Uzņēmumos vienmēr aktuāls bijis produktivitātes jautājums. Pandēmijas laikā strādājot attālināti vai izmantojot hibrīddarba modeli, ir parādījušās gan jaunas pozitīvas iezīmes, gan sarežģītāki izaicinājumi. Cenšoties sakārtot procesus, nereti koncentrējamies uz pašu procesu un tā racionalizēšanu, taču ražīguma celšanā vienlīdz nozīmīga ir darbinieku loma.
Darba ražīgums var būt saistīts ar jaunām prasībām, piemēram, pāreju uz strādāšanu no mājām vai hibrīddarba modeli. Pamanot izmaiņas darba ražīgumā, daļa uzņēmumu cenšas vienkāršot procesus vai ieviest jaunas tehnoloģijas, pieņemot, ka īstā pieeja pavērsīs rezultātus vēlamajā virzienā.
Praksē redzam, ka uzņēmumu galvenie izaicinājumi ir:
Jāatzīst, ka nevienu no šiem izaicinājumiem neizraisa tikai nekvalitatīvi procesi – tie visi ir saistīti ar cilvēkiem. Šādus izaicinājumus vēlams risināt, pievēršoties uzņēmuma darbiniekiem. Šī pieeja nodrošina tūlītējus rezultātus un darbojas divos virzienos:
Tas var izpausties kā līderu koučings, simulācijas, virtuālās mācības/spēles, vizuālās vadības tāfeles vai citi rīki un mācības, bet gala mērķis ir nodrošināt līdera prasmes, mainot uzvedību. Līderiem būtu jāgūst pieredze līdz šim neiepazītās jomās, ieviešot jaunu pieeju darba veikšanai (piemēram, Agile, Lean, uzvedības ekonomika), vadot efektīvas sanāksmes un darba rezultātu apspriedes, ieviešot labāko praksi darba rezultātu analīzē, pareizi definējot problēmas vai nosakot to cēloņus ar problēmu risināšanas metožu palīdzību.
Līderiem savukārt ir nepieciešami darbinieki, kas spēj un vēlas risināt izaicinājumus, izmantojot savas jaunās prasmes, kas apgūtas, balstoties uz uzticības un psiholoģiskās drošības kultūru. Uzņēmumu procesi attīstās mijiedarbībā ar darbiniekiem. Daži uzņēmumi secinājuši, ka, vērtējot šo jautājumu caur “cilvēku un darbības” prizmu, trīs mēnešu laikā atbrīvojas vidēji 10–25% kapacitātes (un bieži vēl vairāk).
Darbinieki, kas saņem atbalstu, ir vairāk motivēti strādāt labāk, palīdzot uzņēmumam saglabāt darbības nepārtrauktību krīzes situācijās, piemēram, globālas pandēmijas gadījumā, un elastīgāk reaģē uz pārmaiņām, kas saistītas ar pāreju uz digitalizētu hibrīddarbu. Attīstot savu līderu spējas un izmantojot atbilstošus digitālos rīkus un darba veidus, uzņēmums ne tikai uzlabos savu darbinieku un klientu pieredzi, bet arī paātrinās un cels darba ražīgumu.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuDarba devēji plaši izmanto GPS ģeolokācijas ierīces, lai novērotu un kontrolētu autotransporta līdzekļus vai iekārtas, analizētu degvielas patēriņu, nobraukumu, braukšanas laiku, dīkstāvi un stāvēšanas laiku, auto lietošanas statistiku u.c. Līdz ar Eiropas tiesu praksi ir ieviesti stingrāki noteikumi un prasības ar GPS izsekošanu saistītai personas datu apstrādei. Ir arī atsevišķi ierobežojumi, par kuriem komersantiem, kas šīs ierīces izmanto komercdarbības vajadzībām, būtu jāzina.
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, aktualizējas jautājums par skolēnu nodarbinātību. Vēlamies atgādināt par nodokļu aspektiem, kas jāņem vērā, ja skolēns vēlas strādāt algotu darbu vasaras brīvlaikā – nodokļu piemērošanas kārtība skolēna gūtajam ienākumam, kā arī kādus nodokļu atvieglojumus var izmantot vecāki.
Šā gada 20. aprīlī Administratīvā apgabaltiesa atkārtoti sprieda par strīdu starp Latvijas uzņēmumu un VID par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārmaksas atmaksāšanu nodokļu dubultās uzlikšanas situācijā. Šis tiesas lēmums seko pēc Senāta Administratīvo lietu departamenta 2020. gada 9. jūlija sprieduma lietā Nr. A420282416, SKA-150/2020. Administratīvās apgabaltiesas anonimizēts lēmums pieejams ar lietas Nr. A420282416 (arhīva Nr. AA43-0096-22/15).
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).