Pagājušajā nedēļā publicētā raksta nobeigums.
Likumprojektā precizēts, ka attaisnotie izdevumi par ģimenes locekļiem ir iekļaujami gada ienākumu deklarācijā (GID) tikai tad, ja tie nav iekļauti cita ģimenes locekļa deklarācijā. Praksē konstatēts, ka nodokļa maksātāji kļūdaini izprot šo regulējumu, uzskatot, ka gan pats nodokļa maksātājs, gan viņa ģimenes locekļi ir tiesīgi katrs savā GID par vienu un to pašu personu piemērot 600 eiro attaisnotos izdevumus.
Šobrīd IIN likums paredz, ka ar IIN neapliek ienākumu no tāda nekustamā īpašuma (NĪ) atsavināšanas, kurš pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme, izpildoties likumā noteiktiem kritērijiem.
Likumprojektā noteikts – ja NĪ sastāvā ir ēkas un būves, mežs vai cita veida zeme (piemēram, purvi vai zeme zem ūdeņiem), tad IIN atbrīvojumu piemēro, ja NĪ atsavinātājs iesniedz VID sertificēta NĪ vērtētāja sniegtu vērtējumu, kurā norādīta ne tikai NĪ kopējā tirgus vērtība, bet arī tirgus vērtība atsevišķai NĪ daļai – lauksaimniecības zemei. Tādā gadījumā IIN atbrīvojuma piemērošanai ņem vērā uz lauksaimniecības zemi attiecināmās NĪ tirgus vērtības daļas īpatsvaru NĪ kopējā tirgus vērtībā.
Ja NĪ sastāvā nav ēku vai būvju, bet atsavina NĪ, ko veido lauksaimniecībā izmantojama zeme un mežs vai cita veida zeme (piemēram, purvi vai zeme zem ūdeņiem), tad atbilstoši likumprojektam IIN atbrīvojumu piemēro lauksaimniecībā izmantojamai zemei proporcionāli tās tirgus vērtības īpatsvaram NĪ kopējā tirgus vērtībā atbilstoši sertificēta NĪ vērtētāja vērtējumam vai, ja nodokļa maksātāja rīcībā nav šāda vērtējuma, tad līdzšinējā kārtībā – proporcionāli tai zemes platības daļai, kura pēc lietošanas veida ir lauksaimniecībā izmantojama zeme.
Likumprojekts palielina gada maksimālo diferencēto neapliekamo minimumu un pensionāra neapliekamo minimumu. 2022. taksācijas gadā tas palielināsies pakāpeniski: no 1. janvāra līdz 30. jūnijam – 350 eiro mēnesī, bet no 1. jūlija – 500 eiro mēnesī.
Šobrīd likums paredz algota darba ienākumam no profesionālā sporta piemērot 20% IIN rezumējošā kārtībā, t.i., iesniedzot GID. Tātad ienākuma izmaksātājam, kam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, jāpiemēro 23% likme, rezumējošo 20% likmes piemērošanu atliekot līdz GID iesniegšanas brīdim. Likumprojekts paredz, ka taksācijas gada laikā (ik mēnesi, nevis tikai retrospektīvi, kā to paredz šī brīža regulējums), aprēķinot IIN no profesionālā sportista algota darba ienākumiem, piemēro 20% likmi.
Likumprojekts precizē – aprēķinot IIN no nomātā personāla ienākuma, ņem vērā VSAOI un līdzīgus citu ES/EEZ valstu normatīvajos aktos noteiktos maksājumus.
Likumu plānots papildināt ar normu, kas nosaka, ka personāla nomnieku identificē, ņemot vērā atsevišķa darījuma vai darījumu kopuma ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu, tostarp izvērtējot, vai nomnieka noslēgtā līguma ar iznomātāju rezultātā personāls tiek nodots citai personai, lai veiktu darbības saistībā ar šīs citas personas saimniecisko vai profesionālo darbību Latvijā vai ārvalstī (tādā gadījumā par personāla nomnieku atzīstama šī cita persona, kuras labā personāls veic darbu).
Saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likuma grozījumiem no šā gada 1. janvāra MUN var attiecināt tikai uz mikrouzņēmuma īpašnieku. Proti, likumprojekts paredz IIN likumā aizstāt vārdus “mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks un īpašnieks” ar vārdiem “mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs”.
Tā kā ar šā gada 1. jūliju attiecībā uz mikrouzņēmumā nodarbinātām personām to algota darba ienākumam no mikrouzņēmuma piemēro darbaspēka nodokļus vispārīgā kārtībā, likumprojektā ietvertās normas paredz, ka mikrouzņēmumā nodarbinātām personām, nosakot to ar IIN apliekamo ienākumu, ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu, atvieglojumus un attaisnotos izdevumus.
Grozījumi vēl uz vienu gadu pagarina pārejas noteikumu 159. punkta darbību. Tātad arī 2022. taksācijas gadā nodokli nepiemēros ar attālinātā darba veikšanu saistītiem darbinieka izdevumiem, ko atbilstoši Darba likumam sedz darba devējs, ja to kopējais apmērs mēnesī par pilnas slodzes darbu nepārsniedz 30 eiro.
Autoratlīdzību saņēmēji drīkstēs nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji arī 2022. gadā. Nodokļa maksātājiem, kas turpinās saņemt autoratlīdzības 2022. gadā, līdz 2023. gada 28. februārim būs jāiesniedz autoratlīdzības saņēmēja 2022. gada deklarācija un nepieciešamības gadījumā jāpiemaksā nodoklis rezumējošā kārtībā līdz 2023. gada 23. jūnijam. GID būs jāiesniedz, ja ienākums:
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuIepriekš esam skaidrojuši UIN piemērošanu caurplūstošām dividendēm un apskatījuši IIN atvieglojumu piemērošanu fiziskai personai dividenžu izmaksas gadījumā. Šajā rakstā aplūkosim, kādi zemūdens akmeņi slēpjas nodokļu piemērošanā caurplūstošām dividendēm, ja īsi pirms lēmuma pieņemšanas par peļņas sadali dividendēs notiek izmaiņas uzņēmuma dalībnieku sastāvā.
Šajā rakstā aplūkojam uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu finanšu darījumiem starp Latvijas uzņēmumu un tā īpašnieku (fizisku personu) divos piemēros:
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).