Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Francija iekļauj vislielākās labvēlības režīma klauzulu nodokļu konvencijā ar Latviju 3/49/24

Elizabete Lizete Lapsiņa
Vecākā konsultante nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija
Vita Sakne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija

Lai nodrošinātu valstu sadarbību nodokļu piemērošanā, tiek noslēgtas nodokļu konvencijas ar mērķi novērst situācijas, kur personas vai uzņēmuma, kas darbojas vairākās valstīs, ienākumus apliek ar nodokļiem divreiz.

Izvērtējot pēdējos jaunumus starptautisko nodokļu jomā, šajā rakstā detalizētāk aplūkosim tehniskos aspektus, kas saistīti ar vislielākās labvēlības režīma klauzulu (most-favoured-nation/ MFN clause), kas atrodama tikai dažās nodokļu konvencijās un ar šā gada oktobri ir ieviesta Latvijas–Francijas nodokļu konvencijā. Apskatīsim arī MFN režīma nozīmīgumu Francijas uzņēmumiem, kas vēlas paplašināt savu darbību Latvijā.

Kas ir vislielākās labvēlības režīms?

MFN klauzula nodokļu konvencijās nodrošina, ka, ja kāda valsts sniedz labvēlīgāku nodokļu režīmu trešai valstij, tā pati attieksme tiek piemērota valstij, ar kuru tai ir sākotnējā konvencija.

Lūk, kā tas darbojas:

  1. Labvēlīgākas attieksmes identificēšana. Ja valsts A noslēdz nodokļu konvenciju ar valsti B un vēlāk noslēdz citu nodokļu konvenciju ar valsti C (ESAO dalībvalsti), sniedzot tai labvēlīgāku nodokļu režīmu (piemēram, zemākas nodokļu likmes vai plašākus nodokļu atvieglojumus), tad šī labvēlīgā attieksme tiek piefiksēta.
  2. MFN klauzulas piemērošana. Klauzula nodrošina, ka valstij B tiek piemērota tikpat labvēlīga nodokļu attieksme kā valstij C, pat ja tā nebija tieši minēta sākotnējā nodokļu konvencijā starp valstīm A un B.
  3. MFN klauzulas darbības joma. Klauzula var attiekties uz dažāda veida ienākumiem, piemēram, dividendēm, procentiem, autoratlīdzībām, tehnisko pakalpojumu maksām, uzņēmumu peļņu.

Jaunumi Francijas–Latvijas nodokļu konvencijā

Ar Francijas ieņēmumu dienesta paziņojumu tika atzīta vislielākās labvēlības režīma ieviešana Francijas–Latvijas nodokļu konvencijā, jo tajā ir MFN klauzula. Šī izmaiņa tika ieviesta saskaņā ar Latvijas un Japānas 2017. gadā noslēgto nodokļu konvenciju, kas paredz labvēlīgākus nosacījumus kredītiestāžu izsniegto kredītu procentu maksājumiem un autoratlīdzības maksājumiem. Līdz ar to šādi maksājumi starp Franciju un Latviju būs atbrīvoti no nodokļu ieturēšanas to izcelsmes valstī, kā paredzēts Japānas–Latvijas nodokļu konvencijā.

Papildus ir atjaunināta Francijas–Latvijas nodokļu konvencijā iekļautā autoratlīdzības ienākuma definīcija, lai tā atbilstu definīcijai, kas iekļauta Japānas–Latvijas nodokļu konvencijā, izslēdzot no šīs definīcijas maksājumus par autortiesību izmantošanu vai tiesībām izmantot autortiesības uz radio un televīzijas ierakstiem un filmām, kā arī par rūpnieciskā, komerciālā vai zinātniskā aprīkojuma izmantošanu vai tiesībām to izmantot. No juridiskā viedokļa šie nosacījumi ir piemērojami no 2017. gada 5. jūlija, kad stājās spēkā Japānas–Latvijas nodokļu konvencija, proti, vislielākās labvēlības režīmam ir atpakaļejošs spēks.

Ko tas nozīmē uzņēmumiem?

Vislielākās labvēlības režīma aktivizēšana Francijas–Latvijas nodokļu konvencijā būs nozīmīga tiem uzņēmumiem, kas darbojas abās valstīs.

Francijas uzņēmumiem, kas veic uzņēmējdarbību Latvijā, MFN režīma ieviešana varētu sniegt papildu nodokļu ietaupījumus. Tā kā nedz Francijā, nedz Latvijā otras valsts rezidentam maksātos procentus pašlaik neapliek ar ieturējuma nodokli, šīs izmaiņas liek mums pievērst uzmanību citu Latvijas noslēgto konvenciju noteikumiem un iespējām piemērot labvēlīgāku režīmu.

MFN režīma ieviešana ir svarīga tiem Latvijas uzņēmumiem, kas saņem autoratlīdzības maksājumus no Francijas nodokļu rezidentiem, jo turpmāk nodokļa objekti nebūs radio un televīzijas ieraksti un filmas, kā arī maksājumi par rūpnieciskā, komerciālā vai zinātniskā aprīkojuma izmantošanu.

Noslēgumā, lai gan vislielākās labvēlības režīms nodokļu konvencijās tiek reti izmantots, tā nesenā ieviešana Francijas–Latvijas konvencijā liecina par vēlmi attīstīt abu valstu uzņēmumu starptautisko sadarbību. Šis pozitīvi vērtējamais solis piedāvā veicināt godīgu konkurenci un mazināt nodokļu barjeras, kas var rasties starptautisko nodokļu piemērošanas rezultātā. Tādēļ aicinām uzņēmumus, it īpaši tos, kam ir ciešas sadarbības saites ar Francijas uzņēmumiem, izpētīt potenciālos nodokļu ieguvumus, ko varētu sniegt šīs izmaiņas. PwC speciālistu komanda labprāt palīdzēs jūsu uzņēmumam izprast un izvērtēt MFN režīma ietekmi uz jūsu uzņēmumu.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu