Eiropas ilgtspējas ziņošanas standarti (ES) 2023/2772 (“ESRS”) paredz, ka uzņēmumiem būs jāsniedz informācija par savu enerģijas patēriņu un energoresursu struktūru. Šajā rakstā – par to, kāda ir informācijas atklāšanas prasība un kāpēc uz to jāskatās caur iespēju prizmu.
ESRS E1 standarta informācijas atklāšanas prasība E1–5 paredz, ka uzņēmumam jāsniedz informācija par enerģijas patēriņu un energoresursu struktūru. Šī prasība ir veidota, lai radītu ilgtspējas pārskata lietotājam izpratni par uzņēmuma kopējo enerģijas patēriņu, energoefektivitātes uzlabošanas iniciatīvām un to efektivitāti, kā arī par to, kāds ir fosilo un atjaunīgo energoresursu īpatsvars kopējā energoresursu struktūrā. Svarīgi atcerēties, ka jēdziens “energoresursi” sevī ietver trīs lielas enerģijas kategorijas – siltumenerģiju, transportenerģiju un elektroenerģiju, bet jāziņo būs par primāro energoresursu patēriņu.
Primārie energoresursi ir tie, ko izmanto, lai iegūtu elektroenerģiju, siltumenerģiju vai transportenerģiju. Būs jāziņo par trīs primāro energoresursu grupām:
- biomasa, biodegviela, biogāze, atjaunīgais ūdeņradis u.c.
- iepirktās vai iegūtās atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas, siltumenerģijas, tvaika un aukstuma patēriņš;
- pašu saražotās atjaunīgās enerģijas, kura nav kurināmais, patēriņš.
Uzņēmumiem, kas darbojas nozarēs ar lielu ietekmi uz klimatu,1 būs jāatklāj informācija detalizētākā dalījumā:
Lai uzņēmums veiksmīgi sagatavotos informācijas atklāšanas prasībai E1–5, sākotnēji būs jāapzina, kā iegūt informāciju par uzņēmumā patērēto elektroenerģiju, siltumenerģiju un transportenerģiju, kā arī par patērētajiem primārās enerģijas resursiem. Īpaši svarīgi būs rast veidus, kā šo informāciju iegūt un kā automatizēt nepieciešamo datu apkopošanas procesus uzņēmumā, lai pēc iespējas novērstu manuālu darbu, kas veicina kļūdu rašanos, un apzinātu kopējo resursu patēriņu pilnīgai ziņošanas uzsākšanai. Nākamais solis būs iegūt detalizētu informāciju par primārajiem energoresursiem, kas patērēti, ražojot uzņēmuma iegādāto enerģijas resursu. Lai iegūtu šādu informāciju, visefektīvāk būs vērsties tieši pie enerģijas resursa tirgotāja, kurš bieži vien spēs dot ļoti konkrētu atbildi uz šo jautājumu.
Datu apkopošana palīdz novērtēt esošo situāciju uzņēmumā un aprēķināt uzņēmuma CO2 emisijas, kas ir būtisks solis, lai izvirzītu CO2 samazināšanas mērķus un rastu veidus, kā pie šī mērķa nonākt.
Ir svarīgi proaktīvi rīkoties, jo tas dod laiku izvērtēt, kādi ir piemērotākie un ekonomiski pamatotākie rīki enerģijas patēriņa samazināšanai. Vieglākais rīks, kas neprasa lielas investīcijas no uzņēmuma, bet rada spiedienu elektrības tirgotājiem atjaunīgās elektroenerģijas iegādei, ir zaļās enerģijas sertifikāti.2 Tie apliecinās, ka uzņēmums finansē kādu no atjaunīgās enerģijas projektiem un savā darbībā izmanto atjaunīgo enerģiju.3 Apjomīgāks projekts būs ilgtspējīgu tehnoloģiju uzstādīšana, piemēram, saules paneļu izmantošana elektrības ražošanai. Lai gan tā ir nopietna investīcija, pie esošajām elektrības cenām saules paneļu atmaksas periods ir krietni īsāks par to dzīves ciklu. Tāpēc ir svarīgi rīkoties proaktīvi, lai finansiālais ieguvums uzņēmuma pusē būtu lielāks, jo atjaunīgās enerģijas tehnoloģiju atmaksas periods ir cieši saistīts ar elektrības cenu tirgū. Kamēr tā ir augsta, atjaunīgās tehnoloģijas atmaksājas ātrāk. Skatoties uz energoresursu zaļināšanu tikai no atbilstības viedokļa, uzņēmums riskē ar to, ka šie lēmumi tiks pieņemti krietni vēlāk un iespēja ietaupīt no tā būs jau palaista garām. Īpaši šobrīd, kad tirgus pēdējo trīs gadu laikā ir bijis samērā nestabils un vairākas reizes esam redzējuši elektrības rekordcenas, atjaunīgie energoresursi dod stabilitāti un mazina ietekmi, kas citādi krietni ietekmētu uzņēmuma saimnieciskās izmaksas.
Lai sagatavotos ilgtspējas ziņošanai, jāanalizē ESRS prasības un jāidentificē tēmas, kas varētu potenciāli attiekties uz uzņēmumu, kā arī jāveic dubultā būtiskuma analīze. Pēc šīs analīzes jāidentificē informācijas pieejamība uzņēmumā un jānovērš identificētie trūkumi. Tikai pēc šo darbību veikšanas ir iespējams pieņemt datos balstītus lēmumus, kas ilgtermiņā palīdzēs uzlabot uzņēmuma konkurētspēju un sasniegt vēlamos rezultātus.
PwC ilgtspējas ekspertu komanda ir gatava atbalstīt uzņēmumus ilgtspējas projektos, sākot no izpratnes veidošanas līdz pat ziņojumu izstrādei. Aicinām sazināties ar mums un pieteikties uz konsultāciju!
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPērnā gada nogalē 27. gadu pēc kārtas PwC rīkoja pasaules uzņēmumu vadītāju aptauju, kurā piedalījās 4702 respondenti no 105 valstīm. Aptaujas rezultāti liecina, ka uzņēmumu vadītāji arvien vairāk izjūt spiedienu pielāgot un mainīt esošo darbības veidu, lai nodrošinātu uzņēmuma pastāvēšanu ilgtermiņā. Kā būtiskus ietekmes faktorus izceļ tehnoloģiju radītās pārmaiņas, klientu un patērētāju paradumus, normatīvā regulējuma dinamiku un klimata pārmaiņas. Raugoties no ilgtspējas perspektīvas, lielākā daļa uzņēmumu vadītāju kā prioritāti izvirza uzņēmuma dekarbonizāciju jeb siltumnīcefekta gāzu (SEG) samazināšanu, galvenokārt veicot energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus un izstrādājot videi draudzīgas preces un pakalpojumus
Šā gada janvārī Eiropas Finanšu pārskatu konsultatīvā grupa (“EFRAG”) uzsāka publiski apspriest divus iecerētos ilgtspējas ziņošanas standartus maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU). Viens standarts ir paredzēts biržā kotētiem MVU, bet otrs – brīvprātīgās ziņošanas standarts – ir domāts citiem MVU, kas nav kotēti biržā.
Gan publiskajā telpā, gan uzņēmumu iekšējās sanāksmēs arvien biežāk tiek pieminēti tādi termini kā ilgtspēja, Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīva (“CSRD”), Eiropas ilgtspējas ziņošanas standarti (“ESRS”). Apzinīgākie uzņēmumi ne vien labi orientējas ilgtspējas jautājumos, bet ir izveidojuši tādu uzņēmuma struktūru, kas palīdzēs efektīvāk nodrošināt ziņošanu par sniegumu ilgtspējas jomās. Citi uzņēmumi vēl meklē ilgtspējas ekspertu, kas palīdzēs tikt galā ar pienākumiem šajā jomā. Bet vai ilgtspējas eksperta pieņemšana darbā var atrisināt visas problēmas? Un kāda īsti ir valdes loma un atbildība par sniegumu ilgtspējas jomās? Par to detalizētāk – šajā rakstā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).