Šā gada 20. aprīlī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma spriedumu lietā C‑282/22 par PVN piemērošanu pakalpojumiem, kurus sniedz tādi elektrisko transportlīdzekļu uzlādes punkti, kas līdztekus uzlādei piedāvā arī uzlādēšanai paredzēto aprīkojumu un programmatūru. Šajā rakstā – sīkāk par EST sniegto interpretāciju.
Polijas uzņēmums plānoja uzstādīt elektrisko transportlīdzekļu publiski pieejamus uzlādes punktus, kas nodrošinātu piekļuvi uzlādes punktam, lādētāja nepieciešamo integrāciju transportlīdzekļa vadības sistēmā un uzlādi, kā arī tehnisko atbalstu, ja tāds būtu nepieciešams. Punktos bija paredzēta uzlādes ātruma izvēle. Piekļuve uzlādes pakalpojumam tika plānota caur platformu, kurā būtu arī iespējams rezervēt konkrētu uzlādes punktu, iepazīties ar veikto darījumu un maksājumu vēsturi, veikt uzlādi ar pēcapmaksu u.c. Polijas uzņēmums bija pārliecināts, ka šis darījums PVN mērķiem vērtējams kā vienots salikts darījums – pakalpojuma sniegšana. Polijas nodokļu administrācija turpretī uzskatīja, ka darījums ir preču piegāde. Jautājums bija būtisks, jo atsevišķos gadījumos šī vērtējuma rezultātā varētu atšķirties darījuma veikšanas vieta, par nodokļa samaksu atbildīgā persona un, iespējams, pat PVN likme. Strīds nonāca līdz EST.
Uzsākot vērtējumu, EST pievērsa uzmanību iepriekšējai judikatūrai. Ja darījumu veido vairāki elementi un darbības, tad jāņem vērā visi apstākļi, kādos tas veikts, lai noteiktu:
EST norādīja uz pamatprincipu – katrs darījums ir uzskatāms par atsevišķu un neatkarīgu. Tomēr tādu darījumu, kurš no ekonomiskā viedokļa ir vienots, nevar sadalīt mākslīgi. Noteiktos apstākļos divi vai vairāki elementi (vai darbības), ko nodokļa maksātājs piegādā klientam, kuri formāli ir nošķirti un kurus varētu sniegt atsevišķi, atsevišķi tos arī apliekot ar PVN, ir tik cieši saistīti, ka tie objektīvi veido vienu nedalāmu saimniecisku darījumu. Tā tas ir tad, ja viena vai vairākas sastāvdaļas veido galveno pakalpojumu, bet pārējās ir uzskatāmas par vienu vai vairākiem papildpakalpojumiem. Papildpakalpojumu raksturo tas, ka pats par sevi tas nav klienta mērķis, bet tikai veids, kā visērtāk saņemt pakalpojumu sniedzēja galveno pakalpojumu.
Vienotā darījumā visiem galveno pakalpojumu veidojošiem elementiem un papildpakalpojumiem piemērojams vienāds PVN režīms.
EST piekrita atzinumam, ka Polijas uzņēmuma veiktais darījums vērtējams kā vienots salikts darījums. Lai noskaidrotu, vai tā dominējošais elements ir prece vai pakalpojums, darījums jāvērtē no uzlādes punktu vidusmēra lietotāja viedokļa, ņemot vērā pakalpojuma sniegšanas elementu kvalitatīvo, nevis tikai kvantitatīvo nozīmi salīdzinājumā ar preču piegādes elementiem. Turklāt, kā norādījusi EST, preces tirdzniecība vienmēr ir saistīta ar minimālu pakalpojumu sniegšanu. Tāpēc, vērtējot, vai ir sniegts pakalpojums vai piegādāta prece, jāņem vērā tikai tādi pakalpojumi, kas atšķiras no tiem, kuri jau tāpat noteikti ir saistīti ar preces piegādi.
EST atgādināja, ka saskaņā ar PVN direktīvu preču piegāde ir tiesību nodošana rīkoties ar materiālu īpašumu kā īpašniekam, turklāt elektrību, gāzi, siltumenerģiju, dzesēšanas enerģiju u.tml. uzskata par materiālu īpašumu.1
Piekļuves nodrošināšana elektroapgādes iekārtai ir minimāla pakalpojumu sniegšana, kas saistīta ar elektroenerģijas piegādi, tādēļ to nevar ņemt vērā, vērtējot pakalpojuma sniegšanas daļu saliktā darījumā. Arī tehniskā palīdzība, kas varētu būt vajadzīga lietotājiem, pati par sevi nav mērķis, bet tikai veids, kā ar vislabākajiem nosacījumiem saņemt elektriskā transportlīdzekļa darbībai nepieciešamās elektroenerģijas piegādi. Tātad tas būtu papildpakalpojums. Arī uzlādes punkta lietotājiem pieejamā platforma vērtējama kā praktisks papildaprīkojums, kura vienīgais mērķis ir uzlabot transportlīdzekļa apgādi ar elektroenerģiju un sniegt pārskatu par iepriekš veiktajiem darījumiem. EST secināja, ka šī vienotā saliktā darījuma raksturīgais un dominējošais elements ir elektroenerģijas piegāde, tādēļ darījums kopumā vērtējams kā preču piegāde. Savā vērtējumā EST ņēma vērā arī faktu, ka lietotāja maksājumu var veidot ne tikai elektroenerģijas piegāde, bet arī maksa par dīkstāvi.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 27. aprīlī Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumā. Tie paredz noteikt augstāku reprezentatīvo automobiļu vērtības slieksni – EUR 75 000 līdzšinējo EUR 50 000 vietā bez PVN. Jaunais slieksnis attieksies uz uzņēmumu automašīnām, kas iegādātas pēc 2023. gada 1. jūnija.
Kopš 2018. gada PVN likums nosaka apgriezto PVN maksāšanas kārtību būvniecības pakalpojumiem. Tomēr, vai visos gadījumos ir skaidrs, kad konkrētais pakalpojums, it īpaši, ja tas nav tehniska rakstura būvniecības darbu veikšana, ir pakļauts PVN normām attiecībā uz būvniecības pakalpojumiem? Prakse rāda, ka nē.
Vairākas fiziskas vai juridiskas personas var apvienoties uz sabiedrības līguma pamata, lai kopīgiem spēkiem vai līdzekļiem realizētu kādu mērķi. Katram biedram jāpiedalās sabiedrībā ar ieguldījumu (naudu, mantu vai darbu), savukārt ar kopīgu darbību iegūtās mantiskās vērtības ir biedru kopīga manta. Biedri dalās peļņā, kas pēc būtības pienākas sabiedrības biedriem.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).