Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Darbinieku prēmijām uzkrātās summas: UIN piemērošana (2/44/20)

Pirms kāda laika rakstījām par UIN atvieglojumiem, tostarp iespēju samazināt apliekamo ienākumu par uzkrājumiem, kas izveidoti līdz 2017. gada beigām. Šajā rakstā – par UIN piemērošanu un problēmām situācijā, kad uzņēmumam uz 2017. gada 31. decembri bija uzkrātas summas darbinieku prēmijām.

 

Uzkrājumi vai uzkrātās saistības?
 
Praksē esam saskārušies ar situāciju, kad uzkrātās saistības klasificētas kā uzkrājumi un izmantotas UIN bāzes samazināšanai. Iepriekš informējām, ka saskaņā ar VID pausto viedokli aplēstās saistību summas pret darbiniekiem par pārskata gadā uzkrātām neizmantotām atvaļinājuma dienām, kā arī uzkrājumi lēnas aprites krājumiem nav uzskatāmi par uzkrājumiem un UIN atvieglojums nav piemērojams.
 
Kādam uzņēmumam 2017. gada beigās bija uzkrātas summas darbinieku prēmijām. Vai tās var klasificēt kā uzkrājumus un piemērot UIN atvieglojumu? Šajā jautājumā 2018. gada beigās uzņēmums lūdza VID sniegt viedokli.
 
VID viedoklis
 
2019. gada 8. janvārī VID publicēja uzziņu, kurā skaidrots, ka uzņēmuma uzkrātās summas valdes prēmijām pēc ekonomiskās būtības nav atzīstamas par uzkrājumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 32. panta pirmās daļas izpratnē. Tāpat VID uzskata, ka šīs summas neatbilst 2015. gada 22. decembra MK noteikumu Nr. 755 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” 146. punktā noteiktajiem uzkrājumu atzīšanas nosacījumiem. Saskaņā ar VID viedokli valdes locekļu prēmijām par 2017. gada rezultātiem uzkrātās summas nav uzkrājumi, bet gan uzkrātie izdevumi maksājumiem sakarā ar saistībām pret valdes locekļiem, tādēļ uzņēmums nav tiesīgs izmantot UIN atvieglojumu.
 
Diemžēl VID uzziņā ir tikai atsauce uz likuma normām, bet nav izklāstīti argumenti, kas pamato VID nostāju. Līdz ar to, izlasot uzziņu, ir daudz neatbildētu jautājumu.
 
Uzkrājumu regulējums joprojām līdz galam nav skaidrs, jo nedz UIN likumā, nedz 2017. gada 14. novembra MK noteikumos Nr. 677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi” nav iekļauta skaidra “uzkrājumu” definīcija. VID nav arī publicējis uzkrājumu analīzes vadlīnijas.
 
Tiesu prakse
 
Situācijas apraksts
 
2008. gada 26. martā Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments izskatījis lietu Nr.A42166205. Tajā bija strīds, jo VID uzskatīja, ka uzkrātie izdevumi darbinieku prēmijām ir uzskatāmi par uzkrājumiem, par kuriem jāpalielina ar UIN apliekamais ienākums. VID ģenerāldirektors atstāja VID Lielo nodokļu maksātāju pārvaldes Audita daļas lēmumu par audita rezultātiem negrozītu, taču ar Administratīvās rajona tiesas spriedumu VID ģenerāldirektora lēmums tika atcelts. Senāta Administratīvo lietu departaments atstāja Administratīvās rajona tiesas spriedumu negrozītu.
 
Būtiskas atziņas no sprieduma
 
Lai gan šis spriedums ir 12 gadus vecs, faktiskie apstākļi, kuru dēļ VID ģenerāldirektora lēmums tika atcelts, var būt attiecināmi arī uz šodienu. Zemāk uzskaitīti daži argumenti no tiesas sprieduma, kas pamato, kāpēc darbinieku prēmijām uzkrātās summas nav kvalificējamas kā uzkrājumi:
  1. Darbinieku prēmijām uzkrātās summas ir saistības, kam piemīt noteikts izmaksu laiks, un ir zināma aptuvenā summa, ko paredzēts iztērēt prēmijām, tādēļ šīs summas nav uzskatāmas par uzkrājumiem;
  2. Prēmēšanas sistēma ir zināma visiem darbiniekiem;
  3. Savu viedokli sniegusi arī Finanšu ministrija – prēmijas darbiniekiem pēc ekonomiskās būtības ir darba samaksas sistēmas sastāvdaļa un vispārīgā gadījumā neveido ar UIN apliekamu objektu;
  4. Izmaksājot gada prēmijas, ietur IIN un VSAOI, kā arī samaksā VSAOI darba devēja daļu – arī no šī viedokļa uzkrātos izdevumus saistību segšanai nevar uzskatīt par uzkrājumiem, kas ņemami vērā UIN aprēķināšanai;
  5. Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 4. panta ceturtā daļa nosaka, ka vienu un to pašu ienākumu nevar vienlaikus aplikt ar IIN un UIN, ja konkrētā nodokļa likumā nav noteikts citādi.
Secinājumi un ieteikumi
 
Aicinām izvērtēt, vai jūsu uzņēmumā nepastāv risks, ka pie jaunā UIN režīma spēkā stāšanās ar UIN apliekamā bāze tika nepamatoti samazināta par darbinieku prēmijām uzkrātām summām. Vēl var pagūt iesniegt UIN deklarācijas labojumu par 2017. gadu, lai mazinātu negatīvu efektu, kas varētu rasties, ja šāds fakts atklāsies VID nodokļu kontroles pasākumu laikā. Taču pirms UIN deklarācijas labošanas iesakām saņemt VID apstiprinājumu, jo 2017. gada UIN deklarācijas labojuma rezultātā samazinātos UIN saistības par 2017. gadu.
 
Lūdzam mūs informēt, ja Jums ir aktuāli jautājumi par UIN piemērošanu veiktajiem uzkrājumiem.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu