Ārpakalpojumu grāmatvedība jau sen ir stratēģiska izvēle uzņēmumiem, kuri vēlas optimizēt savus procesus, samazināt izmaksas un saņemt profesionālu finanšu atbalstu. 2025. gadam sākoties un raugoties nākotnē, grāmatvedības nozare piedzīvo būtiskas pārmaiņas, ko veicina tehnoloģiju attīstība, mainīgās klientu prasības un globālās tendences. Apskatīsim galvenos virzienus, kuri veido ārpakalpojumu grāmatvedības nākotni.
Mākslīgais intelekts (MI) būtiski maina grāmatvedības procesus: no manuālo uzdevumu, piemēram, datu ievades un rēķinu apstrādes, automatizācijas līdz pat krāpšanas atklāšanai
Tādas platformas kā QuickBooks Online un Xero jau izmanto MI risinājumus, lai vienkāršotu grāmatvedības procesus, savukārt citi rīki koncentrējas uz prognozējošo finanšu analīzi. Tiek lēsts, ka nākotnē MI spēs veikt vēl sarežģītākus uzdevumus, piemēram, prognozēšanu, sniegt finanšu konsultācijas un budžeta izstrādi.
Blokķēde, kas piedāvā decentralizētu un drošu darījumu reģistrēšanu, var radikāli mainīt grāmatvedības un audita procesus. Tā sniedz iespēju veikt reāllaika darījumu uzskaiti ar maksimālu caurskatāmību un drošību. Lai gan ieviešanas izmaksas un tehniskās prasības joprojām ir izaicinājums, blokķēdes tehnoloģija kļūst arvien pievilcīgāka uzņēmumiem, kuri vēlas uzlabot finanšu pārvaldības uzticamību.
Tendence pāriet uz attālināto darbu ir būtiski mainījusi ārpakalpojumu nozari. Uzņēmumi vairs nav ierobežoti ģeogrāfiski, izvēloties ārpakalpojumu partneri. Tas ļauj pakalpojumu sniedzējiem veidot daudzveidīgas grāmatvedības profesionāļu komandas dažādās laika joslās, nodrošinot nepārtrauktu servisu un piekļuvi specifiskām prasmēm.
Attālināto darbu veicina tādi rīki kā Teams, Zoom un mākoņtehnoloģijās balstītas grāmatvedības programmas, kas nodrošina nevainojamu sadarbību starp ārpakalpojumu komandām un viņu klientiem. Šī tendence rada jaunas iespējas ārpakalpojumu uzņēmumiem paplašināt pakalpojumus, vienlaikus saglabājot efektivitāti un elastību.
Tā kā uzņēmumu darbības veidi kļūst arvien sarežģītāki, tos interesē kas vairāk nekā tikai datu ievades grāmatvedības pakalpojumi. Ārpakalpojumu sniedzējiem tagad tiek pieprasīti papildu pakalpojumi, piemēram, finanšu plānošana, prognozēšana un stratēģiskā konsultēšana.
Šī pāreja no datu ievades uz stratēģisko grāmatvedību ir iespējama, pateicoties analītisko rīku attīstībai, kas ļauj sniegt dziļāku ieskatu par uzņēmuma finanšu veselību. Lai saglabātu konkurētspēju, ārpakalpojumu uzņēmumiem būs jāuzlabo savu darbinieku prasmes un jāievieš tehnoloģijas, kas sniedz papildu atbalstu konsultāciju funkcijām. Attīstoties analītikas rīkiem, grāmatveži spēj sniegt dziļāku ieskatu par uzņēmuma finanšu veselību, palīdzot vadītājiem pieņemt pamatotus lēmumus.
Palielinoties digitālo platformu un attālinātā darba nozīmei, datu drošība kļūst par prioritāti ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumiem. Sensitīva finanšu informācija bieži tiek nodota tiešsaistē, kas padara spēcīgas drošības politikas par obligātu nepieciešamību.
Ārpakalpojumu uzņēmumi iegulda līdzekļus uzlabotā datu drošībā, vairāku faktoru autentifikācijās un kiberdrošībā, lai aizsargātu klientu datus. Arī blokķēdes tehnoloģija piedāvā lielu potenciālu, nodrošinot drošu un pārskatāmu datu uzskaiti. Tā kā kiberapdraudējumi turpina attīstīties, klientu uzticības uzturēšana, izmantojot spēcīgas datu drošības prakses, būs viens no galvenajiem ārpakalpojumu uzņēmumu uzdevumiem.
Aizvien būtiskāka nozīme uzņēmējdarbībā ir ilgtspējai. Vide, sociālie jautājumi un pārvaldība (ESG) kļūst par neatņemamu finanšu pārskatu sastāvdaļu, jo investori un ieinteresētās puses pieprasa lielāku caurskatāmību.
Ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmumi palīdz uzņēmumiem sekot un ziņot par ESG rādītājiem paralēli standarta finanšu datiem. Mākslīgais intelekts un analītikas rīki padara ESG atskaites vieglākas, automatizējot datu vākšanu un analīzi. Pieaugot ilgtspējas nozīmei, grāmatvedības uzņēmumi, kas piedāvā arī ESG ziņošanas pakalpojumus, kļūs arvien pieprasītāki.
Globalizācija veicina ārpakalpojumu grāmatvedības pakalpojumu pieejamību starptautiskā līmenī. Uzņēmumi biežāk izmanto grāmatvedības pakalpojumu sniedzējus dažādās valstīs, lai samazinātu izmaksas, piekļūtu specializētām prasmēm un iegūtu plašāku pakalpojumu klāstu.
Tomēr darbība dažādās valstīs rada savas problēmas, piemēram, dažādu nodokļu likumdošanas, grāmatvedības standartu un prakses izpratni. Ārpakalpojumu sniedzēji, kuriem ir pieredze globālās atbilstības jomā, ir būtiskas konkurences priekšrocības, palīdzot klientiem pārvaldīt šīs grūtības.
Ārpakalpojumu grāmatvedība piedzīvo straujas pārmaiņas, ko veicina tehnoloģiskie jauninājumi, pieaugošais pieprasījums pēc konsultāciju pakalpojumiem un izaugsme starptautiskā mērogā. Uzņēmumiem, kuri vēlas saglabāt konkurētspēju, ir svarīgi pielāgoties šīm izmaiņām, investējot inovatīvos risinājumos un sadarbojoties ar profesionāliem pakalpojumu sniedzējiem.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuKā zināms, jau pašlaik uzņēmumiem, kuri veic darījumus ar valsts iestādēm (B2G), ir jāizraksta strukturēts e-rēķins. No 2026. gada 1. janvāra šī prasība būs obligāta arī uzņēmumu savstarpējos darījumos (B2B). Obligātās iekšzemes e-rēķinu aprites nodrošināšanai ir paredzēts risinājums decentralizētai e-rēķinu apritei, izmantojot trīs elektroniskos nosūtīšanas veidus – kanālus:
Digitālā transformācija ir radījusi ne tikai iespējas, bet arī jaunas izvēles uzņēmumiem visā pasaulē. Viens no aktuālākajiem jautājumiem ir e-rēķinu ieviešana, kas piedāvā būtiskas priekšrocības – izmaksu samazināšanu, procesu automatizāciju un precizitātes uzlabošanu. Tomēr e-rēķinu ieviešana var būt arī izaicinājuiem pilna, un uzņēmumiem ir jāizvēlas, vai izstrādāt iekšēju risinājumu vai izmantot ārpakalpojumus. Šajā rakstā aplūkosim abu pieeju būtību, priekšrocības un izaicinājumus, lai palīdzētu uzņēmumiem pieņemt pārdomātu lēmumu.
E-rēķinu izmantošana kļūst par nozīmīgu rīku uzņēmumos visā pasaulē, veicinot efektivitāti, samazinot kļūdu iespējamību un nodrošinot atbilstību nodokļu regulējumam. Tomēr uzņēmumiem, kas izvēlējušies grāmatvedības funkcijas deleģēt ārpakalpojumu sniedzējiem, rodas jautājumi par to, kam jāuzņemas atbildība par e-rēķinu ieviešanu un pārvaldību. Šajā rakstā aplūkotas galvenās lomas, atbildības un sadarbības principi, kas palīdzēs uzņēmumiem veiksmīgi ieviest e-rēķinu sistēmu.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).