Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Vienas pieturas minishēma PVN maksātājiem (2/26/18)

PVN administrēšanas atvieglošanai ES ir izveidojusi vienas pieturas minishēmu (Mini One Stop Shop jeb MOSS). Šajā rakstā – par MOSS režīma būtību un reģistrēšanos.

 

Elektroniski sniegta pakalpojuma sniegšanas vieta
 
Elektroniski sniegti pakalpojumi ir būtiska pakalpojumu eksporta sastāvdaļa, kuru no Latvijas var sniegt jebkurai fiziskai vai juridiskai personai visā pasaulē. Lai gan pēc būtības elektroniski sniegta pakalpojuma sniegšanas vietu noteikt nav iespējams, PVN likums jau ar 2015. gada 1. janvāri nosaka, ka gadījumos, kad elektronisko sakaru, apraides vai elektroniski sniegtus pakalpojumus sniedz personām, kuras nav PVN maksātāji, to sniegšanas vieta ir pakalpojuma saņēmēja mītnes vieta. Tātad PVN ir maksājams katrā valstī, kurā atrodas pakalpojuma saņēmējs.
 
Saskaņā ar PVN likuma definīciju elektroniski sniegti pakalpojumi ir –
  1. tīmekļa vietņu apkalpošana, tīmekļa resursu nodrošināšana, programmu un iekārtu uzturēšana no attāluma;
  2. programmatūras piegāde un atjaunināšana;
  3. attēlu, teksta un informācijas piegāde un piekļuves nodrošināšana datubāzēm;
  4. mūzikas, filmu un spēļu (tostarp laimes spēļu un azartspēļu) piegāde, kā arī politisku, kultūras, mākslas, sporta, zinātnes un izklaides raidījumu un ziņu piegāde;
  5. tālmācība.
ES PVN regulējums nosaka elektroniski sniegtu pakalpojumu pazīmes:
  1. tos sniedz ar interneta vai elektroniskā tīkla palīdzību;
  2. pēc būtības tos sniedz pārsvarā automātiski un ar minimālu cilvēka iejaukšanos;
  3. tos nav iespējams nodrošināt bez informācijas tehnoloģijām.
Elektroniskos pakalpojumos ietilpst tādi elektronisko sakaru pakalpojumi kā Skype, radio un televīzijas apraides pakalpojumi (Shortcut, Netflix), elektroniski sniegti pakalpojumi (Wordpress, iCloud, Coursera).
 
Arī Latvijā ar 2015. gada 1. janvāri uzņēmumi var izmantot MOSS režīmu. Sniedzot pakalpojumus fiziskām personām vai citām personām, kuras nav reģistrēti nodokļa maksātāji, PVN deklarācijā uzrāda visas dalībvalstis, kurās šos pakalpojumus sniedz. Pēc darījumu deklarēšanas un PVN samaksas VID uzņemas nodokļa administrēšanu starp citām dalībvalstīm, būtiski atvieglojot uzņēmuma darbību.
 
MOSS ietvaros nodokļa maksātājs, kas sniedz telesakaru pakalpojumus, radio un televīzijas apraides pakalpojumus un elektroniski sniegtus pakalpojumus personām, kas nav nodokļa maksātājas, dalībvalstīs, kurās šis maksātājs neveic uzņēmējdarbību, var uzskaitīt PVN par sniegtajiem pakalpojumiem, izmantojot tīmekļa vietni dalībvalstī, kurā maksātājs ir identificēts.
 
MOSS piedāvā vienkāršotu pieeju, uzskatot pakalpojumus par sniegtiem pircēja dalībvalstī. MOSS ļauj nodokļa maksātājam nereģistrēties katrā dalībvalstī, kurā tas sniedz pakalpojumus klientiem. Taču, ja nodokļa maksātājs izvēlas izmantot MOSS, tā jāpiemēro visās attiecīgajās dalībvalstīs.
 
Nodokļa maksātājs, kas reģistrējies MOSS identifikācijas dalībvalstī, reizi ceturksnī elektroniski iesniedz PVN deklarāciju, kas sagatavota atbilstoši MOSS, norādot sīku informāciju par telesakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem, kas sniegti personām, kas nav nodokļa maksātājas, citās (patēriņa) dalībvalstīs, kā arī maksājamo PVN summu. Identifikācijas dalībvalsts nosūta deklarāciju un informāciju par samaksāto PVN attiecīgajām patēriņa dalībvalstīm, izmantojot drošu sakaru tīklu. MOSS deklarācija papildina PVN deklarāciju, ko nodokļa maksātājs iesniedz savā dalībvalstī atbilstoši iekšzemes PVN saistībām.
 
MOSS ir līdzīga shēmai, kas darbojās līdz 2015. gadam saistībā ar elektroniski sniegtiem pakalpojumiem, kurus persona, kas neveic uzņēmējdarbību ES, sniedz personām, kas nav nodokļa maksātājas.
 
MOSS ir pieejama gan nodokļa maksātājiem, kas veic uzņēmējdarbību ES, gan tiem, kas neveic uzņēmējdarbību ES.
 
Reģistrēšanās
 
MOSS režīmam var reģistrēties, iesniedzot pieteikumu VID. Pieteikumu iesniedz, izmantojot VID EDS veidlapu. Šī veidlapa atrodas dokumentu grupā – PVN īpašā režīma dokumenti elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem.
 
Iesniegumā norāda uzņēmuma darbības veidu, tīmekļa vietnes adreses, kuras izmantojot, tiks veikta saimnieciskā darbība, kā arī PVN reģistrācijas un pastāvīgās iestādes citās dalībvalstīs. VID piecu darbdienu laikā pieņem lēmumu par uzņēmuma reģistrēšanu MOSS režīmam. Vispārīgā gadījumā reģistrācija stājas spēkā tā ceturkšņa pirmajā dienā, kurš seko ceturksnim, kurā nodokļa maksātājs informējis par savu vēlmi izmantot MOSS režīmu.
 
Nākamajā rakstā aplūkosim MOSS režīma grāmatvedības un deklarēšanas aspektus.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu