Ārkārtējā situācija Latvijā ir pagarināta līdz 9. jūnijam. Covid-19 dēļ uzņēmējiem rodas papildu izdevumi, kas saistīti ar drošas darba vides nodrošināšanu. Grāmatvežiem savukārt rodas jautājumi par šādu izdevumu atspoguļošanu grāmatvedībā un pareizu nodokļu piemērošanu. VID ir publicējis metodisko materiālu, kurā skaidrota UIN un PVN piemērošana ārkārtējā situācijā. Šajā rakstā – par VID skaidrojumiem attiecībā uz UIN piemērošanu.
VID metodiskajā materiālā
1 ir skaidrota UIN piemērošana dažādiem izdevumiem, piemēram, izdevumiem, kas saistīti ar darbiniekam atbilstošas darba vides nodrošināšanu, strādājot attālināti, izdevumiem par dezinfekcijas līdzekļu un citu individuālās aizsardzības līdzekļu iegādi, izdevumiem saistībā ar lidmašīnas biļešu iegādi, viesnīcas rezervāciju u.c.
Izdevumi par degvielas iegādi darbinieka privātajai automašīnai
Ārkārtējās situācijas laikā darba devējs nodrošina darbiniekam drošu nokļūšanu no dzīvesvietas līdz darba vietai un atpakaļ, kā arī sedz izdevumus par degvielas iegādi darbinieka privātajai automašīnai, ar kuru darbinieks brauc uz darbu un atgriežas mājās.
Saskaņā ar VID norādījumiem šādi izdevumi ir ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi, kas nerada ar UIN apliekamo objektu, kā arī šāda veida kompensācijai nepiemēro algas nodokļus. Vienlaikus VID norāda, ka jāievēro šādi nosacījumi:
- Darbiniekam jāiesniedz pirkuma čeki par degvielu, kas nepieciešama braucieniem no dzīvesvietas uz darba vietu un atpakaļ;
- Darba devējam ar iekšēju attaisnojuma dokumentu jāapliecina mēnesī patērētās degvielas apmērs. Dokumentā jānorāda ceļa posms no mājām uz darbu un no darba līdz mājām, kā arī mēnesī veikto braucienu skaits;
- Nav jānoformē ceļa zīmes un nav jāslēdz līgums starp darba devēju un darbinieku par viņa privātās automašīnas izmantošanu.
Izdevumi par Covid-19 analīzēm laboratorijā
Šeit ir iespējamas divas situācijas:
- Darba devējs nosūta darbiniekus nodot analīzes laboratorijā, lai noteiktu, vai tie ir inficējušies ar Covid-19, un sedz šīs izmaksas;
- Darbinieks pēc savas iniciatīvas nodod analīzes laboratorijā, bet darba devējs kompensē šādus izdevumus.
Metodiskajā materiālā VID atsaucas uz UIN likuma 8. panta piektās daļas 3. punktu, kurš nosaka, ka ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi ir arī izdevumi Darba aizsardzības likuma prasību izpildei, kā arī izdevumi, kas saistīti ar profilaktiskiem veselības aizsardzības pasākumiem, ja darba apstākļi to prasa. Tātad darba devēja izdevumi par analīzēm laboratorijā abos gadījumos ir izdevumi, kas saistīti ar saimniecisko darbību, un UIN nav jāpiemēro.
Metodiskajā materiālā VID norāda, ka kompensācija par analīzēm saistībā ar Covid-19 neveido darbiniekam ar algas nodokli apliekamo objektu. Darba devējs var izmaksāt darbiniekam kompensāciju tikai tad, ja darbinieks iesniegs kases čeku vai kvīti. Darbiniekam savukārt jāņem vērā, ka gadījumā, kad darba devējs kompensē izmaksas saistībā ar Covid-19 analīžu veikšanu, šos izdevumus nevarēs attiecināt uz saviem attaisnotajiem izdevumiem par ārstniecību, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, vai tos iesniegt apdrošināšanas kompānijai.
Metodiskajā materiālā var iepazīties ar VID skaidrojumu arī par citām izdevumu pozīcijām. Taču, ja ārkārtējās situācijas laikā uzņēmumam radušies izdevumi, par kuriem ir šaubas, vai tie atzīstami par saimnieciskās darbības izdevumiem, iesakām saņemt VID skaidrojumu.
___________________________________________