Četru gadu darbs ir noslēdzies, un šā gada 5. aprīlī tika pieņemti PVN direktīvas1 grozījumi attiecībā uz samazinātās PVN likmes piemērošanu. Jaunās normas ES dalībvalstu valdībām atļaus lielāku elastību likmju piemērošanā un nodrošinās starpvalstu vienlīdzību. Samazinātās likmes skaidri norāda uz ES kopējām prioritātēm, piemēram, sabiedrības veselības aizsardzību, cīņu pret klimata pārmaiņām un atbalstu Eiropas zaļajam kursam, vienlaikus gatavojoties pakāpeniski atcelt spēkā esošo preferenciālo režīmu videi kaitīgām piegādēm.
Dalībvalstis arī turpmāk piemēros PVN pamatlikmi vismaz 15% apmērā, un tām būs atļauts piemērot divas samazinātās likmes, kas nedrīkstēs būt mazākas par 5%. Ieviešot samazinātās likmes, dalībvalstīm jāņem vērā PVN direktīvas saraksts (III pielikums), kurā uzskaitītas preču un pakalpojumu kategorijas, kam pieļaujama samazinātās likmes piemērošana. Ar PVN direktīvas grozījumiem šis teju trīsdesmit gadus vecais saraksts ir pārskatīts un papildināts.
Papildus divām minētajām samazinātajām likmēm katra dalībvalsts var piemērot vēl vienu likmi, kas ir zemāka nekā 5%, un atbrīvojumu no PVN ar tiesībām atskaitīt priekšnodokli. Šīs īpaši samazinātās likmes drīkst piemērot tikai to preču piegādei vai pakalpojumu sniegšanai, kas minēti septiņos saraksta punktos. Īpaši samazinātās likmes var piemērot pārtikas produktiem, ūdenim, zālēm, farmaceitiskiem produktiem, veselības un higiēnas produktiem, grāmatu un periodisko izdevumu piegādei, kā arī pasažieru pārvadājumiem. Jaunums – sarakstā ar iespēju piemērot īpaši samazināto likmi ir iekļauti saules enerģijas paneļi. Šādas samazinātās likmes ieviešana atbilst ES saistībām vides jomā attiecībā uz dekarbonizāciju un Eiropas zaļajam kursam, kā arī piedāvā dalībvalstīm iespēju veicināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu.
PVN direktīvas grozījumi saglabā vairākas atkāpes īpaši samazināto likmju piešķiršanā, kas atsevišķām dalībvalstīm bija piešķirtas sakarā ar to īpašo ģeogrāfisko vai sociālo situāciju. Ievērojot vienlīdzības principu, šādas atkāpes pie tādiem pašiem nosacījumiem ir atļauts izmantot arī citām dalībvalstīm. Pārejas periods attiecībā uz galējo septiņu punktu preču un pakalpojumu sarakstu, kam piemērojama īpaši samazinātā likme, ir noteikts ne vēlāk kā 2032. gada 1. janvāris.
Tāpat dažādas atkāpes atsevišķām dalībvalstīm pašlaik ļauj piemērot samazināto likmi, kas nav zemāka par 12%, tādām precēm un pakalpojumiem, kuri nav uzskaitīti III pielikumā. Arī šo samazināto likmi, kas ir tuva pamatlikmei, saskaņā ar vienlīdzīgas attieksmes principu drīkst piemērot jebkura dalībvalsts pie vienādiem nosacījumiem.
Jāizceļ šādas būtiskas izmaiņas:
- dzīvi zirgu dzimtas dzīvnieki un ar tiem saistītu pakalpojumu sniegšana;
- dzīvi augi un citi puķkopības produkti (sīpoli, saknes, griezti ziedi u.tml.);
- bērnu apģērbs, apavi, autosēdekļi;
- velosipēdi, tostarp elektriskie (arī noma un remonts);
- noteikti mākslas darbi, kolekciju priekšmeti un senlietas;
- noteikti juridiskie pakalpojumi;
- instrumenti un cits aprīkojums, ko parasti paredzēts izmantot glābšanas vai pirmās palīdzības pakalpojumos, ja to piegādā publiskām struktūrām vai noteiktām bezpeļņas organizācijām;
- pakalpojumu sniegšana saistībā ar peldošu bāku, bāku vai citu navigācijas līdzekļu ekspluatāciju un dzīvības glābšanas pakalpojumi, tostarp glābšanas laivu dienesta organizēšana un uzturēšana.
Direktīvā ir veikti arī grozījumi, lai tiesiskais regulējums būtu gatavs reaģēt uz krīzēm. Šajā nolūkā dalībvalstīm, kurām atļauts piemērot PVN atbrīvojumu precēm, kas importētas nelaimē cietušo vajadzībām, ar tādiem pašiem nosacījumiem ir atļauts piemērot atbrīvojumu ar tiesībām atskaitīt PVN šo preču iegādei ES teritorijā un piegādei iekšzemē, kā arī ar šādām precēm saistītiem pakalpojumiem.
Katras dalībvalsts ieviestajām samazinātajām likmēm būtu jāatspoguļo valsts prioritātes un centieni sasniegt vispārējas nozīmes mērķus. Jautājums ir, vai un kā mainīsies samazinātās likmes piemērošana Latvijā.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuAr 2020. gada 18. februāra Padomes Direktīvu 2020/284, ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz konkrētu prasību ieviešanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, (turpmāk – “Direktīva”) tiek noteikts, ka šo pakalpojumu sniedzējiem (kredītiestādēm, maksājumu iestādēm, elektroniskās naudas iestādēm un pasta žiro norēķinu iestādēm), kuri darbojas ES, no 2024. gada 1. janvāra būs jāveic pārrobežu maksājumu datu elektroniskā uzskaite un jāapmainās ar šiem ierakstiem ar jaunizveidotu Centrālo elektronisko maksājumu sistēmas (turpmāk – “CESOP”) datubāzi.
Šā gada 24. februārī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pasludināja spriedumu lietā par PVN piemērošanu pircēja izdevumu kompensācijai, ko preču piegādātājs tam izmaksājis garantijas perioda laikā atbilstoši līgumam. Šajā rakstā – par EST atziņām un to piemērošanu praksē.
Praksē bieži rodas jautājums, vai transfertcenu korekcijas ietekmē PVN. Šo jautājumu neregulē PVN direktīva, PVN likums, saistītie MK noteikumi un VID vadlīnijas. Par šo jautājumu savos spriedumos nav izteikusies arī Eiropas Savienības Tiesa (EST). Šajā rakstā – par Eiropas Komisijas PVN komitejas pausto viedokli.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).