PwC 2023. gadā veiktajā aptaujā “Global Digital Trust Insights” vairāk nekā 70% no 3522 aptaujātajiem uzņēmējdarbības un informācijas tehnoloģiju vadītājiem apgalvoja, ka kopš 2020. gada ir veikuši būtiskus uzlabojumus kiberdrošībā. Vadītāji ir rīkojušies pareizi: pārvērtēti kiberriski, pārstrādāta drošības dokumentācija, uzlabota spēja aizsargāties pret izspiedējvīrusiem, vairota lietotāju apziņa par informācijas drošību. Tomēr gan 2022., gan 2023. kara gads ir izmainījis kibernoziegumu raksturu. 2021. gadā reti kāds sūdzējās par politiski un ideoloģiski motivētiem uzbrukumiem, taču kopš kara sākuma 2022. gadā šādu uzbrukumu īpatsvars ir kļuvis būtisks. Aktoru jeb kiberuzbrucēju, kuri savas zināšanas izmanto politisku vai ideoloģisku motīvu vadīti, aktivitāte ir nemainīgi augsta un salīdzināma ar izspiedējvīrusu un citu komerciāli motivētu uzbrucēju aktivitāti.
Uzņēmumu vadītāji Latvijā bieži padara savus uzņēmumus par aktoru vieglu mērķi, turpinot izmantot Krievijā izstrādātu un uzturētu programmatūru. Piemēram, janvāra sākumā Latvijas medijos parādījās ziņa, ka videonovērošanas kameras, kas izmanto Krievijas programmatūru TRASSIR, tiek plaši pielietotas Ukrainā un var iegādāties arī Latvijā populārās interneta iepirkšanās vietnēs. Taču šī ir tikai maza daļa. Vēl ir 1C grāmatvedība, ģeotelpiskās sistēmas un vēl, un vēl. Aizbildinājumu netrūkst – piegādātājs nav iekļauts sankciju sarakstā, nomaiņa būs dārga, kad izvēlējāmies krievu risinājumu, tas bija divreiz lētāks par Eiropas analogiem, maniem darbiniekiem vieglāk strādāt ar lietotāju saskarni krievu valodā.
Uzņēmumu vadītāji ir atbildīgi, lai uzņēmumu valdījumā esošā informācija tiktu apstrādāta atbilstoši likumiem un droši. Piemēram, neizmantot Krievijai un Baltkrievijai noteikto sankciju sarakstā iekļautu piegādātāju programmatūru, jo ar šādiem piegādātājiem nav iespējams norēķināties. Tas ir labs sākums, bet tas nav pietiekami programmatūras izmantošanas kontekstā. Piegādātāja pārreģistrēšana ārpus Krievijas vai Baltkrievijas maz ko palīdz pēc būtības, jo izstrādātāju komandas joprojām fiziski atrodas diktatūras valstīs, kur tās var tikt ietekmētas, lai izgūtu mūsu datus vai iebūvētu ļaunatūru Latvijā piegādātajā programmatūrā. Ikdienas testēšanā IT speciālisti uzņēmumos nespēj šādus “caurumus” identificēt.
Katram uzņēmuma vadītājam kā rūpīgam saimniekam ir jāidentificē visa uzņēmumā izmantotā Krievijas un Baltkrievijas programmatūra un no tās mērķtiecīgi jāatbrīvojas, negaidot konkrētā piegādātāja iekļaušanu sankciju sarakstā. Droša informācijas apstrāde primāri ir uzņēmuma vadītāja atbildība. Šā gada beigās plānots pieņemt Nacionālās kiberdrošības likumu, kur skaidri noteikts, ka uzņēmuma vadītājam jāizprot kiberriski un jāatbild par kiberdrošību. Mērķtiecīga nulles tolerance Krievijas programmatūrai uzņēmumu vadītājiem būtu jānosaka jau tagad, jo programmatūras nomaiņa ir laikietilpīga. Piemēram, Ukrainas Nacionālā banka ir noteikusi nulles toleranci Krievijas un Baltkrievijas programmatūrai. Lai gan attīrīšanās no tās sākās jau 2014. gadā pēc Krievijas iebrukuma Krimā, šāda programmatūra joprojām ir atrodama.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuPastāvīgi mainīgajā finanšu pārvaldības vidē varētu uzskatīt, ka tradicionālajiem rīkiem, piemēram, Excel, būtu pakāpeniski jānoveco un jātiek aizstātiem ar progresīvākiem programmatūras risinājumiem, kas racionalizē procesus un paaugstina efektivitāti. Tomēr, neskatoties uz plaši pieejamo finanšu tehnoloģiju klāstu un optimālu izmantošanu, uzņēmumi joprojām ikdienā plaši izmanto arī Excel.
Daudzi uzņēmēji ir sākuši apsvērt iespēju par savu preci vai pakalpojumu norēķināties ar virtuālo valūtu jeb kriptovalūtu vai saņemt maksājumus šajā formā. Daži pat apsver domu iegādāties virtuālo valūtu kā finanšu instrumentu. Kas īsti ir virtuālā valūta un kā to pareizi uzskaitīt? Šajā rakstā atradīsiet detalizētu izklāstu par virtuālās valūtas būtību un uzskaiti.
Uzņēmumi veic vairākas paralēlas digitalizācijas aktivitātes – digitalizē dokumentu plūsmu, rēķinus un ražošanas iekārtu datus, automatizē piegādes ķēdi, ievieš jaunas sistēmas. Tās visas ir svarīgas un vajadzīgas darbības, kas uzlabo uzņēmuma konkurētspēju, samazina manuālā darba apjomu un palielina darbinieku apmierinātību. Jauni digitalizācijas projekti vairojas kā sēnes pēc lietus, un kļūst arvien grūtāk tos vienlaikus stumt uz priekšu. Atteikties no kāda projekta arī grūti, jo ikviens no tiem sola uzņēmumam labu rezultātu. Darbinieki izdeg un vairs nespēj gan pildīt savu ikdienas darbu, gan piedalīties visos projektos. Šķietami vienkāršākais risinājums – uzņēmuma valde izvēlas, kuru projektu turpināt un kuru – ne. Tomēr tā nenotiek, un šādas palīdzības gaidīšana nav pamatota vairāku iemeslu dēļ.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).