Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Uzņēmuma likvidāciju regulē Komerclikums, tomēr jāpārzina arī nodokļu tiesību akti (3/24/20)

Latvijā katru gadu savu saimniecisko darbību izbeidz vairāki tūkstoši uzņēmumu. Ja uzņēmuma dalībnieki vairs nevēlas turpināt uzņēmuma darbību, ir iespējams pieņemt lēmumu par tā likvidāciju. Noteiktos apstākļos uzņēmuma likvidācijas rezultātā tā dalībnieki var pretendēt uz likvidācijas kvotu, kas rada papildu ienākumu. Šajā rakstā aplūkosim iespējamās nodokļu sekas, likvidētās sabiedrības dalībniekiem gūstot ienākumu no likvidācijas kvotas, kas var būtiski atšķirties gadījumos, kad dalībnieks ir fiziska vai juridiska persona.

 

Likvidācijas kvotas būtība
 
Pēc savas būtības likvidācijas kvota ir likvidējamās kapitālsabiedrības viss atlikušais īpašums, gan kustamais, gan nekustamais, kā arī finanšu līdzekļi, kas nav nepieciešami kreditoru prasījumu apmierināšanai un likvidācijas izdevumu segšanai un kurus likvidators nodod atpakaļ kapitālsabiedrības dalībniekiem.
 
Dalībnieks – juridiska persona
 
Atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa (“UIN”) likuma 4. panta otrajai daļai ar UIN apliekamajā bāzē ietver likvidācijas kvotu, kuru klasificē kā nosacīti sadalītas peļņas elementu. Attiecīgi likvidējamā sabiedrība piemēro nodokli likvidācijas kvotai pilnā apmērā, iesniedzot UIN deklarāciju par attiecīgā pārskata gada (par kuru sagatavota slēguma bilance) pēdējo mēnesi kopā ar šo slēguma bilanci un peļņas vai zaudējumu aprēķinu, un aprēķināto UIN samaksā līdz tā mēneša 20. datumam, kurš seko mēnesim, kurā apstiprināta ārkārtas (slēguma vai likvidācijas) bilance.
 
Ievērojot UIN likuma 6. panta pirmajā daļā noteikto atvieglojumu, uzņēmums var samazināt ar nodokli apliekamajā bāzē iekļauto dividenžu apmēru par saņemtajām dividendēm no meitas uzņēmuma, par kurām samaksāts UIN. Tādējādi dividendēm piemēro UIN tikai vienreiz – sadalot peļņu. Turpretī likvidācijas kvotas gadījumā jāņem vērā tas, ka uzņēmums nav tiesīgs samazināt ar UIN apliekamo bāzi par saņemto ienākumu no likvidācijas kvotas, kas tika saņemts savas meitas sabiedrības likvidācijas procesa rezultātā. Tādējādi, kad mātes sabiedrība veiks peļņas sadali saviem dalībniekiem, apliekamais ienākums, kam piemēros UIN, saturēs arī saņemto likvidācijas kvotu, kurai jau vienreiz ticis piemērots UIN pie izmaksas.
Nodokļa piemērošana atšķirsies, ja likvidētās sabiedrības dalībnieks nepastarpināti ir fiziska persona.
 
Dalībnieks – fiziska persona
 
Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (“IIN”) 9. panta pirmās daļas 2.2. punktu fiziskas personas gada apliekamajā ienākumā neietver likvidācijas kvotu, ja šim ienākumam Latvijā bija piemērots UIN pie izmaksas vai arī ārvalstī no šī ienākuma ir samaksāts UIN, IIN vai pielīdzināms nodoklis. Tātad, ja likvidācijas kvotas saņēmējs ir fiziska persona un Latvijas uzņēmums, kas to izmaksāja, ir pareizi piemērojis UIN, tad personai šajā gadījumā Latvijā neveidosies papildu IIN slogs. Jāatzīmē, ka Latvijas uzņēmumam, izmaksājot likvidācijas kvotu fiziskai personai, ir pienākums par šāda ienākuma izmaksu paziņot VID.
 
Turpretī gadījumā, ja likvidācijas kvotas izmaksas brīdī UIN netika piemērots, tad saskaņā ar IIN likuma 8. panta trešās daļas 4. punktu ienākumi no likvidācijas kvotas veidos fiziskās personas ienākumus, par kuriem jāmaksā IIN.
 
Atbilstoši IIN likuma 11.9 panta pirmajai daļai, saņemot likvidācijas kvotu Komerclikuma izpratnē, kapitāla pieaugumu nosaka no atlīdzības, kas saņemta kā likvidācijas kvota, atņemot kapitāla aktīva iegādes vērtību un tajā veikto ieguldījumu vērtību tā turēšanas laikā. Attiecīgi ienākums no likvidācijas kvotas, kuru saņem fiziska persona, tiek uzskatīts par ienākumu no kapitāla pieauguma.
 
Šajā gadījumā fiziskajai personai par saņemto likvidācijas kvotu jāiesniedz kapitāla pieauguma deklarācija un jāsamaksā IIN, piemērojot fiksēto 20% likmi.
 
Secinājumi un prakse
 
Likvidācijas kvotai, ko sabiedrība izmaksā jebkuram savam dalībniekam, arī fiziskai personai, jāpiemēro UIN. Par šāda ienākuma izmaksu fiziskajai personai uzņēmumam jāpaziņo VID, un šādā gadījumā likvidācijas kvota personai neradīs papildu nodokļu slogu Latvijā.
 
Ja likvidācija ir notikusi pareizi saskaņā ar Komerclikumu, tomēr Latvijas uzņēmums ir kļūdījies un UIN pie likvidācijas kvotas izmaksas nav piemērojis, fiziskajai personai būs pienākums iesniegt kapitāla pieauguma deklarāciju un samaksāt 20% IIN no kapitāla pieauguma, t.i., no likvidācijas ienākuma atskaitot paša ieguldījumu (piemēram, pamatkapitāla vērtību).
 
Tomēr praksē esam saskārušies ar jautājumu, kā rīkoties, ja likvidācijas procesā netika sastādīts mantas sadales plāns, netika aprēķināta likvidācijas kvota, un netika arī piemērots UIN? Tā kā likvidācijas process jau pabeigts, nav iespējams labot UIN deklarācijas un samaksāt nodokli. Ja fiziskā persona saņem ienākumu no likvidācijas šādos apstākļos, tad pastāv risks, ka dalībniekam būs grūti to deklarēt kā ienākumu no likvidācijas un nebūs iespējas no apliekamā ienākuma atskaitīt savus ieguldījumus, kā arī šim ienākumam būs jāpiemēro progresīvās IIN likmes. Lai izvairītos no šāda riska, iesakām uzņēmuma likvidācijas procesu veikt profesionālu juristu un nodokļu speciālistu vadībā. PwC komanda var palīdzēt šajā procesā un, ja Jums šis jautājums ir aktuāls, aicinām sazināties ar PwC tiešo nodokļu nodaļas vadītāju Agati Zīverti (agate.ziverte@pwc.com).
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu