Pērn publicējām rakstu sēriju 1, 2, 3 par UIN piemērošanu pastāvīgajām pārstāvniecībām (PP) atbilstoši jaunajam UIN likumam. Šajā rakstā – sīkāk par PP maksājumiem nerezidentam, kurus var atzīt par dividendei pielīdzinātu izmaksu.
Normatīvais regulējums un tā interpretācija
UIN likuma 1. panta astotās daļas 4. punktā noteikts, ka dividendei pielīdzināta izmaksa ir nerezidenta PP maksājumi nerezidentam, kura PP tā ir, ja vien tie nav uzskatāmi par nerezidenta izdevumiem, kas nodrošina PP saimniecisko darbību.
MK noteikumu Nr. 677 “UIN likuma normu piemērošanas noteikumi” 23. punktā noteikts, ka par ienākumiem, kas taksācijas periodā izņemti no nerezidenta PP Latvijā, uzskata –
- jebkurus PP maksājumus nerezidentam, kuri nav ne šo noteikumu 22. punktā minētie ar PP saimniecisko darbību saistītie nerezidenta izdevumi, ne 25. punktā minētā atlīdzība par piegādātām precēm;
- nerezidenta, kurš Latvijā izmanto PP, tieši gūtos ienākumus, kas attiecināmi uz PP.
No minētā kopsakarā ar MK noteikumu 24. punktā noteikto izriet, ka UIN piemēro jebkuram PP maksājumam nerezidentam, ja tas nav maksājums, kas sedz ar PP saimniecisko darbību saistītus nerezidenta izdevumus, un nav maksājums par piegādātām precēm, vai 10% apmērā no pārējiem PP maksājumiem nerezidentam.
Lai gan paskaidrojošās noteikumu normas neuzskaita visus gadījumus, kuros PP līdzekļu pārskaitīšana nerezidentam neveido UIN bāzi, tas nenozīmē, ka UIN likuma normas būtu tulkojamas šauri. Katrs maksājums ir jāvērtē pēc tā juridiskās un ekonomiskās būtības, ievērojot arī UIN likuma mērķi.
Sistemātiski interpretējot citas UIN likuma normas, mūsuprāt, PP maksājumu jēdziens ir saistāms ar MK noteikumu Nr. 677 39. punktā norādīto jēdziena “maksājumi” skaidrojumu, kas ir attiecināms uz maksājumiem personām, kas atrodas, ir izveidotas vai nodibinātas zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās. No šī punkta izriet, ka jēdziens “maksājumi” nozīmē jebkurus maksājumus, kas rada vai radīs nodokļa maksātāja finanšu rādītāju izmaiņas, izņemot aprēķinātās dividendes. Uzskatām, ka minētajā punktā norādītais jēdziena “maksājumi” skaidrojums analoģiski ir attiecināms arī uz PP maksājumiem nerezidentam UIN likuma izpratnē.
Tādējādi, nosakot, vai PP maksājumi nerezidentam ir atzīstami par dividendei pielīdzinātu izmaksu, katrs maksājums jāvērtē atsevišķi pēc tā juridiskās un ekonomiskās būtības, ko apliecina arī prakse.
Prakse
PP kā apdrošināšanas sabiedrība nodrošina kapitāla pārvaldību un finansiālo stabilitāti atbilstoši apdrošināšanu regulējošiem normatīvajiem aktiem. Lai nodrošinātu efektīvu kapitāla pārvaldību un palielinātu peļņu, nerezidents ir noslēdzis ieguldījuma līgumu ar ieguldījumu sabiedrību. Pamatojoties uz PP nolikumu un minēto ieguldījumu līgumu, PP veic maksājumus uz nerezidenta bankas centralizēto investīciju kontu, ko pārvalda ieguldījumu sabiedrība. Šajā gadījumā secināms, ka PP maksājumi netiek nodoti nerezidenta rīcībā tā saimnieciskās darbības veikšanai, bet tiek pārskaitīti uz centralizēto investīciju kontu ar mērķi tos ieguldīt finanšu instrumentos, nodrošinot PP kapitāla pārvaldību. Tādējādi šie PP maksājumi nerezidentam pēc to ekonomiskās būtības nav uzskatāmi par dividendei pielīdzinātu izmaksu UIN likuma 1. panta astotās daļas 4. punkta izpratnē, ja tiek izpildīti attiecīgi kritēriji.
Iesakām visus PP maksājumus nerezidentam izvērtēt pēc to ekonomiskās būtības, lai noskaidrotu, vai tie atzīstami par dividendei pielīdzinātu izmaksu saskaņā ar UIN regulējumu. Nepieciešamības gadījumā iesakām lūgt VID sniegt rakstisku skaidrojumu vai uzziņu par UIN normu piemērošanu konkrētiem PP maksājumiem nerezidentam.