2021. gada 22. decembrī Senāta Administratīvo lietu departaments pasludināja spriedumu lietā Nr. A420209519, SKA-744/2021 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu nerezidenta Latvijas nekustamā īpašuma (NĪ) atsavināšanas darījumiem. Spriedums nostiprina sapratni par IIN piemērošanu nerezidentam – fiziskai personai (N-FP), kas pārdod savā īpašumā esošo NĪ Latvijas nodokļu rezidentiem – fiziskām personām (R-FP), kuras nav saimnieciskās darbības veicēji (SDV).
Strīds starp VID un N-FP nav par pienākumu samaksāt nodokli no N-FP veiktās Latvijas NĪ atsavināšanas. Pamatojoties uz VID veikto datu atbilstības pārbaudi par N-FP NĪ pārdošanu 2018. gadā, VID secināja, ka N-FP ienākumi no darījuma ir apliekami ar 20% IIN, nevis 3%, un par nodokļa samaksu ir atbildīgs N-FP, jo pircēji bija fiziskas personas, kuras nav SDV.
Tātad strīds ir par pareizas likmes piemērošanu un to, kurai personai ir nodokļa samaksas pienākums, ņemot vērā faktiskos apstākļus. Nodokļu maksātājs mēģināja izmantot sev labvēlīgāku regulējumu, piemērojot ienākumu summai 3% IIN situācijā, kurā likums to neparedz.
Senāts norādīja, ka vispārīgā gadījumā (gan rezidentu, gan nerezidentu) ienākumam no kapitāla pieauguma piemēro 20% IIN. Turpretī, ja ienākumus no NĪ atsavināšanas izmaksā Latvijas R-FP, kura ir SDV, un ja izmaksātās summas tiek ņemtas vērā šī SDV nodokļa aprēķināšanas vajadzībām (17. panta 12.2 daļas gadījums), tad atlīdzībai piemēro 3% IIN.
Tā kā ienākumus no NĪ atsavināšanas N-FP ir saņēmis no fiziskām personām, kuras nav SDV, tiesa pareizi atzinusi, ka N-FP gūtie ienākumi ir apliekami ar 20% IIN, nevis 3%. Tādējādi par nodokļa samaksu ir atbildīgs ienākuma saņēmējs, nevis izmaksātājs.
Senāts arī norāda, ka Administratīvā apgabaltiesa ir atsaukusies uz līdzīgā lietā (SKA-208/2019) pausto Senāta atziņu – 3% likmi piemēro tikai N-FP gūtajam ienākumam no R-FP, kura ir SDV un iegādājusies NĪ savas saimnieciskās darbības ietvaros.
Līdz ar to Senāts atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, bet kasācijas sūdzību noraidīja.
Jāņem vērā, ka atšķirībā no Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma IIN likums neļauj ES/EEZ valstu rezidentiem izdarīt izvēli, maksājot nodokli no Latvijas NĪ atsavināšanas. IIN likums nosaka nodokļa maksāšanas atšķirības starp diviem gadījumiem:
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 2. augustā Finanšu ministrija publicēja likumprojektu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN), kas paredz grozīt piemērojamo likmi ārvalstniekiem, kuri veic darbu Latvijā attālināti. Ja grozījums tiks apstiprināts, tas stāsies spēkā 2023. gada 1. janvārī. Šobrīd vēl ir grūti spriest par likumprojekta turpmāko virzību, jo tas vēl jāsaskaņo ar Tieslietu ministriju, taču ir iespēja analizēt tā potenciālo ietekmi, ko arī darīsim šajā rakstā.
Mūsdienās nekustamā īpašuma (NĪ) izīrēšana ir viens no izplatītākajiem saimnieciskās darbības veidiem, ko veic fiziskās personas. Līdz ar www.booking.com un www.airbnb.com popularitātes pieaugumu aktuālāka kļūst arī nodokļu samaksas režīma izvēle. Latvijas normatīvajos aktos ir noteikti vairāki varianti saistībā ar optimālu saimnieciskās darbības reģistrēšanu un nodokļu samaksu. Šis raksts sniedz informāciju par to, kādi varianti pastāv fiziskās personas NĪ izīrēšanas reģistrēšanai un vai ir iespējams mainīt šīs reģistrēšanas veidu.
Akciju pirkuma tiesību piešķiršanai iegūstot arvien lielāku popularitāti, arī Latvijas uzņēmumi piedāvā šādu darbinieku motivācijas instrumentu ne tikai saviem, bet arī meitas sabiedrību darbiniekiem. Šajā rakstā – par UIN, IIN un VSAOI sekām, kas rodas, piešķirot saviem un meitas sabiedrību darbiniekiem akciju pirkuma tiesības Latvijas uzņēmumā.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).