Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

PVN korekcijas (2/44/17)

Veicot saimniecisko darbību, nodokļa maksātājiem dažkārt jāveic aprēķinātā PVN vai atskaitītā priekšnodokļa korekcijas. Piemēram, aprēķinātā PVN korekciju veic, piešķirot atlaides, atgriežot saņemto avansu, atgūstot zaudēto parādu, pārtraucot nomaksas pirkuma līgumu u.tml. Savukārt atskaitītā priekšnodokļa korekciju veic, saņemot atlaides, saņemot atpakaļ iemaksāto avansu, pārdodot lietotu nekustamo īpašumu, norakstot preču zudumus, kas pārsniedz plānotos, un citos gadījumos. Šajā rakstā – par korekcijām, kuru pamatā vienlaikus ir bijuši vairāki iemesli un kuru veikšanā jāievēro vairākas PVN likuma normas.

 

Automašīnas nomaksas pirkuma līgums

Vai jāveic PVN korekcija vieglās automašīnas nomaksas pirkuma līguma (turpmāk arī – līzinga līgums) pārtraukšanas gadījumā, ja iemesls ir auto zādzība vai pilnīga bojāeja? Gan jā, gan nē, jo PVN likumvide šajā gadījumā paredz divu veidu korekcijas.

Piemēram, ja noslēgts nomaksas pirkuma līgums par vieglo auto 40 000 eiro vērtībā, tad, nododot to līzinga ņēmējam, līzinga devējs izraksta nodokļa rēķinu, aprēķinot PVN visai auto vērtībai: automašīna – 40 000 eiro, PVN 21% – 8400 eiro.

Pieņemsim, ka šo auto nozog. Par to nekavējoties ir informētas izmeklēšanas iestādes, un ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu vai lēmums par atteikumu uzsākt kriminālprocesu. Neizmaksātā līguma daļa zādzības brīdī ir 5000 eiro un PVN 21% – 1050 eiro.

Ņemot vērā minētos apstākļus, nomaksas pirkuma līgums tiek pārtraukts. Šajā gadījumā līzinga devējs vispirms izraksta kredītrēķinu par neizmaksāto līguma daļu: auto – 5000 eiro, PVN – 1050 eiro.

Tad līzinga devējs samazina savu PVN maksājumu taksācijas perioda deklarācijā par kredītrēķinā norādīto PVN, uzrādot to deklarācijas 67. rindā. Savukārt līzinga ņēmējs, saņemot kredītrēķinu, palielina PVN maksājumu par 1050 eiro, uzrādot šo summu deklarācijas 57. rindā.

Līzinga ņēmējam varētu rasties jautājums, vai nav jāveic korekcija par atskaitīto priekšnodokli par izmaksāto līguma daļu – 35 000 eiro (arī gadījumā, ja priekšnodoklis ir atskaitīts 50% apmērā saskaņā ar PVN likuma 100. panta otro daļu)?

Te jāņem vērā PVN likuma 106. panta trešā daļa, saskaņā ar kuru atskaitītā priekšnodokļa korekciju neveic, ja preces ir nozagtas vai iznīcinātas stihiskā nelaimē vai citādā piespiedu kārtā un ja īpašuma zādzības vai iznīcināšanas fakts ir dokumentāri pierādīts.

Turklāt MK 03.01.2013. noteikumu Nr. 17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai” 163. punkts paskaidro, ka reģistrēts nodokļa maksātājs ir tiesīgs neveikt priekšnodokļa korekciju par precēm, kas ir nozagtas vai iznīcinātas stihiskā nelaimē vai citādā piespiedu kārtā, ja maksātājs var dokumentāri pierādīt, ka ir veicis visus iespējamos pasākumus, lai atgūtu zaudēto preču vērtību, piemēram, par notikušo nekavējoties paziņojis izmeklēšanas iestādēm un ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu vai par atteikumu uzsākt kriminālprocesu.

Tā kā mūsu auto zādzības piemērā nekavējoties tika informētas izmeklēšanas iestādes, līzinga ņēmējam nav jākoriģē atskaitītais priekšnodoklis par izmaksāto līguma daļu.

Turpmāk – par cita veida korekcijām.

 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu