Ministru kabinetam izskatīšanai ir iesniegts PVN likuma grozījumu projekts, kurš paplašina VID tiesības izslēgt komersantu no PVN maksātāju reģistra, nosaka stingrākus kritērijus īpašā PVN režīma preču importa darījumos atļaujas iegūšanai un nosaka reģistrēta PVN maksātāja atbildību par informācijas nesniegšanu VID par darījuma norisi. Par iemeslu PVN maksātāja izslēgšanai plāno uzskatīt nevis kādu pārkāpumu, bet gan, piemēram, valdes sastāva maiņu vai saimnieciskās darbības neveikšanu.
Likumprojekta anotācijā norādīts, ka tā mērķis ir apkarot PVN izkrāpšanu.
VID tiesības izslēgt komersantu no PVN maksātāju reģistra
Likumprojekts piešķir VID tiesības izslēgt komersantu no PVN maksātāju reģistra, ja iestājas vismaz viens no šādiem apstākļiem:
- PVN maksātāja – juridiskas personas – amatpersona vai arī PVN maksātājs – fiziska persona – ir iekļauta riska personu sarakstā;
- PVN maksātājs vismaz sešus kalendāra mēnešus PVN deklarācijās nav norādījis nevienu darījumu;
- neuzsācis saimnieciskās darbības veikšanu, PVN maksātājs nomaina visas amatpersonas;
- PVN maksātājs nomaina visas amatpersonas uz personām, kas nav ne Latvijas pilsoņi, ne pastāvīgie iedzīvotāji.
Ja PVN maksātājs pusgadu nebūs deklarējis nevienu darījumu vai minētajos veidos nomainīs valdes locekļus, VID sūtīs rakstveida brīdinājumu un aicinās sniegt paskaidrojumus, kurus izvērtējot, pieņems lēmumu.
Projekts arī papildina PVN likuma pārejas noteikumus ar punktu, kas ļaus VID 60 dienu laikā pēc punkta spēkā stāšanās izslēgt no PVN maksātāju reģistra komersantus, kas reģistrēti vismaz 12 kalendāra mēnešus, bet PVN deklarācijās par pēdējiem 12 kalendāra mēnešiem nav norādījuši nevienu darījumu. VID lēmuma apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neapturēs tā darbību.
Stingrāki kritēriji īpašajam PVN režīmam preču importa darījumos
Ar grozījumiem paredzēts ieviest stingrākus nosacījumus atļaujas piemērot īpašo kārtību izsniegšanai, izsakot PVN likuma 85. panta ceturto daļu plašākā redakcijā. Lai izsniegtu šo atļauju, VID turpmāk papildus vērtēs, vai pretendenta materiāltehniskās un finansiālās iespējas atbilst saimnieciskās darbības veidiem, vai PVN maksātāja – juridiskas personas – amatpersona vai arī PVN maksātājs – fiziska persona – nav iekļauta riska personu sarakstā atbilstoši likumam “Par nodokļiem un nodevām,” vai pretendents iepriekšējos 12 mēnešos ir veicis saimniecisko darbību iekšzemē.
Atbildība par informācijas nesniegšanu
Kā norādīts anotācijā, lai pamatotu aizdomu gadījumā pārliecinātos par PVN maksātāja darījumu norisi, VID veic nodokļu administrācijas kontroli – atsevišķu darījumu novērošanu. Tomēr VID praksē regulāri ir sastopami gadījumi, kad negodprātīgi PVN maksātāji ignorē VID prasības un neinformē par darījumu norises vietu un laiku, neļaujot VID pārliecināties par faktisko darījuma norisi, bet vēlāk deklarē veiktos darījumus. Tādēļ PVN likuma 146. pantu plānots papildināt ar jaunu soda veidu: ja PVN maksātājs VID noteiktajā termiņā un kārtībā nesniedz darījuma novērošanai nepieciešamo informāciju par tā norises vietu un laiku, komersants maksā soda naudu 21% apmērā no darījuma vērtības.