Lai nodrošinātu kapitāla pietiekamību vai uzņēmuma attīstību, dalībnieki var veikt pamatkapitāla palielināšanu, bet pēc laika arī samazināšanu. Šajā rakstā – par UIN piemērošanas aspektiem, kas jāņem vērā saistībā ar izmaiņām pamatkapitālā.
UIN likumā noteikts, ka viens no apliekamiem objektiem ir nosacītās dividendes, proti, peļņas daļa (pārskata gada un iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas daļa, ieskaitot to daļu, no kuras izveidota rezerve), par kuru palielina iekšzemes uzņēmuma vai pastāvīgās pārstāvniecības dalībnieka (akcionāra) pamatkapitāla vai tam pielīdzināta kapitāla ieguldītās daļas apmēru vai daļu skaitu. Savukārt ar peļņas daļu saprot to pamatkapitāla daļu, kura tika palielināta no peļņas, kas gūta ar 2018. gada 1. janvāri un par kuru nav samaksāts UIN (“jaunā peļņa”).
Nosacītās dividendes uzņēmumam var rasties gadījumā, ja tiek samazināta pamatkapitāla daļa, kas iepriekš tika palielināta no jaunās peļņas. Nosacītās dividendes jādeklarē tajā taksācijas periodā, kurā uzņēmums samazinājis pamatkapitālu.
Uzņēmuma dalībniekiem, palielinot pamatkapitālu, UIN sekas nerodas. Turklāt UIN likuma piemērošanas noteikumos skaidrots, ka, palielinot pamatkapitālu no nesadalītās jaunās peļņas (vai no rezerves, kura no tās izveidota), UIN samaksu atliek līdz brīdim, kad tiek samazināts pamatkapitāls vai notiek uzņēmuma likvidācija.
Taču uzņēmums, palielinot pamatkapitālu no jaunās peļņas, aizpilda UIN deklarācijas 5.1. rindas tabulu tajā periodā, kad notikusi pamatkapitāla palielināšana, norādot informāciju par palielināšanu, jo tas ļaus uzņēmumam saglabāt informāciju par izmaiņām pamatkapitālā, kura tā samazināšanas gadījumā būs redzama UIN deklarācijā.
Nosacītās dividendes, kas ir ar UIN apliekams objekts, var veidoties, ja tiek samazināts pamatkapitāls, kas tika palielināts no uzņēmuma nesadalītās jaunās peļņas. Turklāt no UIN likuma izriet, ka UIN aprēķināšanai pieņem, ka vispirms pamatkapitālu samazina par to pamatkapitāla daļu, kura tika palielināta no jaunās peļņas, par kuru nav samaksāts UIN.
Tādējādi, ja uzņēmuma pamatkapitāls palielināts arī ar citiem naudas vai mantiskajiem ieguldījumiem (piemēram, kapitalizējot aizdevumus vai ieguldot nekustamo īpašumu), tad, samazinot pamatkapitālu, vienmēr tiek uzskatīts, ka pamatkapitāls tiek vispirms samazināts par to daļu, kura tika palielināta no jaunās peļņas. Ja pamatkapitāls netika palielināts no jaunās peļņas, tad tā samazināšana nerada UIN sekas.
Ja uzņēmums samazina pamatkapitāla daļu, kas tika palielināta no jaunās peļņas, tad uzņēmumam veidojas nosacītās dividendes, kas jāuzrāda UIN deklarācijas 5.1. rindā un tās tabulā tajā taksācijas mēnesī, kad pamatkapitāls samazināts (nevis izmaksāts naudā), un jāsamaksā nodoklis.
Līdz ar to pamatkapitāla palielināšana uzņēmumam nerada UIN sekas, bet pamatkapitāla samazināšanas gadījumā var veidoties nosacītās dividendes, kas ir ar UIN apliekams objekts, ja pamatkapitāls tika iepriekš palielināts no jaunās peļņas, par kuru nav samaksāts UIN.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuOtrais pīlārs (Pillar II) ir nodokļu sistēma, ko piemēros vienādi ES un ESAO valstīs, papildinot nacionālās uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmas. Tas izstrādāts, lai starptautiskiem uzņēmumiem liktu samaksāt savā mītnes valstī minimālo 15% nodokli no ienākumiem, kas gūti katrā valstī, kurā tie darbojas.
Uzņēmumu apvienošanas un iegādes (M&A) darījumus pamatoti uzskata par vienu no ekonomikas aktivitātes indikatoriem – jo lielāka interese par ieguldīšanu biznesā, tā pārpirkšanu, apvienošanu, jo dinamiskāk attīstās ekonomika. 2021. gads šajā ziņā bija pēdējo gadu rekordists gan darījumu skaita, gan apjoma ziņā (Baltijā notika par 48% vairāk darījumu), bet 2022. gadā M&A temps ģeopolitisku norišu dēļ ir krities. Daļa no darījumiem notiek, citi pagaidām ir iepauzēti, un uzņēmēji gatavojas brīdim, kad ekonomikā atgriezīsies paredzamāki un stabilāki laiki. Tā kā sekmīga M&A darījuma norisei ir nepieciešama sagatavošanās, šis ir piemērots laiks, lai paveiktu mājasdarbus, domājot par nākamo ekonomikas aktivitātes ciklu.
Latvijas transfertcenu (TC) regulējums nosaka, ka uzņēmumiem, kas veic darījumus ar saistītām personām, jānodrošina tajos tirgus cenu principa ievērošana neatkarīgi no tā, vai darījumu partneri ir Latvijas vai ārvalsts nodokļu rezidenti. Tirgus cenu princips savā būtībā nosaka to, ka uzņēmumam, veicot salīdzināmus darījumus salīdzināmos apstākļos, jāgūst salīdzināmi ieņēmumi neatkarīgi no tā, vai darījums veikts ar saistītu vai nesaistītu darījumu partneri. Pamatā uzņēmumi to apzinās un izprot, tomēr pastāv dažādi fakti un apstākļi, kas apgrūtina šīs prasības sekmīgu īstenošanu “reāllaikā”, jo nereti pirms darījuma veikšanas vai tā īstenošanas brīdī uzņēmumiem nav pietiekamas informācijas par tirgus cenām, kādas salīdzināmos darījumos piemēro nesaistīti darījumu partneri. Talkā var nākt TC korekcija, kas ne vienmēr ir tik “sāpīga”, kā sākotnēji varētu šķist. Šajā rakstā – par TC korekciju, ko uzņēmums var veikt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām, koriģējot apliekamo bāzi.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).