Šā gada 1. septembrī stājās spēkā grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā, kuriem būtu jāpievērš uzmanība arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (“NILLTPFN likums”) subjektiem. Ja gribat saglabāt savas attiecības ar klientiem, tad jāizvērtē, kā šie grozījumi tās ietekmēs, un jāievieš risinājumi, kas ļaus tiesiski turpināt attiecības ar klientiem.
Personu apliecinošu dokumentu likuma Pārejas noteikumi tika grozīti, paredzot vairākas izmaiņas. Piemēram, šobrīd Latvijas pilsonim kā obligāts personu apliecinošs dokuments ir pase, un personas apliecību persona ir tiesīga izvēlēties kā papildu personu apliecinošu dokumentu. Iepriekš likumdevējs bija lēmis, ka ar 2023. gada 1. janvāri personas apliecība būs obligāts personu apliecinošs dokuments jebkuram Latvijas pilsonim, kurš būs sasniedzis 15 gadu vecumu. Ar grozījumiem termiņš, no kura personas apliecība kļūs par obligātu personu apliecinošu dokumentu, tika pagarināts līdz 2023. gada 1. maijam. Izņēmums no šī pagarinātā termiņa būs piemērojams tikai personām, kas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā būs sniegušas ziņas par savu dzīvesvietu ārvalstī, jo tās būs tiesīgas iegūt personas apliecību līdz 2024. gada 31. decembrim.
Tomēr NILLTPFN likuma subjektiem ir svarīgi zināt citu grozījumu Personu apliecinošu dokumentu likumā. Proti, Pārejas noteikumu 9. punkts šobrīd paredz, ka gadījumos, kad Latvijā izsniegtam Latvijas pilsoņa, Latvijas nepilsoņa vai bezvalstnieka personu apliecinošam dokumentam ir beidzies derīguma termiņš laikposmā no 2020. gada 1. marta, tas uzskatāms par derīgu personu apliecinošu dokumentu tā turētāja identitātes apliecināšanai klātienē Latvijā līdz 2023. gada 30. aprīlim, ja tas nav kļuvis nederīgs citu iemeslu dēļ.
NILLTPFN likuma subjektiem būtu jāpārskata savas iekšējās kontroles sistēmas, lai pārliecinātos, ka tiek ieviesta procedūra, kas ļaus identificēt fiziskas personas, kurām būs personu apliecinošs dokuments ar derīguma termiņu, kas beidzies.
Pārejas noteikumu 9. punkts skaidri norāda, ka šāds personu apliecinošs dokuments ar derīguma termiņu, kas faktiski ir beidzies, būs izmantojams kā personu apliecinošs dokuments tikai klātienē. Tādējādi NILLTPFN likuma subjektiem jāievieš procedūra, kas šo prasību izpilda. Tas varētu būt problemātiski, ja šādu fizisku personu, par kuru identitāti jāpārliecinās klātienē, ir daudz. Šādos gadījumos NILLTPFN likuma subjekts var ieviest attālinātās identifikācijas procedūru, ja tāda vēl nav ieviesta.
Tiem NILLTPFN likuma subjektiem, kuri ir ieviesuši, piemēram, automatizētas IT sistēmas, kas ģenerē automātiskus brīdinājumus par personu apliecinoša dokumenta derīga termiņa beigām, būtu jāpārskata šie sistēmu algoritmi, lai izvairītos no situācijas, kur jāizbeidz attiecības ar klientu, lai gan attiecību turpināšana būtu tiesiski iespējama, ieviešot klātienes identifikāciju.
Taču vēl svarīgāk ir atcerēties, ka personu apliecinoša dokumenta derīguma termiņš ir tikai viens no aspektiem, par kuriem NILLTPFN likuma subjektiem jāpārliecinās, jo jebkurā gadījumā jāpārliecinās, vai tas nav nederīgs citu iemeslu dēļ. Tā kā NILLTPFN likuma subjektiem jau šobrīd ir pienākums pārliecināties par personu apliecinoša dokumenta derīguma termiņu Nederīgo dokumentu reģistrā, ir vērts piebilst, ka jau kopš 2005. gada beigām šajā reģistrā netiek ietverti dokumenti, kam beidzies derīguma termiņš. Tātad, ja konkrētais personu apliecinošais dokuments tomēr ir ietverts reģistrā kā nederīgs dokuments, tas nozīmē, ka izpildās Pārejas noteikumu 9. punkta nosacījums un uzskatāms, ka dokuments ir nederīgs “citu iemeslu dēļ” un tādējādi nav izmantojams fiziskas personas identificēšanai.
Labprāt palīdzēsim, ja jums rodas kādi jautājumi par to, kā visefektīvāk identificēt fiziskas personas.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLikumā noteiktajos gadījumos nodokļu maksātājam (NM) ir pienākums sagatavot un iesniegt VID transfertcenu (TC) dokumentāciju. TC dokumentācijas pārbaude palīdz VID kontrolēt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) samaksas pareizību, jo kontrolēto darījumu vērtības un tirgus cenas starpība, kas radusies darījumos ar saistītiem uzņēmumiem, jāiekļauj ar UIN apliekamajā bāzē saskaņā ar UIN likumu. Ja NM nepilda pienākumu attiecībā uz TC dokumentācijas sagatavošanu un iesniegšanu, tad papildus iespējai ierosināt auditu un vērtēt UIN aprēķina pamatotību VID ir tiesīgs ierosināt datu izvērtējumu nodokļu ieņēmumu risku jomā un, konstatējot pārkāpumu, sodīt atbildīgo uzņēmumu ar pamatīgu naudas sodu. Šajā rakstā – par kādiem pārkāpumiem sakarā ar TC dokumentāciju ir pieļaujama NM sodīšana ārpus audita un kādā veidā VID jāizvērtē un jāpamato soda apmērs.
Attiecībā uz fizisko personu datu apstrādi, politiskās partijas nav nekāds izņēmums, un tām šo datu apstrādē jāievēro tās pašas Vispārīgās datu aizsardzības regulas (VDAR) prasības, kas noteiktas jebkuram citam datu pārzinim. Zīmīgi, ka Datu valsts inspekcija nesen publicējusi jaunas vadlīnijas par fizisko personu datu apstrādi priekšvēlēšanu laikā. Vai tas varētu liecināt, ka uzraudzības iestāde pastiprināti vērtēs partiju atbilstību VDAR prasībām? Šajā rakstā – par to, kādi pasākumi veicami partijai, lai nodrošinātu VDAR atbilstošu datu apstrādi.
Tiesvedības process rada izmaksas. Papildus nodevām, ko nākas apmaksāt līdz ar prasības pieteikuma iesniegšanu, prasītājiem, kuri vēlas aizsargāt savas tiesības un intereses tiesā, nākas segt arī juridiskās palīdzības izmaksas, piemēram, atlīdzību advokātam par pārstāvību tiesas sēdēs.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).