Iepriekšējā rakstā iepazināmies ar paredzētajām Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma izmaiņām, kas stāsies spēkā vienlaikus ar partnerattiecību tiesiskā regulējuma ieviešanu šā gada 1. jūlijā. Papildus dažādiem IIN atvieglojumiem, ko šobrīd bauda laulību noslēgušas personas un radinieki līdz 3. pakāpei Civillikuma izpratnē, likumdevējs paredz nodrošināt partnerus ar līdzvērtīgām sociālajām garantijām.
Saskaņā ar grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” likumdevējs noteica papildinājumus likumvidē attiecībā uz sociālo aizsardzību partnerību noslēgušām personām. Proti, partneriem tiks piešķirtas tādas pašas sociālās garantijas kā laulātajiem.
Piemēram, grozījumi nosaka, ka partneris, par kuru kopā ar otru partneri – sociāli apdrošināmu personu un obligāti sociāli apdrošināmu personu – ir iekļautas ziņas par partnerību fizisko personu reģistrā, būs pakļauts sociālajai apdrošināšanai laikā, kad:
Šajā situācijā partneris tiks apdrošināts pret bezdarbu un pensijai tāpat kā laulātais. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas partnerim nebūs jāveic, jo tās tiks segtas no valsts pamatbudžeta atbilstoši 2023. gada 28. marta MK noteikumiem Nr. 154. Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai valsts veiks ik mēnesi 20% apmērā no 1000 eiro, savukārt iemaksas bezdarba gadījumam – 1,6% apmērā no šīs summas. Visa informācija par šīm personām būs jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā attiecīgajai valsts institūcijai (piemēram, Ārlietu ministrijai par diplomātisko un konsulāro dienestu pildošas personas partneri un Aizsardzības ministrijai par karavīra partneri). Līdz ar to valsts apdrošināšanai pakļautais partneris sociālās apdrošināšanas laikā būs atbrīvots no administratīva un fiskāla sloga.
Vienlaikus jaunie grozījumi likumā “Par valsts pensiju” paredz, ka partnera nāves gadījumā pārdzīvojušais partneris būs tiesīgs saņemt mirušā vecuma, invaliditātes, izdienas vai speciālo valsts pensiju, piešķirot tam valsts pabalstu. Pabalsts būs vienāds ar 50% no mirušajam partnerim piešķirtās pensijas. Tiesības uz pabalstu būs tāpat kā vispārīgā kārtībā – 12 mēnešus no pensijas saņēmēja nāves dienas, ja pieprasījums iesniegts sešu mēnešu laikā no šīs dienas. Šādas sociālās palīdzības apmērs būs vienlīdzīgs ar to, ko šobrīd saņem laulātie.
Rezumējot, sociālās aizsardzības nodrošināšana partneriem ir ļoti svarīga, lai veicinātu vienlīdzību sabiedrībā un nodrošinātu vienādas tiesības un aizsardzību visām personām.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuŠā gada 1. jūlijā stāsies spēkā Notariāta likuma grozījumi, ieviešot partnerības regulējumu, kas ļaus neprecētiem (arī viendzimuma) pāriem juridiski nostiprināt attiecības un paredzēs tiem sociālo un ekonomisko aizsardzību. Grozījumi stāsies spēkā vienlaikus ar grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN) un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz partnerattiecības noslēgušajām personām IIN atvieglojumus, ar ko plašāk iepazīstināsim šajā rakstā.
2023. gada 17. oktobrī Eiropas Savienība grozīja zemu nodokļu un beznodokļu valstu sarakstu, kam piemēro īpašu nodokļu uzlikšanas kārtību. Pašlaik sarakstā iekļautas 16 jurisdikcijas, tostarp Antigva un Barbuda, Beliza, Seišelu Salu Republika, Krievija. Tā kā saraksts pērn grozīts vairākas reizes, ir atsevišķas nodokļu nianses, kas nodokļu maksātājam var radīt jautājumus, taču atbildes uz tiem ne vienmēr atrodamas nacionālajos tiesību aktos. Šajā rakstā iepazīstināsim ar Finanšu ministrijas (FM) un VID viedokli par nodokļu piemērošanu Latvijas rezidenta ienākumam no būtiskas līdzdalības ārvalsts sabiedrībā un dividendēm, kas izmaksātas no sarakstā iekļautajām jurisdikcijām.
Mūsdienu nodarbinātības strauji mainīgajā vidē strādājošo statuss ir kļuvis par juridisku, sociālu un ekonomisku diskusiju tematu. Pēdējos gados darba tirgū ir notikušas būtiskas pārmaiņas, mainoties tradicionālajiem priekšstatiem par nodarbinātību un darba attiecībām, īpaši Covid-19 ietekmē.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).