Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Kādas nodokļu izmaiņas paredz partnerattiecību institūta ieviešana? (2) 2/10/24

Aleksandrs Afanasjevs
Konsultants nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija
Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Iepriekšējā rakstā iepazināmies ar paredzētajām Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma izmaiņām, kas stāsies spēkā vienlaikus ar partnerattiecību tiesiskā regulējuma ieviešanu šā gada 1. jūlijā. Papildus dažādiem IIN atvieglojumiem, ko šobrīd bauda laulību noslēgušas personas un radinieki līdz 3. pakāpei Civillikuma izpratnē, likumdevējs paredz nodrošināt partnerus ar līdzvērtīgām sociālajām garantijām.

Sociālās garantijas

Saskaņā ar grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” likumdevējs noteica papildinājumus likumvidē attiecībā uz sociālo aizsardzību partnerību noslēgušām personām. Proti, partneriem tiks piešķirtas tādas pašas sociālās garantijas kā laulātajiem.

Piemēram, grozījumi nosaka, ka partneris, par kuru kopā ar otru partneri – sociāli apdrošināmu personu un obligāti sociāli apdrošināmu personu – ir iekļautas ziņas par partnerību fizisko personu reģistrā, būs pakļauts sociālajai apdrošināšanai laikā, kad:

  1. persona uzturas ārvalstī kā diplomātisko un konsulāro dienestu pildošas personas partneris;
  2. persona, kuras partneris pilda militārā dienesta pienākumus ārpus valsts, uzturas ārvalstī kopā ar partneri, izņemot gadījumus, kad šis karavīrs piedalās starptautiskā operācijā, militārās mācībās, manevros vai atrodas komandējumā;
  3. persona uzturas ārvalstī kā Eiropas Savienības Aģentūras tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās (Eurojust) pārstāvja vai sakaru virsnieka partneris.

Šajā situācijā partneris tiks apdrošināts pret bezdarbu un pensijai tāpat kā laulātais. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas partnerim nebūs jāveic, jo tās tiks segtas no valsts pamatbudžeta atbilstoši 2023. gada 28. marta MK noteikumiem Nr. 154. Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai valsts veiks ik mēnesi 20% apmērā no 1000 eiro, savukārt iemaksas bezdarba gadījumam – 1,6% apmērā no šīs summas. Visa informācija par šīm personām būs jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā attiecīgajai valsts institūcijai (piemēram, Ārlietu ministrijai par diplomātisko un konsulāro dienestu pildošas personas partneri un Aizsardzības ministrijai par karavīra partneri). Līdz ar to valsts apdrošināšanai pakļautais partneris sociālās apdrošināšanas laikā būs atbrīvots no administratīva un fiskāla sloga.

Vienlaikus jaunie grozījumi likumā “Par valsts pensiju” paredz, ka partnera nāves gadījumā pārdzīvojušais partneris būs tiesīgs saņemt mirušā vecuma, invaliditātes, izdienas vai speciālo valsts pensiju, piešķirot tam valsts pabalstu. Pabalsts būs vienāds ar 50% no mirušajam partnerim piešķirtās pensijas. Tiesības uz pabalstu būs tāpat kā vispārīgā kārtībā – 12 mēnešus no pensijas saņēmēja nāves dienas, ja pieprasījums iesniegts sešu mēnešu laikā no šīs dienas. Šādas sociālās palīdzības apmērs būs vienlīdzīgs ar to, ko šobrīd saņem laulātie.

Rezumējot, sociālās aizsardzības nodrošināšana partneriem ir ļoti svarīga, lai veicinātu vienlīdzību sabiedrībā un nodrošinātu vienādas tiesības un aizsardzību visām personām.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu