Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Jūs jautājat, mēs atbildam! Par VID interpretāciju, nosakot NILLTPFN likuma subjektu 2/11/21

Saņēmuši vairākus klientu un lasītāju lūgumus precizēt un interpretēt Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (“Likums”) noteiktos subjektus, vērsāmies Valsts ieņēmumu dienestā, lai saņemtu atbildes par nestandarta un sarežģītākām uzņēmumu struktūrām un to veikto saimniecisko darbību un rastu plašāku izpratni par Likuma piemērošanu. Apkopojām saņemto informāciju, veicām secinājumus un nododam atbildes Jums!

Kādos gadījumos komersants, kas sniedz vadības pakalpojumus, atbilst Likuma subjektam?

Likuma 3. panta pirmās daļas 5. punkts nosaka, ka juridiska veidojuma vai juridiskas personas dibināšanas un darbības nodrošināšanas pakalpojumu sniedzēji ir uzskatāmi par Likuma subjektiem, savukārt saskaņā ar 45. panta otrās daļas 6. punkta c) apakšpunktu par Likuma subjektiem uzskata personas, kas sniedz konsultācijas klientiem finanšu jautājumos. Tā kā vadības pakalpojumi var ietvert juridiskas personas darbības nodrošināšanas pakalpojumus un finanšu konsultācijas, vadības pakalpojumu sniedzēju var uzskatīt par Likuma subjektu, tādēļ tam jāizvērtē katrs sniegtais pakalpojums, lai secinātu, vai tas atbilst kādam Likuma subjektu darbības veidam.

Vai, sniedzot lietvedības pakalpojumus, komersantu klasificē kā Likuma subjektu? Vai komersantu klasificētu kā Likuma subjektu, ja tas sniegtu šos pakalpojumus kā ārpakalpojumus vai uzņēmumu grupas ietvaros?

Saskaņā ar Likuma 3. pantu Likuma subjekti ir personas, kas veic saimniecisko vai profesionālo darbību kādā no šī panta pirmajā daļā noteiktajām jomām. Likumā ir sniegts izsmeļošs subjektu uzskaitījums, kas neietver lietvedības pakalpojumu sniedzējus.

Vai komersants, kas pārdod preces uz nomaksu, ir Likuma subjekts?

Pirmšķietami nomaksas maksājuma pakalpojums VID ieskatā neatbilst Likuma subjektu darbības veidam. Tomēr, ja šāds maksājums ir ar papildu procentiem un pārmaksām, tad nomaksas maksājums var uzskatīt pat kreditēšanas pakalpojumu, kurš atbilst Likuma subjekta darbības veidam.

Saskaņā ar Likuma 3. panta pirmās daļas 9. punktu par Likuma subjektiem uzskata arī citas juridiskas vai fiziskas personas, kas nodarbojas ar transportlīdzekļu, kultūras pieminekļu, dārgmetālu, dārgakmeņu, to izstrādājumu vai cita veida preču tirdzniecību, kā arī ar starpniecību vai cita veida pakalpojumu sniegšanu šādos darījumos, ja maksājumu veic skaidrā naudā vai skaidru naudu par darījumu iemaksā kredītiestādē pārdevēja kontā 10 000 EUR vai lielākā apmērā neatkarīgi no tā, vai darījumu veic kā vienu operāciju vai kā vairākas savstarpēji saistītas operācijas.

Vai pastāv izņēmumi attiecībā uz grupas uzņēmumiem, kas sniedz Likuma 3. panta pakalpojumus?

Likums nenosaka izņēmumus attiecībā uz saistītiem (grupas) uzņēmumiem, tātad uzņēmums ir Likuma subjekts, ja tas sniedz Likuma 3. pantā minētos pakalpojumus.

Vai pārstāvniecība varētu būt Likuma subjekts?

Neatkarīgi no komercdarbības formas uzņēmumam jāizvērtē savs darbības veids, lai secinātu, vai tas atbilst kādam no Likuma subjektu darbības veidiem. Atbilstības gadījumā uzņēmumam atbilstoši Likuma 45. panta trešajai daļai un 10. panta pirmajai daļai ir pienākums reģistrēties kā Likuma subjektam, iesniedzot ziņojumu par darbības veidu un atbildīgo personu iecelšanu.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu