Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

FM rosina mainīt IIN aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību 1/41/23

Tatjana Kļimoviča
Vecākā konsultante nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija
Madara Hmeļevska
Vecākā konsultante nodokļu konsultāciju nodaļā, PwC Latvija

Turpinot iepriekšējā nedēļā aizsākto apskatu par Finanšu ministrijas rosinātajām izmaiņām likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN), šajā rakstā – par plānotajām izmaiņām attiecībā uz IIN aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību.

Grozījumu pamatojums

Projekts paredz pilnveidot IIN likumā pašlaik ietverto vispārējo iedzīvotāju ienākumu deklarēšanas sistēmu, lai nodrošinātu optimālu iespēju VID kontrolēt, vai deklarētais naudas līdzekļu apmērs neliecina par izvairīšanos no nodokļiem, precizēt nodokļa maksāšanas termiņus un ieviest normas, kas regulē IIN pārmaksas atmaksas kārtību.

Ienākuma deklarēšanas izmaiņas

Plānots papildināt IIN likuma 7. pantu ar otro daļu, nosakot, ka līdzekļi, ko nodokļa maksātājs (NM) saņem no personas, ar kuru ir laulībā vai radniecībā līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē:

  • skaidrā naudā (nepārsniedzot normatīvajos aktos noteiktos ierobežojumus darījumu veikšanai skaidrā naudā),
  • bezskaidras naudas pārskaitījumu veidā vai
  • citās lietās

uzturam, izglītībai, ārstniecībai, kopīgu mājsaimniecības izdevumu un līdzīgu sadzīves izdevumu segšanai, nav uzskatāmi par personas ar IIN apliekamiem ienākumiem. Tātad, ja tiek saņemti šādi maksājumi, tie nav jādeklarē gada ienākumu deklarācijā (GID).

Taču šī norma neattiecas uz saņemtiem dāvinājumiem. Ja līdzekļi tiek uzdāvināti, nenorādot kādu no minētajiem izlietošanas mērķiem, ienākumam IIN nebūs jāpiemēro, tomēr GID būs jādeklarē, ja dāvinājuma kopsumma gadā pārsniedz 10 000 eiro.

Jāatzīst, ka likumprojektā šobrīd nav skaidrots, kā pierādīt, ka līdzekļi ir izlietoti konkrētam mērķim, un nav atrunāts, kā apliecināt maksājuma mērķi, ja līdzekļus piešķir skaidrā naudā. Saskaņā ar likumprojekta anotāciju tiek pieņemts, ka šie izdevumi ir:

  1. saistīti ar tūlītēju patēriņu (ēdienam, dzērienam, apģērbam, komunālo pakalpojumu apmaksai, medicīnas pakalpojumu apmaksai u.tml.);
  2. paredzēti dzīves apstākļu uzlabošanai, piemēram, līdzekļu saņēmēja un devēja kopējai dzīvošanai paredzēta nekustamā īpašuma iegādei vai uzlabojumu veikšanai tajā.

Šaubu gadījumā VID ir tiesības vērtēt katru darījumu pēc ekonomiskās būtības, analizējot situācijas faktiskos apstākļus (personu dzīves apstākļus, mantisko stāvokli, parādsaistības u.c.).

IIN aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtība

Šobrīd IIN aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību regulē IIN likuma 19. pants. Likumprojekts paredz šo pantu izslēgt un iekļaut 19.1 pantu, kas regulētu jauno IIN aprēķināšanas un maksāšanas kārtību, kā arī noteiktu GID iesniegšanas termiņu un IIN pārmaksas atmaksas kārtību.

Jaunā kārtība paredz, ka VID katra gada 1. aprīlī visām personām izveido GID sagatavi ar informāciju, kas ir VID rīcībā par iepriekšējo gadu, un, ja šajā sagatavē ir aprēķināts maksājamais IIN, tad informē par to NM līdz pēctaksācijas gada 1. jūnijam. NM var precizēt un papildināt GID sagatavi, iesniedzot to VID līdz pēctaksācijas gada 1. jūlijam. Ja precizējumi un papildinājumi netiek veikti līdz 2. jūlijam, tad VID pieņem, ka NM piekrīt GID sagatavē ietvertajai informācijai un aprēķinātajam nodoklim, akceptē GID un uzskata to par iesniegtu.

Plašāk par jauno IIN aprēķināšanas un deklarēšanas kārtību informēsim, kad grozījumi stāsies spēkā, jo šobrīd likumprojektā tiek paredzēti specifiski nosacījumi, kad nodokļu rezidentam un nerezidentam ir pienākums iesniegt GID.

GID iesniegšanas termiņš

Saskaņā ar likumprojektu GID jāiesniedz līdz pēctaksācijas gada 1. jūlijam neatkarīgi no ienākuma apmēra. Tādējādi tiek ieviests vienots GID sagatavošanas un iesniegšanas termiņš, pielīdzinot to solidaritātes nodokļa maksātājiem noteiktajam termiņam – no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam pēctaksācijas gadā.

IIN maksāšanas kārtība

Ieviešot vienotu GID iesniegšanas termiņu, mainīsies IIN samaksas termiņš. Tātad, ja tiks aprēķināts papildus maksājamais IIN, tas būs jāsamaksā valsts budžetā līdz pēctaksācijas gada 23. augustam.

NM saglabā tiesības aprēķināto IIN iemaksāt vienotajā nodokļu kontā, sadalot maksājumu trīs daļās, taču ir mainīti samaksas termiņu nosacījumi un palielināts slieksnis maksājuma dalīšanai. Atbilstoši plānotajai kārtībai, ja aprēķinātais IIN pārsniedz 900 eiro (iepriekš 640 eiro), tad maksājumu var veikt līdz pēctaksācijas gada 23. augustam, 23. septembrim un 23. oktobrim, sadalot maksājumu vienādās daļās.

IIN pārmaksas atmaksas kārtība

Likumprojekts paredz – ja IIN pārmaksa ir mazāka par vienu eiro, tad VID atmaksu NM neveiks.

Pārmaksātā nodokļa līdzšinējais atmaksas termiņš ir trīs mēneši no GID iesniegšanas dienas. Jaunā kārtība paredz šādus atmaksas termiņus:

  • 120 dienu (četru mēnešu) laikā no GID iesniegšanas dienas, ja ir nepieciešama papildu pārbaude un VID jāveic manuāla datu pārbaude;
  • 30 dienu laikā no GID iesniegšanas dienas, ja izpildās noteiktie kritēriji un VID rīcībā jau ir visa GID pārbaudei nepieciešamā informācija.

Atmaksu 30 dienu termiņā veiks, ja izpildās šādi nosacījumi:

  1. NM ir Latvijas nodokļu rezidents;
  2. NM nav saimnieciskās darbības veicējs;
  3. taksācijas gada ar nodokli apliekamais ienākums ir gūts tikai Latvijā, nepārsniedz 20 004 eiro (slieksnis atbilstoši IIN likuma 15. panta otrās daļas 1. punktam), un ienākumam izmaksas vietā ir piemērots nodoklis;
  4. nodokļa pārmaksa veidojas gada diferencētā neapliekamā minimuma, neapliekamā minimuma pensionāriem, nodokļa atvieglojumu vai papildu atvieglojumu piemērošanas rezultātā;
  5. nodokļu pārmaksas izvērtēšanai nav nepieciešams iegūt papildu informāciju no NM vai trešās personas;
  6. NM nav nodokļu parādu un nepastāv zvērināta tiesu izpildītāja rīkojums par NM naudas līdzekļu apķīlāšanu.

Likumprojekts atrodas izskatīšanas gaitā, un var tikt ieviestas izmaiņas un papildinājumi. Tāpat ir plānoti grozījumi, kas skartu solidaritātes nodokļa maksātājus. Turpināsim sekot līdzi likumprojektu gaitai un informēsim par to virzību.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu