Transfertcenu (“TC”) politikas uzturēšanu uzņēmumos apgrūtina negatīvie ekonomiskie apstākļi, taču pat globālā ekonomikas krīze neatceļ normu, kas nosaka – kontrolētos darījumos jāievēro nesaistītu personu darījuma princips. Pēc mūsu raksta par Covid-19 un finanšu darījumiem, šajā rakstā aplūkojam citas sekas, ko pandēmija atstājusi uz TC rezultātiem, kā arī sniedzam ieteikumus TC analīzei.
Salīdzināmo datu analīze
Galvenais jautājums ir, kā bez uzticamiem salīdzināmiem datiem novērtēt nodokļu maksātāja pasliktinātos finanšu rezultātus, ņemot vērā salīdzināmo datu aizkavēto iesniegšanu. Šādos apstākļos ieteicams koriģēt pieejamos salīdzināmos datus, lai atspoguļotu negatīvo ekonomisko ietekmi. Uzņēmums var izmantot šādas iespējas:
Mērķis ir pierādīt, ka peļņas kritumu vai zaudējumus ir izraisījuši ekonomiskie apstākļi, nevis TC.
TC metodoloģijas izmaiņas
Vispārīgā gadījumā, ja nav notikušas būtiskas faktiskas vai ekonomiskas izmaiņas, arī TC metodoloģija jāturpina pielietot bez izmaiņām. Covid-19 var kalpot par pamatu metodoloģijas pieņēmumu maiņai, kas ļaus uzņēmumam mainīt izmantoto TC metodi. Pašreizējā situācijā būtu loģiski pāriet uz peļņas sadales metodi, jo tā primāri balstās uz faktiski gūtās peļņas/zaudējumu sadali, nevis salīdzināšanu ar ārējiem datiem. Mainot TC praksi un pieņēmumus sakarā ar Covid-19 ietekmi, uzņēmumu grupai jābūt konsekventai visās darbības valstīs, kā arī pirms TC metodes maiņas atbilstības izvērtēšanas rūpīgi jāizvērtē uzņēmumu veiktās funkcijas un uzņemtie riski.
Nodokļu maksātāju datu analīze
Lai uzrādītu pandēmijas radītos zaudējumus, ieteicams sagatavot detalizētu finanšu datu segmentāciju, lai nošķirtu Covid-19 dēļ radušās papildizmaksas vai negūto peļņu, piemēram, nomas līgumu pirmstermiņa izbeigšanas izmaksas, kā arī darbaspēka un piegāžu ķēdes pārrāvumus.
Nodokļu maksātāji var arī sagatavot un kā argumentu izmantot savas rentabilitātes simulāciju bez Covid-19 (t.s. EBITDAC1). Darbības rezultātus bez Covid-19 var aprēķināt, izmantojot gada sākotnējos biznesa plānus un budžeta prognozes, taču būs nepieciešami tiešie biznesa pierādījumi.
Praktiski ieteikumi
Aprēķinot 2020. gada TC, nodokļu maksātājiem ieteicams padziļināti analizēt Covid-19 ietekmi uz uzņēmuma darbību, salīdzināmiem datiem un TC politiku. Laba prakse ir laicīgi sagatavot aizstāvības dokumentu ar pierādījumiem, kas apliecina Covid-19 ietekmi uz uzņēmuma darbību.
Ieteicams arī sameklēt citās pasaules valstīs publicētās TC vadlīnijas. Piemēram, Austrālijas nodokļu administrācija TC analīzē ir ieviesusi “but-for” testu, kurš precīzi nosaka uzņēmuma TC, ja pandēmija nebūtu notikusi. Galvenais ir šādu analīzi balstīt uz pamatotiem biznesa pieņēmumiem.
Nākamajā rakstā aplūkosim Covid-19 ietekmi uz nodokļu maksātāja iepriekšējo vienošanos ar VID par tirgus cenas (vērtības) noteikšanu darījumam vai darījumu veidam.
Aicinām apmeklēt arī PwC's Academy seminārus par transfertcenu aktualitātēm:
____________________________
1 Peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma, amortizācijas un koronavīrusa
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuMēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).