Kā zināms, Latvijas PVN maksātāji var atgūt nodokli, kas samaksāts par pirkumiem citā ES dalībvalstī saskaņā ar Padomes Direktīvu 2008/9/EK, proti, nodokli atmaksā tiem PVN maksātājiem, kas neveic uzņēmējdarbību attiecīgās valsts teritorijā, bet veic uzņēmējdarbību citā dalībvalstī. Tā kā Apvienotā Karaliste (“AK”) 2020. gada 31. janvārī izstājās no ES ar pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim, ES vienoto PVN atmaksas procedūru vairs nevarēs izmantot, lai atgūtu nodokli, kas samaksāts AK pēc 2021. gada 1. janvāra. Attiecībā uz 2020. gadā AK samaksāto nodokli joprojām var izmantot ES vienoto procedūru, taču tuvojas PVN atmaksas pieprasījuma iesniegšanas termiņš: 2021. gada 31. marts.
Pēc AK faktiskās izstāšanās Latvijas un citu dalībvalstu PVN maksātājiem ir tiesības līdz šā gada 31. martam iesniegt uzņēmējdarbības valsts nodokļu iestādei AK samaksātā nodokļa atmaksas pieprasījumu saskaņā ar Direktīvu 2008/9/EK. Pēc 31. marta ES vienotā procedūra šim nolūkam vairs nebūs pieejama, bet Latvijas PVN maksātājiem būs tiesības pieprasīt un saņemt atmaksu no AK par 2020. gadu, izmantojot vienīgo iespējamo procedūru atbilstoši Direktīvai 86/560/EEK, kura regulē PVN atmaksu trešo valstu maksātājiem. Pieprasījums būs jāiesniedz līdz 2021. gada 30. jūnijam.
Darījumiem pēc šā gada 1. janvāra ir mainīta AK samaksātā PVN atmaksas kārtība, proti, nodoklis būs jāatprasa tieši no AK nodokļu iestādes. Ir ieviests arī jauns periods, par kuru iesniedz pieprasījumu, t.i., no 1. jūlija līdz 30. jūnijam. Pieprasījums par šo periodu būs jāiesniedz AK nodokļu iestādē līdz 31. decembrim. Tātad PVN, kas būs samaksāts AK laikposmā no šā gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam, būs jāatprasa no AK nodokļu iestādes līdz šā gada 31. decembrim.
Pamatojoties uz izstāšanās līguma Ziemeļīrijas protokolu, Ziemeļīrija saglabā pakļautību ES PVN likumvidei tikai attiecībā uz precēm un arī šogad tām piemēro ES vienoto PVN atmaksas procedūru.
Latvijas PVN maksātāji, kas samaksājuši nodokli par preču iegādi vai importu Ziemeļīrijā, var turpināt iesniegt atmaksas pieprasījumu saskaņā ar Direktīvu 2008/9/EK.
Turpretī Latvijas nodokļa maksātāji, kam radīsies PVN izdevumi par Ziemeļīrijā saņemtiem pakalpojumiem vai par rēķiniem, kuros ir gan preces, gan pakalpojumi, šo PVN nevarēs atgūt saskaņā ar ES procedūru, bet tikai atbilstoši Direktīvai 86/560/EEK.
Tā kā Latvijas PVN maksātājiem jāveic vairākas administratīvas darbības, lai pieprasītu AK samaksātā PVN atmaksu, iesakām rīkoties nekavējoties, lai atgūtu šo nodokli laikus un lai tas nekļūtu par izmaksām, ja pieprasījuma iesniegšanas termiņi būs nokavēti.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumu2020. gada 31. janvāra pusnaktī Apvienotā Karaliste (“AK”) izstājās no ES. Izstāšanās līgums paredzēja, ka tiem ES dalībvalstu valstspiederīgajiem, kas uzturējušies AK līdz izstāšanās pārejas perioda beigām, tiks saglabātas ar ES pilsoņa statusu saistītās sociālās tiesības, t.i., iespējas pieteikties dažādu pabalstu, pensiju un citu sociālo labumu saņemšanai AK, līdzīgi kā dzīvojot citās ES valstīs. 2020. gada 30. decembrī tika parakstīts Tirdzniecības un sadarbības līgums, kuru ar šā gada 1. janvāri piemēro provizoriski, jo tas vēl nav ratificēts ES līmenī. Līgumā ir ietverts atsevišķs protokols par sociālās drošības koordinēšanu. Šajā rakstā – par galvenajām izmaiņām sociālās drošības jomā, kuras jāņem vērā darba devējiem pēc Brexit un kuras ietekmē arī jaunā līguma noteikumi.
Šā gada 1. janvārī Apvienotā Karaliste (“AK”) izstājās no ES un turpmāk atbilst “trešās valsts” definīcijai. AK iestājās Eiropas Kopienā 1973. gada 1. janvārī un pēc 47 gadiem dalībvalsts statusā ir pirmā, kas formāli izstājusies no ES. Brexit radītās izmaiņas ietekmē ne tikai nodokļu, imigrācijas un tirdzniecības nozares, bet arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (“NILLTPFN”) likuma darbību.
Šis gads aizritējis Covid-19 zīmē, pandēmijai aizēnojot tādu būtisku notikumu, par ko pēdējais laiks atcerēties: Apvienotās Karalistes (“AK”) izstāšanās no ES. Šajā rakstā – par būtiskajām izmaiņām AK pilsoņu nodarbināšanā Latvijā pēc Brexit.
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).