Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Algu grāmatveža špikeris 2021. gadam 1/6/21

Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija

Šajā rakstā ir apkopota informācija par nodokļu likumu un citu tiesību aktu normām, kas jāņem vērā 2021. gadā, no darbinieka algas aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli (“IIN”), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (“VSAOI”) un solidaritātes nodokli (“SN”).

Sociālās apdrošināšanas iemaksas

Šogad piemēro šādas VSAOI likmes:

Darba ņēmēja kategorija

Darba devējs (%)

Darba ņēmējs (%)

Kopējā likme (%)

Apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem

23,59

10,50

34,09

Sasniedzis vecumu, kas dod tiesības uz valsts vecuma pensiju

20,77

9,25

30,02

Izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds – valsts speciālās pensijas saņēmējs

21,94

9,76

31,70

Minimālais VSAOI maksājums

Ar šā gada 1. jūliju ir grozīts VSAOI regulējums, ieviešot obligātu minimālo VSAOI maksājumu, kas darba devējam jāveic par darbinieku, kura atalgojums ir mazāks par minimālo mēneša darba algu (500 eiro). Minimālo VSAOI objektu piemēros arī proporcionāli vairākiem darba devējiem, ja ienākumus, kas mazāki par minimālo algu, persona gūst vairākās ienākumu gūšanas vietās. Minimālais VSAOI maksājums ir darba devēja izmaksa.

IIN un apliekamā ienākuma aprēķināšana

Šogad algota darba ienākumam piemēro šādas progresīvās likmes:

Likme

Ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, darbinieks sociāli apdrošināts Latvijā

Nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, darbinieks sociāli apdrošināts Latvijā

Ārzemnieks, kas nav sociāli apdrošināts Latvijā

20%

Piemēro darba devējs ienākumam līdz 1667 eiro mēnesī*

Darba devējs nepiemēro

Darba devējs nepiemēro (ja vien persona nav saņēmusi algas nodokļa grāmatiņu Latvijā un iesniegusi darba devējam)

23%

Piemēro darba devējs ienākumam virs 1667 eiro mēnesī vai ienākumam līdz 1667 eiro mēnesī, ja izdarīta šāda atzīme algas nodokļa grāmatiņā

Piemēro darba devējs visam ienākumam

Piemēro darba devējs ienākumam līdz 5233 eiro mēnesī

31%

Darba devējs nepiemēro

Darba devējs nepiemēro

Piemēro darba devējs ienākumam virs 5233 eiro mēnesī

* Saskaņā ar IIN likuma 15. panta divdesmit trešo daļu un 30. panta 8. punktu darba ņēmējs, izdarot atzīmi savā algas nodokļa grāmatiņā vai ar rakstveida iesniegumu darba devējam, var izvēlēties piemērot ienākumam 23% likmi un atteikties no VID prognozētā neapliekamā minimuma piemērošanas taksācijas gada ietvaros.
 
Maksājamo IIN samazina par atskaitījumu summu, kas reizināta ar 20% likmi. Šo summu veido šādi atskaitījumi:

  • darba ņēmēja VSAOI;
  • darba ņēmēja SN iemaksas;
  • diferencētais neapliekamais minimums, ja iesniegta algas nodokļa grāmatiņa un darba alga nepārsniedz 1800 eiro (2020. gadā 1200 eiro);

Šogad maksimālais neapliekamais minimums ir 300 eiro mēnesī, ja apliekamais ienākums, kam to piemēro, nepārsniedz 500 eiro mēnesī. Prognozējot diferencēto neapliekamo minimumu, VID izmantos koeficientu 0,23077, piemērojot šo minimumu mēneša ienākumam no 500 līdz 1800 eiro un proporcionāli samazinot to līdz 0.

  • atvieglojumu 250 eiro mēnesī par katru algas nodokļa grāmatiņā reģistrētu apgādībā esošu personu, ja grāmatiņa ir iesniegta darba devējam;
  • atvieglojumu 154 eiro mēnesī (1848 eiro gadā) neapliekamā minimuma vietā personai, kurai noteikta I vai II invaliditātes grupa, un 120 eiro mēnesī (1440 eiro gadā) personai, kurai noteikta III invaliditātes grupa;
  • atvieglojumu 154 eiro mēnesī (1848 eiro gadā) politiski represētai personai un personai, kurai piešķirts nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statuss.

Nodokļa maksātājam, kam ir tiesības uz papildu atvieglojumiem vienlaikus kā invalīdam un politiski represētai personai vai nacionālās pretošanās kustības dalībniekam, piemēro lielāko atvieglojuma apmēru.

Šogad VSAOI griesti ir 62 800 eiro. Pēc to sasniegšanas darba devējam jāturpina aprēķināt un ieturēt VSAOI darba devēja daļu un darba ņēmēja daļu, taču tad tās uzskata par SN iemaksām.

Šogad SN likme ir 25%. Starpību starp faktiski samaksāto SN (34,09%) un aprēķināto SN (25%) uzskaita kā pārmaksāto SN un atmaksā darba devējam līdz pēctaksācijas gada 1. septembrim.

Darba algu un citas izmaksas par darbu vai cita veida darbību līdz 2020. gada 31. decembrim, ja tās izmaksā pēc šī datuma, apliek ar IIN, piemērojot tādu mēneša neapliekamā minimuma un atvieglojuma apmēru, kā arī nodokļa likmi, kāda bija spēkā līdz šim datumam.

IIN un VSAOI aprēķins autoratlīdzību režīmā

Šogad ir veiktas būtiskas izmaiņas IIN un VSAOI piemērošanā personām, kas strādā autoratlīdzību režīmā. Līdz 30. jūnijam IIN un VSAOI piemēro tādā pašā kārtībā kā 2020. gadā, taču no 1. jūlija līdz gada beigām autoratlīdzību režīms būtiski mainās.

1. janvāris – 30. jūnijs

Personām, kas paralēli autoratlīdzības saņemšanai gūst algota darba ienākumus (vismaz minimālo algu), autoratlīdzības izmaksātājs –

  • no bruto summas maksā 5% VSAOI;
  • ietur 20% IIN (vai 23% IIN, ja persona veikusi atzīmi algas nodokļa grāmatiņā vai pēc rakstiska personas iesnieguma), piemērojot izdevumu normas 25% vai 50% apmērā.

1. jūlijs 1. decembris

Autoratlīdzības izmaksātājs ietur 25% vai 40% IIN, nepiemērojot nosacīto izdevumu normu, no visas autoratlīdzības summas. Ieturēto un budžetā iemaksāto IIN sadala starp IIN un VSAOI attiecīgi 20% un 80% apmērā. Ja autoratlīdzību neizmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija, tad piemēro šādas IIN likmes:

  • 25% ienākumam līdz 25 000 eiro;
  • 40% ienākumam virs 25 000 eiro.

Autoratlīdzības izmaksātājam 5% VSAOI no bruto summas nav jāmaksā un nav arī jāiesniedz VID darba devēja ziņojums. Jāiesniedz tikai paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām līdzšinējā kārtībā un jāsamaksā nodoklis līdz nākamā mēneša 23. datumam.

IIN samaksas termiņš un vienotais nodokļu konts

Ar 2021. gadu ir mainīts IIN samaksas termiņš. Turpmāk tas ir mēneša 23. datums un maksājumi veicami vienotajā nodokļu kontā.

Minimālā alga un stundas likme

Šogad minimālās mēneša darba algas apmērs ir palielinājies uz 500 eiro (2020. gadā 430 eiro).

Minimālo stundas tarifa likmi šogad nosaka tāpat kā 2020. gadā, minimālo mēneša darba algu dalot ar normālā darba laika stundu skaitu mēnesī. Piemēram, ja darbiniekam mēnesī paredzēts nostrādāt 160 stundas (40 stundas nedēļā), tad viņa minimālo stundas likmi aprēķina šādi:

500 / 160 = 3,125 eiro

Uzņēmējdarbības riska nodeva

Šogad nodevas apmērs ir 0,36 eiro mēnesī par katru darbinieku, ar kuru nodibinātas darba tiesiskās attiecības un par kuru nemaksā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli.

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu