Lai gan ar 9. novembri Latvijā Covid-19 dēļ ir atkal izsludināta ārkārtējā situācija, no 10. jūnija ir spēkā Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likums (“Covid-19 likums”), kurš nosaka pieejamos atbalsta pasākumus. Šajā rakstā – par Covid-19 likuma normām, kas šogad regulē UIN piemērošanu dāvinājumiem un ziedojumiem.
Dāvinājumi
No UIN likuma 8. panta otrās daļas 3. punkta izriet, ka dāvinājumi ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Taču
Covid-19 likuma 7. pantā ir noteikts izņēmums – dāvinājumi ārkārtējās situācijas ietekmētām sociālajām grupām, kā arī personām, kuru pamatdarbība ir medicīnas pakalpojumu sniegšana, izglītības nodrošināšana, labdarība vai palīdzība sociāli maznodrošinātajiem, personām ar invaliditāti vai bērniem, ir ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi, ja vienlaikus izpildās šādi nosacījumi:
- dāvinājuma saņēmējs nav ar uzņēmumu saistīta persona;
- informācija par dāvinājumu ir darīta publiski zināma;
- informācija par dāvinājumu un tā saņēmēju tiek iesniegta VID.
Jāņem vērā, ka šo normu piemēro tikai preču un pakalpojumu dāvinājumiem, kas veikti laikposmā no šā gada 12. marta līdz 31. decembrim.
Piemēram, ja kapitālsabiedrība ziedo noteiktu naudas summu ģimenes ārsta praksei vai labdarības fondam, kas nav sabiedriskā labuma organizācija, tad šādi izdevumi nav saistīti ar saimniecisko darbību un ir apliekami ar UIN. Turpretī, ja komersants dāvina pašražotas preces vai paša sniegtus pakalpojumus vai arī no citiem komersantiem iegādātas preces vai pakalpojumus (piemēram, planšetes skolai vai pārtikas produktus slimnīcai), šos dāvinājumus uzskata par saimnieciskās darbības izdevumiem, nenorāda UIN deklarācijā un neapliek ar nodokli.
Ja uzņēmums šogad ir veicis šādu dāvinājumu, tad vienlaikus ar decembra UIN deklarāciju būs jāiesniedz informācija par dāvinājuma summu, datumu, saņēmēju un pamatojumu.
Ziedojumi
Covid-19 likuma 8. pants nosaka arī papildu atvieglojumu uzņēmumiem, kas ziedo Covid-19 izplatības seku mazināšanai. UIN likuma 12. panta prasībām atbilstošs ziedojums ļauj uzņēmumam palielināt apliekamajā bāzē neiekļaujamo ziedojumu summu vēl par trim procentpunktiem no iepriekšējā pārskata gada peļņas pēc nodokļiem. Tātad papildu atvieglojumu piemēro pirmajam ziedojumu atvieglojuma veidam 8%, nevis 5% apmērā no iepriekšējā pārskata gada peļņas pēc nodokļiem.
Šo normu piemēro ziedojumiem, kas veikti laikposmā no šā gada 12. marta līdz 31. decembrim un kuru mērķis bijis mazināt Covid-19 izplatības sekas.
Tādējādi, veicot dāvinājumus un ziedojumus Covid-19 seku mazināšanai, jāatceras, ka šogad ir paredzēti īpaši UIN atvieglojumi, kas izriet no Covid-19 likuma.