UIN deklarācijas par 2018. gada pārskata periodu atbilstoši UIN likumam ir jau iesniegtas VID. Taču praksē var rasties situācijas, kurās nepieciešams veikt labojumus jau iesniegtajās deklarācijās vai arī iesniegt vēl neiesniegtu deklarāciju. Šajā rakstā – par noteikumiem, kas jāņem vērā, labojot UIN deklarāciju.
Deklarācija par taksācijas periodu
UIN likuma 17. pantā noteikts, ka nodokļa maksātājs iesniedz deklarāciju VID līdz pēctaksācijas perioda 20. datumam. Nodokļa maksātājs ir tiesīgs VID neiesniegt deklarāciju par to periodu, kurā neveidojas ar UIN apliekams objekts.
Tādējādi deklarācija, kas iesniegta pēc nākamā mēneša 20. datuma, ir uzskatāma par taksācijas perioda deklarācijas labojumu.
Ja labojuma iesniegšanas rezultātā radīsies UIN piemaksa, tad VID aprēķinās nokavējuma naudu atbilstoši likumam “Par nodokļiem un nodevām.”
1 Taču uz deklarāciju par pārskata gada pēdējo mēnesi attiecas citi noteikumi.
UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi
Atbilstoši UIN likumam deklarāciju par taksācijas periodu, kas attiecas uz pārskata gada pēdējo mēnesi, nodokļa maksātājam ir pienākums iesniegt līdz nākamā mēneša 20. datumam. Saistībā ar šo deklarāciju jāuzsver, ka likumdevējs UIN likuma 17. pantā ir paredzējis īpašus noteikumus tās labošanai. Panta astotajā daļā noteikts, ka nodokļa piemaksai, kas veidojas pēc labojumiem deklarācijā par pārskata gada pēdējo mēnesi, ja labojumi veikti, pamatojoties uz izmaiņām, kas radušās, sagatavojot gada pārskatu, kas iesniegts VID noteiktajā termiņā, nepiemēro likumā “Par nodokļiem un nodevām” noteiktās nokavējuma naudas.
Tātad, precizējot pārskata gada pēdējo deklarāciju līdz gada pārskata nodošanas termiņam un deklarējot papildu UIN maksājumus, VID nepiemēros nokavējuma naudu. Iesniedzot deklarācijas labojumu pēc šī termiņa, VID aprēķinās nokavējuma naudu atbilstoši likumam “Par nodokļiem un nodevām.”
Turklāt, analizējot šo normu, secināms, ka likumdevējs nav noteicis, ka nodokļa maksātājam labojumus UIN deklarācijā, pamatojoties uz izmaiņām, kas radušās, sagatavojot gada pārskatu, ir tiesības veikt tikai vienu reizi. Tātad UIN likums neierobežo pārskata gada pēdējās deklarācijas labojumu iesniegšanas reižu skaitu līdz gada pārskata nodošanas termiņam.
Tā kā līdz 20. janvārim apkopot visu informāciju par gadu varētu būt bijis sarežģīti, kā arī gada pārskata sagatavošanas laikā var tikt konstatētas kļūdas, uz kurām var norādīt arī zvērināts revidents, šis noteikums ir ļoti labvēlīgs nodokļa maksātājiem.
Deklarāciju labošanas termiņš
Labojot UIN deklarācijas, papildus jāņem vērā likuma “Par nodokļiem un nodevām” 16. panta 6. punktā noteiktais, ka nodokļu maksātājam ir tiesības iesniegt VID nodokļu deklarācijas labojumus trīs gadu laikā (ja labojums izriet no transfertcenas korekcijas, tad piecu gadu laikā) pēc likumā noteiktā maksāšanas termiņa (UIN jāsamaksā līdz nākamā mēneša 20. datumam). Labojumus deklarācijā nevar veikt, ja šajā laikā par konkrētajiem nodokļiem un attiecīgajiem taksācijas periodiem ir uzsākts vai veikts audits, ir beidzies termiņš, ko nodokļu maksātāja datu atbilstības pārbaudes laikā noteicis VID deklarācijas labošanai, vai ir pieņemts lēmums par nodokļu apmēra precizēšanu (t.i., VID precizējis maksājamā nodokļa apmēru pēc muitas kontroles veikšanas vai pēc lēmuma administratīvā pārkāpuma lietā).
_____________________________
1 Likuma 29. pants nosaka nokavējuma naudu 0,05% apmērā no laikā nenomaksātā pamatparāda par katru nokavēto dienu.