Pagājušajā nedēļā lielākā daļa uzņēmumu, kam pārskata gads iekļauj periodu no janvāra līdz decembrim, steidza gatavot un iesniegt UIN deklarāciju par pēdējo pārskata mēnesi. Šajā deklarācijā jāiekļauj tādi apliekamās bāzes elementi, par kuriem varēja nedomāt, gatavojot mēneša deklarācijas. Šis raksts palīdzēs saprast, vai būs nepieciešams labot UIN deklarāciju, iesniedzot to kopā ar gada pārskatu.
Iespēja labot UIN deklarāciju
Tā kā daļu informācijas var precizēt gada pārskata sagatavošanas procesā, UIN likums ļauj labot pēdējās deklarācijas datus, iespējamai nodokļa piemaksai neaprēķinot nokavējuma naudu. Praksē, mūsuprāt, būs neiespējami nošķirt, vai deklarāciju labo tādu izmaiņu dēļ, kas radušās, sagatavojot gada pārskatu, vai arī, lai izlabotu kādu neprecizitāti, kas pamanīta deklarētajos datos par decembri.
Tomēr, ja gada pārskata sagatavošanas procesā konstatē, ka uzņēmumam gada laikā ir bijušas ar saimniecisko darbību nesaistītas papildu izmaksas, tad jālabo UIN deklarācija par mēnesi, kurā saistības radušās, nevis jāiekļauj deklarācijā par decembri. Labojot deklarācijas par citiem periodiem, ja veidosies nodokļa piemaksa, VID sistēma aprēķinās nokavējuma naudu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Īpaši noteikumi filiālēm
UIN likums filiālēm neparedz iespēju labot pārskata gada pēdējā mēneša UIN deklarāciju bez nokavējuma naudas piemērošanas. Taču 30. janvārī plānots apspriest likuma grozījumus, lai arī filiāles (pastāvīgās pārstāvniecības) varētu minēto deklarāciju labot bez nokavējuma naudas, ja labojumi veikti, precizējot peļņas vai zaudējumu aprēķinu un bilanci, un labotā deklarācija iesniegta VID četru mēnešu laikā pēc pārskata gada pēdējā mēneša. Ja pastāvīgā pārstāvniecība beidz saimniecisko darbību Latvijā, tad nokavējuma naudu tomēr piemēros.
Apliekamās bāzes elementi, kas jādeklarē tikai pēdējā pārskata mēnesī
6.2. rinda Nedrošie parādi
Debitoru parādiem, kas radušies līdz 2017. gada 31. decembrim, un tiem, kas radušies pēc 2018. gada 1. janvāra, UIN piemēro atšķirīgi. Šajā rindā drīkst uzrādīt vien tos debitoru parādus, kas radušies pēc 2018. gada 1. janvāra, jo t.s. vecie debitoru parādi uzņēmumiem var sniegt apliekamās bāzes samazinājumu tikai tad, ja īstenojas UIN likuma 9. panta trešajā daļā minētie atbrīvojuma kritēriji. Tā kā 2019. gada decembrī vēl nebūs pagājuši 36 mēneši debitoru parādiem, kas radušies pēc 2018. gada 1. janvāra, un uzņēmumi, visticamāk, izmantos iespēju nedrošiem debitoru parādiem veidot uzkrājumus, nevis uzreiz norakstīt izmaksās, šī rinda 2019. gada decembra deklarācijā nav jāaizpilda.
6.3. rinda Procentu maksājumi
Par šo rindu jādomā uzņēmumiem, kam 2019. gadā bijis aizņēmums no uzņēmuma, kas nav kredītiestāde, vai parādu saistības pret fiziskām personām, par kurām taksācijas periodā aprēķināti procentu maksājumi. Uzņēmumiem, kam procentu izmaksas gadā nepārsniedz 3 milj. eiro, UIN vajadzībām jāizmanto tikai viena metode, proti, apliekamā bāze jāpalielina proporcionāli par tādiem procentiem, kuru saistības vidējais apmērs pārsniedz četrkāršu pašu kapitālu (izņemot rezerves) gada sākumā. Šo metodi nepiemēro procentu maksājumiem par aizņēmumiem no UIN likumā minētām finanšu iestādēm.
Jāpiebilst, ka darījumos starp saistītām personām joprojām jāievēro transfertcenu principi, taču UIN likums neskaidro, vai tirgus cenas neatbilstības gadījumā jāveic papildu korekcija, ja apliekamajā bāzē jau tiktu iekļauti procentu izdevumi pēc minētās metodes piemērošanas.
Uzņēmumiem, kam procentu izmaksas gadā pārsniedz 3 milj. eiro, jāveic papildu aprēķins procentu maksājumam, kas pārsniedz 30% no peļņas pirms UIN, kas palielināta par procentu maksājumiem un aprēķināto nolietojumu. Ja palielinājums veidojas pēc abām metodēm, tad apliekamajā bāzē jāiekļauj lielākā no summām.
6.4. rinda Aizdevumi saistītām personām
Ja Latvijas uzņēmums ir pelnošs, ar labu naudas plūsmu, ļoti iespējams, ka brīvie naudas līdzekļi ir izmantoti, lai finansētu citu grupas uzņēmumu darbību. Jaunā UIN sistēma iekļauj normu pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, lai ierobežotu to, ka peļņu nevis sadala dividendēs, piemērojot UIN, bet aizskaita prom aizdevuma veidā.
UIN likuma 11. pantā ir uzskaitīti astoņi izņēmuma kritēriji, kad aizdevumi saistītām personām tomēr nav pielīdzināmi peļņas sadalei. Pietiek īstenoties vienam kritērijam, lai aizdevumu neuzskatītu par nosacītu peļņas sadali. Līdz ar to jāvērtē 2019. gadā no jauna izsniegtie aizdevumi, vai ir iespējams piemērot kādu no izņēmuma kritērijiem un kurš no tiem uzņēmumam ir visizdevīgākais. Ja neviens kritērijs neīstenojas, tad visu izsniegto aizdevumu summu jāiekļauj deklarācijas 6.4. rindā, par ko jāmaksā UIN.
6.5. rinda Transfertcenu korekcijas
Šajā rindā jānorāda nepieciešamās transfertcenu korekcijas apmērs, lai rezultātu uzņēmuma darījumos starp saistītām personām UIN vajadzībām atspoguļotu tirgus cenu līmenī. Ja saistītu personu darījumos ir ievērots tirgus cenu princips, šo rindu atstāj tukšu, tomēr jāatceras, ka arī tad uzņēmumam jāaizpilda informatīvā rinda 6.5.1. par visiem saistīto personu darījumiem.
6.6. rinda Piešķirtie labumi nerezidentam
Šī rinda “Piešķirtie labumi nerezidenta darbiniekiem vai valdes locekļiem, kas attiecināti uz nerezidenta pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā” jāaizpilda filiālēm vai pastāvīgajām pārstāvniecībām (PP), kas reģistrētas tikai VID, ja nerezidenta darbinieki vai valdes locekļi saņēmuši labumus no nerezidenta. Tā kā filiāle un PP ir galvenā uzņēmuma daļa, tad peļņas noteikšanai, ja nerezidenta darbinieki veikuši funkcijas Latvijas PP labā, saistītās izmaksas jāattiecina uz Latviju. Tādējādi tiks uzskatīts, ka no PP bijusi nosacīti sadalīta peļņa, kas Latvijā veidos apliekamo bāzi. Lai filiāles un PP pareizi noteiktu nosacīti sadalītās peļņas apmēru, no galvenā uzņēmuma jāiegūst informācija par piešķirtajiem labumiem nerezidenta darbiniekiem vai valdes locekļiem, kas attiecināti uz Latviju.