Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Sākas Salavecīša dežūras laiks (3/50/20)

Ziemassvētki ir patīkams apdāvināšanās laiks. Arī šogad uzņēmumi vēlas iepriecināt savus darbiniekus un sadarbības partnerus ar Ziemassvētku dāvanām. Šajā rakstā – par nodokļu likumvides piemērošanu šādām dāvanām. Ņemot vērā ārkārtējo situāciju, neaplūkojam tādus personāla ilgtspējas pasākumus kā darbinieku balles un Ziemassvētku “eglītes” darbinieku bērniem. Pie šīs tēmas atgriezīsimies nākamgad, kad epidemioloģiskā situācija, cerams, būs uzlabojusies.

 

Dāvanas darbiniekiem
 
Pasniedzot Ziemassvētku dāvanas darbiniekiem, var rasties gan algas nodokļu (IIN un VSAOI), gan UIN un PVN saistības.
 
Vispārīgā gadījumā jebkurš labums no darba attiecībām, tostarp dāvanas no darba devēja, tiek pielīdzināts algota darba ienākumam, kam piemēro IIN un VSAOI. Tomēr dāvanām darbiniekam algas nodokļus nepiemēros, ja tam pasniegto dāvanu kopsumma kalendāra gada laikā nepārsniedz 15 eiro. Ja pārsniedz, tad pārsniegumam darba devējs piemēros IIN un VSAOI.
 
Gan dāvanas, kuru vērtība gada laikā nepārsniedz 15 eiro un kurām algas nodokļus nepiemēro, gan pārsnieguma summas, kam darba devējs ir pareizi piemērojis algas nodokļus, neveidos ar UIN apliekamo bāzi. UIN saistības var rasties, ja dāvanu izmaksas netiek personificētas un apliktas ar algas nodokļiem, taču jāņem vērā, ka darbiniekiem piešķirtais labums ir primāri jāapliek ar IIN un VSAOI.
 
PVN vajadzībām par dāvanām darbiniekiem, kuru vērtība gadā nepārsniedz 15 eiro, samaksātais priekšnodoklis būs atskaitāms.
 
Ziemassvētku dāvanas sadarbības partneriem
 
Ja uzņēmums vēlas pasniegt dāvanas saviem klientiem un sadarbības partneriem, tad jāvērtē, vai šādu dāvanu iegādes izdevumi kvalificēsies kā reprezentācijas izdevumi.
 
Par reprezentācijas izdevumiem UIN likuma izpratnē uzskata izdevumus par mazvērtīgiem priekšmetiem, kas satur komersanta zīmolu un tiek izplatīti, lai popularizētu nodokļa maksātāju, kā arī izdevumus nodokļa maksātāja prestiža veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī.
 
Jāņem vērā, ka reprezentācijas izdevumi, kas pārsniedz 5% no uzņēmuma iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas VSAOI vajadzībām, veidos ar UIN apliekamo bāzi.
 
Mūsuprāt, dāvanas klientiem, kas nepārsniegs mazvērtīga priekšmeta vērtību (20 eiro), atbildīs minētajai definīcijai, tādēļ izdevumus par šādām dāvanām var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem. Tomēr, lai varētu piemērot 5% neapliekamo limitu, uzņēmumam jāizveido šo izdevumu atsevišķa uzskaite un savās grāmatvedības vadlīnijās precīzi jānorāda, kas pēc būtības ir reprezentācijas izdevumi (piemēram, kādas dāvanas sadarbības partneriem uzņēmums uzskata par atbilstošām prestiža nodrošināšanai sabiedrības pieņemto standartu līmenī). Uzņēmumam jānodrošina attaisnojuma dokumenti par šīm dāvanām.
 
Saskaņā ar VID skaidrojumiem arī gadījumā, kad dāvanas vērtība pārsniedz 20 eiro, to var uzskatīt par reprezentācijas priekšmetu, taču atšķirsies IIN un UIN piemērošana atkarībā no tā, vai dāvanu piešķir fiziskai personai (šeit nav runa par darbiniekiem) vai juridiskai personai, un vai persona tiek identificēta.
 
Tātad, ja dāvanas vērtība ir zem 20 eiro, saņēmējs nav jāidentificē, un šādas dāvanas piešķiršana neradīs uzņēmumam ne IIN, ne UIN sekas, ja reprezentācijas izdevumu kopsumma nepārsniegs 5% neapliekamo limitu. Dāvanai vērtībā virs 20 eiro fiziskās personas gadījumā ir jāidentificē saņēmējs, dāvana jāapliek ar IIN, bet UIN vajadzībām tie būs ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi. Ja dāvanu pasniedz identificētai juridiskai personai, tad IIN sekas neradīsies, savukārt uzņēmumam šie izdevumi būs daļa no reprezentācijas izdevumiem. Turpretī, ja dāvanas saņēmējs – juridiskā persona – netiek identificēta, tad izdevumi jāiekļauj ar saimniecisko darbību nesaistītajos izdevumos.
 
Vēršam lasītāju uzmanību, ka PVN likums priekšnodokļa atskaitīšanai uzliek citu ierobežojumu, t.i., no valsts budžetā maksājamās PVN summas nedrīkst atskaitīt 60% no samaksātā priekšnodokļa par preču iegādi reprezentācijas vajadzībām un par reģistrētu PVN maksātāju reprezentējošu priekšmetu izgatavošanu.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu