Piegādājot preces personai uz citu ES dalībvalsti, var rasties jautājums, kā pareizi piemērot PVN, ja preču pasūtītājs nav norādījis savu PVN reģistrācijas numuru, taču zināms, ka tas ir saimnieciskās darbības veicējs. Vai darījums ir tālpārdošana vai piegāde ES teritorijā? Tā kā PVN piemērošana atšķiras, ir svarīgi saprast, kas raksturīgs katram darījumam.
Tālpārdošana ES teritorijā ir preču piegāde, kurā piegādātājs vai trešā persona tā vārdā nosūta vai transportē preces no dalībvalsts, kura nav dalībvalsts, kur beidzas preču nosūtīšana vai transportēšana preču saņēmējam. Tālpārdošana ES teritorijā ietver tādus darījumus kā tirdzniecība pa pastu, tālruni vai internetu, tostarp tādu pārdošanu, kurā piegādātājs netiešā veidā piedalās preču nosūtīšanā vai transportēšanā. Būtiski, ka saskaņā ar PVN direktīvu tālpārdošanas darījumā preces tiek piegādātas noteiktu kategoriju saņēmējiem:
Tālpārdošanas nosacījumi nekādā gadījumā nav attiecināmi uz jaunu transportlīdzekļu piegādi vai tādu preču piegādi, kuras tiek montētas (uzstādītas).
Tātad tālpārdošanas nosacījumi tikai retos izņēmuma gadījumos ir piemērojami tad, ja preču piegāde tiek veikta uz citu dalībvalsti PVN maksātājam, kas nav reģistrēts PVN mērķiem.
Ir būtiski nošķirt tālpārdošanu un preču piegādi ES teritorijā.
Tālpārdošanas darījumu ES teritorijā piegādes vieta, ja vien piegādātājs nevar izmantot maziem uzņēmumiem paredzēto PVN vienkāršotās piemērošanas režīmu, ir dalībvalsts, kurā preces atrodas brīdī, kad beidzas to nosūtīšana vai transportēšana preču saņēmējam. Tātad, ja Latvijas PVN maksātājs ar sava e-veikala palīdzību piegādā preces Somijas fiziskai personai, darījumam piemērojams Somijas 24% PVN.
Mazo uzņēmumu vienkāršotais PVN režīms paredz, ka tālpārdošanas darījuma piegādes vieta ir tā vieta, kur preces atrodas brīdī, kad sākas to nosūtīšana vai transportēšana pircējam. Mazo uzņēmumu vienkāršoto PVN režīmu piemēro, ja tālpārdošanā piegādāto preču kopvērtība bez nodokļa iepriekšējā vai kārtējā kalendāra gadā nepārsniedz 10 000 eiro. Ja PVN maksātājs papildus tālpārdošanas darījumiem sniedz arī elektronisko sakaru, apraides vai elektroniski sniegtus pakalpojumus (piemēram, savā interneta veikalā piedāvā iegādāties arī e-grāmatas, lejupielādēt filmas vai mūziku), tad šo pakalpojumu vērtība jāņem vērā, nosakot 10 000 eiro slieksni. Tāpat jāatceras, ka vienkāršoto PVN režīmu nepiemēro, ja piegādes tiek veiktas no dažādām dalībvalstīm (vai saimnieciskā darbība tiek veikta vairākās dalībvalstīs) vai tiek piegādātas akcīzes preces. Minētajā piemērā, ja Latvijas reģistrēts PVN maksātājs veic tālpārdošanas piegādi Somijas privātpersonai un ir piemērojams mazo uzņēmumu vienkāršotais PVN režīms, tad piegādei tiks piemērots Latvijas 21% PVN.
Interesanti, ka PVN likumā (atšķirībā no PVN direktīvas) preču saņēmēju kategorija tālpārdošanas darījumiem ES teritorijā ir daudz plašāka. Saskaņā ar PVN likumu tālpārdošanas ES teritorijā nosacījumi ir piemērojami arī tad, ja preču saņēmējs ir nereģistrēts PVN maksātājs. Tas varētu radīt atšķirīgu interpretāciju par to, kas ir tālpārdošana Latvijā un citās dalībvalstīs.
Saskaņā ar PVN likumu preču piegādes ES teritorijā nosacījumi būtībā ir līdzīgi – tā ir preču piegāde, ja preces no vienas dalībvalsts nosūta vai transportē uz citu dalībvalsti un to nosūtīšanu vai transportēšanu veic piegādātājs vai saņēmējs vai arī trešā persona piegādātāja vai saņēmēja vārdā. Būtiskā atšķirība, kā jau minēts, ir preču saņēmēja atbilstība noteiktai kategorijai tālpārdošanas ES teritorijā darījumos.
Preču piegādes ES teritorijā vieta ir tā vieta, kur preces atrodas brīdī, kad sākas to nosūtīšana vai transportēšana preču saņēmējam. Preču piegādei ES teritorijā piemēro PVN 0% likmi, ja saņēmējs ir piegādātājam uzrādījis darījuma brīdī derīgu citas dalībvalsts PVN reģistrācijas numuru. Tātad, ja minētajā piemērā Latvijas uzņēmums veic preču piegādes ES teritorijā no Latvijas uz citu dalībvalsti pircējam, kas nav uzrādījis derīgu PVN reģistrācijas numuru, un darījumu nevar kvalificēt kā tālpārdošanu ES teritorijā, tad tā ir piegāde ES teritorijā, kurai piemēro Latvijas 21% PVN.
Tādējādi PVN piemērošanas režīms tālpārdošanai vai preču piegādei ES teritorijā būtiski atšķiras un ir svarīgi noskaidrot, kam preces tiek piegādātas. Ja pircējam, pasūtot preces e-veikalā, ir iespēja norādīt savu PVN reģistrācijas numuru citā dalībvalstī, arī šī nebūs preču tālpārdošana, bet gan piegāde ES teritorijā, kurai varētu būt piemērojama PVN 0% likme. Šādā gadījumā ir būtiski ieviest PVN numura validāciju un pircēja identifikācijas procedūru, kā arī nodrošināties ar pārējiem dokumentiem, kas pamato PVN 0% likmes piemērošanu (dokumentu kopums, kas ES ieviests no 2020. gada 1. janvāra ar Quick Fixes nosacījumiem).
Rodas jautājums, cik liela ir preču piegādātāja atbildība noskaidrot, vai pircējs nav PVN maksātājs. Regula1 paredz, ka domājamais piegādātājs (platforma, caur kuru faktiskie piegādātāji veic piegādes klientiem), ja vien tam nav informācijas par pretējo, var uzskatīt, ka persona, kas pērk preces, nav PVN maksātājs. Tātad jebkurā gadījumā piegādātājam vai platformai ir pienākums ieviest pasūtītāja identifikācijas procedūru un situācijā, kad tiek veikta piegāde ES teritorijā, piemērot atbilstošu PVN režīmu.
Papildus atgādinām par iespēju tālpārdošanas piegādēm ES teritorijā izmantot OSS režīmu, kurš ļauj nereģistrēties PVN vajadzībām preču piegādes galamērķa valstī.
___________
1 Padomes 2019. gada 21. novembra Īstenošanas regulas (ES) 2019/2026, ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) Nr. 282/2011 attiecībā uz preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu, ko veicina elektroniskas saskarnes, un uz īpašiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, un kas veic preču tālpārdošanu un konkrētas preču piegādes iekšzemē 5.d pants.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuMēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).