Turpinot iepriekšējās Īsziņās iesākto tēmu, šajā rakstā aplūkojam vēl dažas secīgas piegādes un to PVN sekas.
Pārtrauktais trīsstūris
Latvijas uzņēmums B, uzrādot savu Latvijas PVN identifikācijas numuru, lūdz Francijas uzņēmumu A saražot preces, lai varētu veikt piegādi Igaunijā, bet pasūtījuma brīdī vēl nav zināms saņēmējs Igaunijā. Uzņēmums B iegūst īpašumtiesības Francijā un nodrošina transportēšanu no Francijas uz B nomātu noliktavu Igaunijā:

Kaut arī situācija atgādina klasisko trijstūri, PVN piemērošana būtiski atšķiras. PVN direktīvas 2006/112/EK 141. pantā paredzētie trīsstūra vienkāršošanas nosacījumi šajā gadījumā nav izpildīti, jo preces netiek tieši nosūtītas gala pircējam. Turklāt B var atrast pircēju kādā citā dalībvalstī, piemēram, Somijā, tādēļ atšķirsies arī PVN deklarēšanas kārtība:

PVN vajadzībām darījumi būs vērtējami šādi:
- A veic preču piegādi ES teritorijā B, kurai piemērojama PVN 0% likme, jo B ir reģistrēts PVN maksātājs citā dalībvalstī, kurš nosūta un izved preces uz citu dalībvalsti – nomātu noliktavu Igaunijā.
- Atšķirībā no klasiskā trīsstūra, kad preču iegāde ES teritorijā būtu neapliekama B, savukārt C maksātu PVN par iekšzemes piegādi B vietā, šajā gadījumā preču iegāde ES teritorijā ir apliekama. Atbilstoši direktīvas 41. pantam (PVN likuma 16. panta trešajai daļai) ar transportēšanu iegādes vieta ir dalībvalsts, kuras PVN identifikācijas numuru iegādei uzrādījis pircējs (tātad Latvija), jo B sākotnēji nevar pierādīt, ka nodoklis ir piemērots tajā dalībvalstī, kurā beidzas nosūtīšana vai transportēšana. Tādējādi atšķirībā no klasiskā trīsstūra B ir jādeklarē preču iegāde ES teritorijā Latvijā. Ļoti svarīgi ir arī tas, ka B nevarēs atskaitīt priekšnodokli par šo preču iegādi ES teritorijā Latvijā (t.i., reversēt PVN), kamēr nenotiks tālāka piegāde turpat Igaunijā vai uz citu dalībvalsti un kamēr B nevarēs pierādīt, ka saņēmējs ir deklarējis šo iegādi (skat. EST apvienoto lietu C-536/08 X un C‑539/08 Facet BV/ Facet Trading BV sprieduma apsvērumus, īpaši 42. punktu).
- Ja B atrod pircēju Somijā vai kādā citā dalībvalstī, kas nav Francija vai Latvija, un veic šo preču piegādi, tad B var atskaitīt priekšnodokli par preču iegādi ES teritorijā Latvijā, vienlaikus deklarējot preču piegādi ES teritorijā Somijas PVN maksātājam (piegādi uzrādīs PVN deklarācijas 48.2 rindā un PVN2 ar kodu “S”).
- Lai varētu atskaitīt priekšnodokli par preču iegādi ES teritorijā Latvijā, B ir jābūt pierādījumiem par preču piegādi un pārvietošanu Somijas pircējam.
Piegādes varētu notikt arī šādi:
Līdzīgi kā iepriekš:
- A veic preču piegādi ES teritorijā B, kurai piemērojama PVN 0% likme, jo B ir reģistrēts PVN maksātājs citā dalībvalstī, kurš nosūta un izved preces uz citu dalībvalsti – nomātu noliktavu Igaunijā.
- B deklarē preču iegādi ES teritorijā Latvijā, bet tam nav tiesību atskaitīt priekšnodokli, līdz tas pierāda, ka ir notikusi tālāka piegāde Igaunijā vai uz citu dalībvalsti vai arī preču eksports.
- Ja B veic preču piegādi (eksportu) Krievijas pircējam, mūsuprāt, B ir jāuzrāda preču eksports PVN deklarācijas 48.1 rindā un B var atskaitīt priekšnodokli par preču iegādi ES teritorijā Latvijā. Ar brīdi, kad B veicis preču eksportu savā vārdā Krievijas uzņēmumam, tam rodas tiesības Latvijā atskatīt priekšnodokli par preču iegādi ES Latvijā.
- B ir jābūt pierādījumiem, ka tas veicis preču eksportu savā vārdā.
Vēlamies arī ieteikt pirms šādu darījumu veikšanas katrā dalībvalstī pārliecināties, vai tur nepastāv prasība reģistrēties PVN vajadzībām preču iegādei ES teritorijā un preču eksportam.