Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Oficiālās e-adreses ieviešana atlikta (3/50/19)

Šā gada 28. novembrī Saeimas pirmajā lasījumā atbalstītais Oficiālās elektroniskās adreses likuma (OEAL) grozījumu projekts paredz, ka pārejas periods, pēc kura oficiālā e-adrese kļūs obligāta Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrētajiem tiesību subjektiem (komersantiem, nodibinājumiem, biedrībām, politiskām partijām, reliģiskām organizācijām u.c.), tiks pagarināts līdz 2023. gada 2. janvārim.

 

Pašreizējais regulējums
 
Kopš 2018. gada 1. marta spēkā esošā OEAL mērķis ir nodrošināt drošu, efektīvu un kvalitatīvu elektronisko saziņu un elektronisko dokumentu apriti starp valsts iestādēm un privātpersonām.
 
Spēkā esošais regulējums nosaka, ka e-adreses izmantošana ir obligāta valsts iestādēm, reģistros reģistrētiem tiesību subjektiem un rezerves karavīriem.
 
OEAL pārejas noteikumu 2. un 3. punkts paredz, ka e-adreses ieviešanas prasība būs obligāti piemērojama Satversmes tiesai, tiesām, kas izskata civillietas, krimināllietas, administratīvās un administratīvo pārkāpumu lietas, zvērinātiem tiesu izpildītājiem un maksātnespējas procesa administratoriem, kā arī UR subjektiem ar 2020. gada 1. janvāri.
 
Piedāvātās e-adreses iespējas
 
E-adreses konta izveide gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem nodrošina mūsdienīgu un drošu saziņu ar valsti – lietotājs elektroniski un vienuviet var saņemt tādas vēstules no valsts un pašvaldību iestādēm, kuras agrāk tika sūtītas pa pastu uz deklarēto vai juridisko adresi (var gan būt izņēmumi, ko regulē speciālie likumi un kuros var būt noteikta cita saziņas forma, – par tiem jāinteresējas konkrētajā iestādē).
 
E-adreses lietošana ir ļoti ērts risinājums uzņēmējiem, kuri ikdienā daudz ceļo un bieži atrodas komandējumos, jo e-adrese ļauj droši sazināties ar valsti neatkarīgi no atrašanās vietas.
 
Par lielākajiem ieguvumiem, sākot lietot e-adresi, uzskata šādus:
  • ietaupījums valsts budžetā (ap 1,4 milj. eiro gadā, ja 90% dokumentu aprites notiks elektroniski), jo papīra dokumentu sūtīšana pa pastu ir dārga gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem, gan iestādēm;
  • laika ietaupījums;
  • administratīvā sloga samazinājums;
  • katrai valsts iestādei nebūs atsevišķi jāizstrādā un jāuztur individuāli risinājumi drošai ziņojumu sūtīšanai.
Termiņa pagarinājuma nepieciešamība
 
Kopējais aktivizēto e-adreses kontu skaits UR subjektiem laikposmā no šā gada 1. janvāra līdz novembra beigām ir 820, tātad pēdējo divu mēnešu laikā reģistrēto UR subjektu skaits ir pieaudzis par 73%, taču šis skaits joprojām ir salīdzinoši niecīgs – kopā UR reģistros ir reģistrēti vairāk nekā 220 000 subjekti.
 
Pašlaik iedzīvotāji un uzņēmēji var reģistrēties e-adreses kontam, izmantojot personas apliecību (eID), drošu elektronisko parakstu vai eParaksts Mobile lietotni. Ar internetbankas starpniecību gan tas nav iespējams, jo neviena banka vēl nav izgājusi OEAL noteikto drošības sertifikāciju – šis varētu būt viens no šķēršļiem, kas kavē UR subjektu reģistrēšanos.
 
Šobrīd UR subjektiem, ko pārstāv personas bez Latvijā izsniegta personas koda (ārvalstnieki), nav iespējams nodrošināt piekļuvi e-adresei, jo ārvalstniekiem nav Latvijā izsniegtu kvalificētu identifikācijas līdzekļu. Visiem ārvalstniekiem iegūt Latvijā izsniegtu personas kodu un personas apliecību ar tajā iekļautiem e-identifikācijas un e-paraksta sertifikātiem būs iespējams tikai pēc Fizisko personu reģistra ieviešanas. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sniegto informāciju šī projekta īstenošanas gala termiņš ir 2021. gada 7. marts. Rodas nepieciešamība mainīt termiņu, kurā juridiskai personai ir pienākums izmantot e-adresi, un tas nevar būt agrāks kā Fizisko personu reģistra pilnīgas darbības uzsākšanas termiņš.
 
Nelielo reģistrēto e-adreses kontu skaitu var daļēji izskaidrot arī ar sabiedrības nepietiekamu informētību par e-adreses iespējām un priekšrocībām.
 
Paredzētie grozījumi
 
Tā kā vairums OEAL subjektu nav gatavi uzsākt e-adreses lietošanu noteiktajā termiņā, tika izstrādāti, iesniegti un atbalstīti grozījumi, kas paredz e-adreses ieviešanas termiņu maksātnespējas procesa administratoriem, rajonu (pilsētu) tiesām un apgabaltiesām pagarināt līdz 2021. gada 1. aprīlim, savukārt pārejas periodu UR subjektiem, pēc kura e-adreses lietošana kļūs obligāta, pagarināt līdz 2023. gada 2. janvārim.
 
Zvērinātiem tiesu izpildītājiem, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai e-adreses ieviešanas termiņš ir 2020. gada 2. janvāris.
 
OEAL grozījumu projekts, kas atzīts par steidzamu, vēl Saeimai jāizskata otrajā lasījumā (paredzēts 12. decembrī).
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu