Pagājušajā nedēļā publicētā raksta nobeigums.
Ja Latvijas uzņēmumam ir nepieciešamas konsultācijas no fiziskas personas, var rasties pienākums ieturēt IIN. Turpmāk skaidrota IIN piemērošana, ja konsultāciju sniegšanai piesaista fizisku personu – nerezidentu, kas ir saimnieciskās darbības veicējs (“SDV”). Rakstā neapskatām iekšējā konsultanta (arī grupas ietvaros) izmantošanu uz darba līguma pamata.
Ja VKP vai jebkurus citus pakalpojumus sniedz SDV, tad vispārīgā kārtībā IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (“VSAOI”) konsultants maksā pats. Tomēr personai jāiesniedz ienākuma izmaksātājam pierādījums par reģistrāciju SDV statusā (vai analoģiskā statusā ārvalstī).
Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 105. punktu par šādu pierādījumu kalpo nodokļu maksātāja (“NM”) reģistrācijas apliecība vai individuālā komersanta reģistrācijas apliecība. Ja informācija par SDV reģistrāciju NM reģistrā ir pieejama publiski (piemēram, VID NM reģistrā), tad SDV šāda informācija pakalpojumu saņēmējam nav jāsniedz. Tomēr pakalpojumu saņēmējam, maksājot atlīdzību šādam SDV, jāpārliecinās, ka maksājuma brīdī persona ir reģistrēta NM reģistrā kā SDV. Tas attiecas arī uz ārvalsts konsultantu. Ja pakalpojumu sniedzējs ir nodokļu konvencijas valsts rezidents, kas veic saimniecisko darbību savā rezidences valstī, tad, lai nepiemērotu IIN Latvijā, SDV var iesniegt ienākuma izmaksātājam savu rezidences sertifikātu.
VID vietnē ir pieejama saite uz citu dalībvalstu fizisko personu NM numuru reģistru, kur var pārbaudīt, vai pakalpojumu sniedzēja norādītais NM numurs eksistē, lai jau sākotnējā sadarbības posmā identificētu tādu personu, kas par sevi sniedz nepatiesus datus. Tomēr šī reģistra datus nevar izmantot, lai pārliecinātos, ka maksātājs savā valstī ir reģistrēts kā SDV.
Pretējā gadījumā ienākuma izmaksātājam jāpiemēro IIN un VSAOI kā nereģistrēta SDV atlīdzībai (analoģiski darba samaksai). Ja VID pārbaudē konstatēs, ka uzņēmumam no fiziskai personai izmaksātās atlīdzības bija jāietur IIN un VSAOI, bet šis pienākums nav izpildīts, tad uzņēmumam pašam būs jāsamaksā nodokļi, kas būtu bijis SDV pienākums.
VKP maksa var būt IIN objekts arī tad, ja to maksā nerezidentam – juridiskai personai. Šis jautājums ir aktuāls, ja pakalpojumu sniedzējs nosūta savus darbiniekus uz Latviju strādāt pakalpojumu saņēmēja labā. Šādas situācijas jāizvērtē saskaņā ar IIN likuma 17.1 pantu, lai konstatētu, vai nepastāv personāla noma (piemēram, rēķinā ietvertā maksa balstās uz nostrādāto stundu skaitu, Latvijas uzņēmums vada un koordinē nomātā personāla darbu). Personāla nomas gadījumā nomniekam (t.i., Latvijas pakalpojumu saņēmējam) ir pienākums VKP maksā iekļautajai darbinieku algai piemērot algas nodokļus Latvijā. Uz Latviju līdzīgi attiecinot Latvijas uzņēmuma valdes locekļa ienākumus, būtu jāvērtē gan IIN likuma 3. panta trešās daļas 4. punkta, gan nodokļu konvencijas 16. panta noteikumi.
Šādā situācijā atlīdzība par VKP, ko Latvijas uzņēmums maksā nerezidentam, vienlaikus nebūs gan IIN, gan UIN objekts. Tātad to VKP maksas daļu, kas uzskatāma par nomātā personāla ienākumu nodokļu vajadzībām nekvalificē kā nerezidenta atlīdzību par VKP. Šeit gan varētu rasties neskaidrības, tāpēc precīzi jānoformē sadarbības dokumenti, lai tie atbilst reālajai situācijai un nerada papildu nodokļu riskus.
Lai gan pakalpojumu sniegšanā vienmēr būs iesaistītas fiziskas personas, nodokļu piemērošanas vajadzībām ir svarīgi noteikt, vai uzņēmums ir noslēdzis darījuma attiecības ar juridisku personu, SDV vai individuālo konsultantu, kas nav reģistrēts kā SDV. Juridiskas personas gadījumā var būt pienākums ieturēt UIN, ja nav iespējams izmantot nodokļu konvencijā paredzēto atbrīvojumu. Papildus jāpārbauda, vai pakalpojuma rēķinā nav ietverta uz Latviju nosūtīto darbinieku alga, kas kvalificētos kā personāla noma vai valdes locekļa atlīdzība un drīzāk būtu algas nodokļu objekts. Turpretī darījumos ar fizisku personu (SDV vai individuālo konsultantu) būs jāmaksā IIN, un ir svarīgi saprast, vai tas jādara uzņēmumam vai to izdarīs persona pati.
Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com
Uzdot jautājumuLatvijas uzņēmumi nereti vēršas pie kāda ārvalsts uzņēmuma vai fiziskas personas, lai izmantotu viņu uzkrāto pieredzi un saņemtu konsultācijas jautājumos, kas aktuāli Latvijas uzņēmuma izaugsmei. Šādu palīdzību visērtāk saņemt no sava grupas uzņēmuma vadības pakalpojumu vai konsultāciju veidā, taču Latvijas uzņēmumam var nākties nolīgt arī kādu nesaistītu ārvalsts uzņēmumu vai individuālo konsultantu. Šajā rakstā uzzināsiet, ar kādām nodokļu sekām jārēķinās Latvijā (arī Latvijas uzņēmumam) un kā izšķirt, vai primāri jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (“IIN”) vai uzņēmumu ienākuma nodoklis (“UIN”).
Mēs izmantojam sīkdatnes vietnes funkcionalitātes nodrošināšanai un satura kvalitātes uzlabošanai. Sīkdatnes bez kurām vietne nespēj funkcionēt ir vienmēr ieslēgtas, pārējās var brīvi ieslēgt/izslēgt izmantojot šo konfigurācijas paneli. PwC nepārdod Tavus datus trešajām personām.
Noklikšķinot uz “Apstiprināt visas sīkdatnes”, Tu piekrīti visu sīkdatņu veidu izmantošanai.
Plašāka informācija par sīkdatnēm pieejama sīkdatņu izmantošanas politikā..
Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas lietotāju autentifikācijas nodrošināšanai. Tās var bloķēt izmantojot pārlūka uzstādījumus, taču šādā gadījumā nebūs iespējams autentificēties.
Šīs sīkdatnes ļauj mums analizēt tīmekļa vietnes apmeklējumu, datu plūsmu avotus un mērtīt vietnes veiktspēju. Šīs sīkdatnes neuzglabā personiski identificējamu informāciju.
Sīs sīkdatnes palīdz mums pielāgot vietnes saturu Jūsu interesēm un uzlabo reklāmu kvalitāti (neļauj tām nepārtraukti atkārtoties, utt).