Apliekamie objekti

Sadalāmo peļņu mēra atbilstoši finanšu pārskatiem, kas sastādīti saskaņā ar Latvijas vispārpieņemtajiem grāmatvedības principiem (VPGP) vai starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (SGS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem (SFPS), turklāt nodokļu vajadzībām uzskaitītajā peļņā netiek veiktas korekcijas (piemēram, nodokļa nolietojums/kapitāla uzkrājumi, nodokļu zaudējumu pārnese uz nākamo/iepriekšējo gadu).

UIN saistības, kas skar dividenžu sadali, tiek reģistrētas kā izdevumi dividenžu pasludināšanas brīdī neatkarīgi no tā, kad peļņa tika gūta vai sadalīta.

Latvijas uzņēmumu izmaksātajām dividendēm peļņu sadalošā uzņēmuma līmenī parasti piemēro 20 % UIN (pēc koeficienta 0,8 piemērošanas).

Saskaņā ar vietējiem tiesību aktiem un Konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu atsevišķus vietējos un ārvalstu nodokļus var ieskaitīt arī 20 % UIN maksā.

Nosacītās dividendes

Nosacītās dividendes ir pamatkapitāla palielināšanas daļa no nesadalītās peļņas, kas rodas, sākot no 2018. gada. Uz tām attiecas UIN, kad šī pamatkapitāla daļa tiek samazināta un sadalīta akcionāriem.

Kapitāla pieaugums

Peļņa, kas rodas no kapitāla aktīva (izņemot nerezidentu pārdoto nekustamo īpašumu) atsavināšanas, tiek uzskatīta par parastu ienākumu, un, sadalot peļņu, ir apliekama ar 20 % UIN.

Ja nodokļu maksātājs ir saņēmis ienākumus no tiešās līdzdalības akciju pārdošanas, kas tam pieder vismaz 36 mēnešus, tad nodokļa bāzē iekļautās dividendes var samazināt par ienākumu summu, kas saņemta no akciju pārdošanas. Šis atbrīvojums neattiecas uz nekustamā īpašuma uzņēmuma akciju pārdošanu.

Ja nerezidents pārdod nekustamo īpašumu (vai nekustamā īpašuma uzņēmuma akcijas), kas atrodas Latvijā, pārdošana tiks aplikta ar 3 % nodokli no bruto ieņēmumiem. ES/Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) dalībvalsts vai valsts, kurai spēkā ir Konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu ar Latviju, rezidenti tā vietā var maksāt 20 % nodokli no sava kapitāla pieauguma (t. i., peļņas, atskaitot izdevumus).

No 2022. gada 1. janvāra uzņēmumi, kas veic ieguldījumus slēgtā alternatīvo ieguldījumu fondā, varēs no nodokļu bāzes izslēgt ienākumus, ko fonds gūst, pārdodot sev piederoša uzņēmuma akcijas, to paredz grozījumi UIN likumā. Lai kvalificētos, fondam būs tieši jāuztur uzņēmuma akcijas vismaz 36 mēnešus pirms to atsavināšanas. Pastāv arī prasība, ka ieguldītājam turēšanas periodā jābūt fonda ieguldītājam vismaz 36 mēnešus.

Ienākumi no dividendēm

No jebkura ārvalstu vai Latvijas uzņēmuma saņemtās dividendes var izslēgt no UIN bāzes, izņemot dividendes no uzņēmumiem, kas reģistrēti beznodokļu un zemu nodokļu valstu un teritoriju sarakstā, vai gadījumā, kad to struktūru var uzskatīt par mākslīgu.

Procentu ieņēmumi

Procentu ienākumi tiek uzskatīti par parastiem ienākumiem un ir apliekami ar 20 % UIN tikai tad, ja tiek sadalīta peļņa.

Ienākumi no honorāriem

Ienākumi no honorāriem tiek uzskatīti par parastiem ienākumiem un ir apliekami ar 20 % UIN tikai tad, ja tiek sadalīta peļņa.

Ārvalstu ienākumi

Rezidentu uzņēmumiem nodokļi tiek uzlikti par ienākumiem visā pasaulē. Jebkurš par ienākumiem samaksātais ārvalstu nodoklis, kas iekļauts nodokļu bāzē, tiek ieskaitīts UIN, kas iekasēts par gadu. Tomēr ieskaitījums nedrīkst pārsniegt Latvijas nodokli, kas attiecināms uz ārvalstīs apliekamo ienākumu. Jebkuru neizmantoto nodokļu ieskaitījumu var pārnest uz nākamo gadu.