No 2021. gada 1. jūlija tiks ieviests minimālais VSAOI objekts minimālās algas apmērā (FG2021 – 500 EUR).
Gadījumā, ja persona pelna mazāk no visiem ar VSAOI apliekamo ienākumu avotiem, darba devējs ir atbildīgs par iemaksu veikšanu darbinieku vārdā.
Personām, kuras nodarbina vairāki darba devēji, un personām, kuras ir gan pašnodarbinātas, gan darba ņēmēji, jāsaskaita kopējie ienākumi, lai noteiktu, vai tie ir minimālās summas robežās.
Kopš 2014. gada janvāra ienākumu piesaistīšanai VSAOI tiek piemērota augšējā robeža. FG2022 maksimālā summa ir 78 100 EUR. Gada ienākumam virs 78 100 EUR piemēro citu nodokli - Solidaritātes nodokli (SN). Solidaritātes nodoklis ik mēnesi ir jāmaksā tādā pašā apmērā, kā VSAOI, piemērojot tādas pašas nodokļu likmes. Ik gadu notiek SN atgriešana darba devēja kontā (katra nākošā gada septembrī), kad kontā tiek atskaitīta starpība starp darba devēja ieturēto SN likmi gadā un kopējo gada SN likmi (34.09% un 25%).
2021. gadā samazinājās VSAOI iemaksu likmes.
Iemaksu likmes apkopotas šajā tabulā.
Pašnodarbinātās personas deklarē un veic VSAOI ik ceturksni, turpretī Latvijas darba devējiem ir pienākums ieturēt, deklarēt un veikt VSAOI ik mēnesi.
Papildu VSAOI 5% apmērā būs jāiemaksā pašnodarbinātām personām un autoratlīdzību maksātājiem:
- Pašnodarbinātajiem būs jāveic papildu VSAOI 5% apmērā no starpības starp viņu faktiskajiem mēneša ienākumiem un VSA ienākumiem (t.i., summas, kas pārsniedz).
- Papildu VSAOI 5% apmērā maksā autoratlīdzības izmaksātājs Latvijas rezidentiem (kas dzīvo Latvijā).