Informācija par nodokļu deklarēšanas un samaksas kārtību Latvijā.
Ar nodokli apliekamais periods
Ar nodokli apliekamais periods ir kalendārais gads.
Nodokļu deklarācijas
Ienākuma nodokļa deklarācijas iesniedz individuāli par kalendāro gadu laikposmā no 1. marta līdz 1. jūnijam gadā, kas seko novērtēšanas gadam. Ja gada ienākumi 2021. gadā pārsniedz 62 800 EUR, nodokļu deklarācija jāiesniedz laikposmā no 2022. gada 1. aprīļa līdz 1. jūlijam, lai veiktu IIN un SN pārrēķinu. Laulātie nedrīkst iesniegt kopīgas deklarācijas.
Ja personas kopējie ienākumi no kapitāla pieauguma pārsniedz 1000 EUR ceturksnī, kapitāla pieauguma nodokļa deklarācija katru ceturksni jāiesniedz līdz tā mēneša 15. datumam, kas seko ceturksnim, kurā gūti attiecīgie ienākumi.
Ja personas kopējie ienākumi no kapitāla pieauguma nepārsniedz 1000 EUR ceturksnī, kapitāla pieauguma nodokļa deklarāciju iesniedz līdz nākamā gada 15. janvārim.
Nodokļu samaksa
Latvijas darba devējiem ir pienākums ieturēt ienākuma nodokli par darba ņēmējiem izmaksātajiem darba ienākumiem un pārskaitīt nodokli nodokļu iestādēm.
Rezidentiem, kurus nodarbina ārvalstu darba devēji, katru mēnesi jāaprēķina un jāiemaksā ienākuma nodoklis avansā.
Nodokļu maksātājam, kas reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, 15 dienu laikā pēc nodokļu deklarācijas iesniegšanas ir jāsamaksā 50 EUR, ja viņu ienākumi par taksācijas periodu ir mazāki par minimālo algu vai vienādi ar nulli.
Papildu nodoklis ir jāmaksā līdz 23. jūnijam pēc gada nodokļu deklarācijas iesniegšanas. Ja papildu nodoklis pārsniedz 640 EUR, maksājumu var sadalīt trīs vienādās daļās, kas samaksājamas līdz 23. jūnijam, 23. jūlijam un 23. augustam. Ja iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs, tad apmaksas termiņi tiek pārcelti par vienu mēnesi.
Saziņa ar nodokļu administrāciju
VID izskata sagatavotās nodokļu deklarācijas 3 mēnešu laikā. Situācijā, kad VID konstatē, ka deklarācija ir aizpildīta nepareizi, nodokļu maksātājam 30 dienu laikā ir pienākums veikt papildus aprēķinātā nodokļa samaksu.
Papildus VID var veikt citus nodokļu kontroles pasākumus, piemēram, VID pieejamo datu salīdzināšanu. Šādos gadījumos VID lūdz nodokļu maksātāju skaidrot, kādēļ deklarētie ienākumi nesakrit ar VID rīcībā esošo informāciju.
Plašāka informācija PwC konsultantu sagatavotajos MindLink.lv rakstos:
26.01.2021 Personas bankas kontu apgrozījums nesakrīt ar deklarētajiem ienākumiem (1)
02.02.2021 Personas bankas kontu apgrozījums nesakrīt ar deklarētajiem ienākumiem (2)