UIN likums paredz nodokļa piemērošanu peļņas sadales brīdī, t.i., apliekamajā bāzē ietver aprēķinātās dividendes. Taču likumā ietvertais formulējums praksē rada neskaidrības. Šajā rakstā – par dividenžu aprēķināšanas brīdi un peļņas sadales uzrādīšanu UIN deklarācijā.
Aprēķinātās dividendes
UIN likuma 4. panta otrās daļas 1. punkta “a” apakšpunktā noteikts, ka nodokļu maksātājs ietver apliekamajā bāzē sadalīto peļņu, t.i., aprēķinātās dividendes, tostarp ārkārtas dividendes. Piemēram, ja dalībnieku sapulce pieņem lēmumu par peļņas sadali aprīlī, taču grāmatvedis aprēķina dividendes maijā, kura mēneša deklarācijā jāiekļauj aprēķinātās dividendes? Turklāt var gadīties, ka peļņas sadales lēmuma pieņemšanas brīdī uzņēmumam nav naudas dividenžu izmaksai, un grāmatvedis aprēķina dividendes tikai pēc pāris mēnešiem, kad uzņēmumam parādās naudas līdzekļi to izmaksai.
UIN likumā un skaidrojošajos
MK noteikumos Nr. 677 dividenžu aprēķināšanas brīdis nav skaidri norādīts. Līdz ar to UIN likuma normas jāvērtē kopsakarā ar likumdevēja nodomu un Komerclikuma normām.
Saskaņā ar UIN likuma anotāciju jaunais modelis paredz nodokļa maksāšanu atlikt līdz brīdim, kad peļņu sadala vai citādi novirza tādiem izdevumiem, kas nenodrošina uzņēmuma turpmāko attīstību. Anotācijā sniegts arī šāds UIN piemērs. Kapitālsabiedrības peļņa 2018. gadā ir 2000 eiro. Saskaņā ar dalībnieku lēmumu pusi peļņas var sadalīt dalībniekiem (fiziskām personām) dividendēs. Tātad šobrīd apliekamā bāze ir 1000 eiro (bruto), kam piemērojama 20% likme. Kapitālsabiedrības pienākums ir 200 eiro pārskaitīt budžetā un 800 eiro – dividenžu saņēmējam. Tātad likumdevēja nodoms ir dividendes iekļaut apliekamajā bāzē tajā taksācijas periodā, kurā dalībnieku sapulce pieņēmusi peļņas sadales lēmumu.
Komerclikuma 161. panta 1.1 daļā noteikts, ka dividendes nosaka ar dalībnieku sapulces lēmumu. No šī panta piektās daļas izriet, ka dividendes izmaksājamas tikai naudā, pamatojoties uz peļņas sadales lēmumu. Līdz ar to tikai dalībnieki ir tiesīgi pieņemt peļņas sadales lēmumu, kas rada tiesisku pamatu dividenžu izmaksāšanai. Turpretī grāmatvedis uz dalībnieku lēmuma pamata veic tikai aritmētisku aprēķinu. Tātad, ievērojot likumdevēja nodomu, dividenžu aprēķināšanas brīdis UIN vajadzībām ir saistīts ar peļņas sadales lēmuma pieņemšanas brīdi.
Šādā gadījumā UIN aprēķināšana un samaksa no dividendēm tiktu novilcināta, kas būtu pretrunā ar likumdevēja nodomu.
Arī VID metodiskā materiāla “
UIN deklarācijas aizpildīšanas kārtība” 3. lapā norādīts – jāņem vērā, ka nodokli maksā par dividendēm tad, kad tās aprēķinātas (pieņemts peļņas sadales lēmums) neatkarīgi no tā, kurā periodā tās faktiski pārskaita dalībniekiem.
Līdz ar to aprēķinātās dividendes jādeklarē tā mēneša UIN deklarācijā, kurā dalībnieku sapulce lēmusi sadalīt peļņu dividendēs. Proti, ja dalībnieku sapulce pieņem peļņas sadales lēmumu aprīlī, taču grāmatvedis tās aprēķina maijā, tad aprēķinātās dividendes jāiekļauj UIN deklarācijā par aprīli.