Šā gada 5. jūnijā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu. Tas izstrādāts ar mērķi noteikt tiesisko pamatu atbalsta pasākumiem pēc koronavīrusa pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas beigām.
Tā kā trūkst skaidrības par vīrusa turpmāko izplatību un nepieciešamajiem pasākumiem tā ierobežošanai, ir grūti aplēst arī Covid-19 ietekmi uz tautsaimniecību. Vīrusa seku ietekme uz tautsaimniecību ir atkarīga no tā izplatības ilguma nākotnē. Jaunais likums nosaka pasākumu kopumu Covid-19 infekcijas izplatības izraisīto seku pārvarēšanai, kā arī īpašus atbalsta mehānismus, lai nodrošinātu sabiedrības ekonomiskās situācijas uzlabošanos un veicinātu tautsaimniecības stabilitāti.
Daži no pieņemtajiem atbalsta pasākumiem:
- Dīkstāves pabalsts saglabājas arī pēc ārkārtējās situācijas beigām. Darbiniekam kompensē atlīdzību līdz 75% apmērā no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās atlīdzības apmēra, bet ne vairāk kā 700 eiro par kalendāra mēnesi. Dīkstāves pabalsta izmaksu pārtrauc, ja tā saņemšanas laikā darba devējs palielina strādājošo skaitu salīdzinājumā ar to, kāds bija dīkstāves sākuma brīdī, vai pārtrauc dīkstāvi sakarā ar darbības atjaunošanu.
- Nodokļu maksātāji, kurus skārusi Covid-19 izplatības izraisītā krīze, līdz šā gada 30. decembrim var pieteikties nodokļu samaksas termiņa pagarinājumam. VID ir tiesības nokavēto nodokļu maksājumu samaksu sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku līdz trim gadiem.
- Pašvaldībām ir tiesības atlikt nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņu 2020. gada ietvaros, turklāt nokavētam nodokļa maksājumam neaprēķinās nokavējuma naudu.
- Saimnieciskās darbības veicēji drīkst neveikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus par 2020. gadu.
- Līdz gada beigām turpināsies pārmaksātā PVN paātrinātā atmaksa uzņēmējiem – 30 dienu laikā pēc PVN deklarācijas iesniegšanas.
- Līdz gada beigām ir atļauts realizēt alkoholiskos dzērienus, izmantojot distances līgumu. Saeimā ir iesniegti un pirmajā lasījumā apstiprināti Alkoholisko dzērienu aprites likuma grozījumi, kas paredz atļaut alkoholisko dzērienu tirdzniecību internetā kā pastāvīgu regulējumu.
- Līdz gada beigām ar uzņēmumu ienākuma nodokli neapliks preču un pakalpojumu dāvinājumus ārkārtējās situācijas negatīvi ietekmētām sociālām grupām, kā arī personām, kuru pamatdarbība ir medicīnas pakalpojumu sniegšana, izglītības nodrošināšana un labdarība.
- Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma subjektiem par trim mēnešiem ir pagarināts termiņš, kādā gada pārskats vai konsolidētais gada pārskats par 2019. gadu iesniedzams VID (attiecīgi līdz 31. jūlijam vai 31. oktobrim). Biedrībām, nodibinājumiem un reliģiskajām organizācijām gada pārskatu iesniegšanas termiņš pagarināts līdz 31. jūlijam.
- Līdz šā gada 9. septembrim transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam ir tiesības noņemt to no uzskaites, pārtraucot tā reģistrāciju uz laiku, bez numura zīmju nodošanas. Par šo periodu nodokļu maksātājs ir atbrīvots no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa samaksas.
- Pārvadātājiem ir tiesības izbeigt OCTA līgumu pirms termiņa par transportlīdzekļiem, kurus izmanto pasažieru komercpārvadājumiem ar autobusu, taksometru vai vieglo automobili vai kravas komercpārvadājumiem ar kravas automobili.
Tiks turpināti esošie un ieviesti arī jauni atbalsta pasākumi, piemēram, komersantu un citu saimnieciskās darbības veicēju, biedrību un nodibinājumu atbrīvošana no nomas maksas vai tās samazināšana, kavējuma procentu un līgumsodu nepiemērošana, pašvaldības kontrolētu kapitālsabiedrību pamatkapitāla palielināšana.