Šā gada 9. novembrī stājās spēkā grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. To mērķis ir ierobežot noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, kā arī nodrošināt pareizas, aktuālas informācijas pieejamību par juridisko personu patiesajiem labuma guvējiem (PLG).
Informēšanas pienākums
Grozījumi ikvienai Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrētai juridiskai personai nosaka pienākumu atklāt tās PLG. Saskaņā ar grozījumiem PLG ir –
- fiziska persona, kam juridiskajā personā tiešas vai netiešas līdzdalības veidā pieder vairāk nekā 25% no tās kapitāldaļām vai balsstiesīgajām akcijām;
- fiziska persona, kura tiešā vai netiešā veidā kontrolē juridisko personu.
Juridiskai personai ir jāsniedz UR šāda PLG informācija:
- vārds, uzvārds;
- personas kods (ja tāda nav, tad dzimšanas datums, mēnesis, gads, personu apliecinoša dokumenta numurs un izdošanas datums, valsts un iestāde, kas dokumentu izdevusi);
- valstspiederība;
- pastāvīgās dzīvesvietas valsts;
- veids, kā tiek īstenota kontrole pār juridisko personu, t.sk. norādot dalībnieka (akcionāra), biedra vai īpašnieka, ar kura starpniecību kontrole tiek īstenota, vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja tāda nav, tad dzimšanas datumu, mēnesi un gadu), bet juridiskai personai – nosaukumu, reģistrācijas numuru un juridisko adresi).
Ar 2018. gada 1. aprīli informācija par UR ierakstītajām juridiskajām personām būs pieejama ikvienai personai tiešsaistes formā.
Izņēmumi
Grozījumi paredz noteiktus izņēmumus no pienākuma reģistrēt PLG:
- PLG informācija ir jau iesniegta UR citu normatīvajos aktos noteikto pienākumu ietvaros, un kontroles īstenošanas veids izriet no attiecīgā dalībnieka, biedra, īpašnieka, dibinātāja vai valdes locekļa statusa;
- PLG ir akcionārs tādā akciju sabiedrībā, kuras akcijas ir iekļautas regulētajā tirgū, un kontroles īstenošanas veids izriet tikai no akcionāra statusa.
Komercsabiedrībai, kas jau iepriekš ir iesniegusi PLG paziņojumu UR un kurai šis PLG nav mainījies līdz šā gada 1. decembrim, ir jāiesniedz trūkstošā PLG informācija līdz 2018. gada 1. februārim.
Juridiskām personām, uz kurām neattiecas minētie izņēmumi, PLG informācija ir jāiesniedz līdz 2018. gada 1. martam. Šī prasība attiecas uz visām UR reģistrētajām juridiskajām personām, kas ierakstītas UR vestajos reģistros vai par kuru reģistrāciju tiks iesniegts pieteikums līdz šā gada 1. decembrim. Turklāt juridiskas personas PLG informācija būs jānorāda, reģistrējot jaunu juridisko personu un piesakot izmaiņas kapitālsabiedrības dalībnieku sastāvā vai valdē.
Atbildība par informācijas neiesniegšanu un nokavētu iesniegšanu
Neiesniedzot UR ierakstītas juridiskās personas PLG informāciju paredzētajā termiņā, var tikt kavēta turpmāku izmaiņu ierakstīšana UR reģistros. Par informācijas iesniegšanas kavējumu vai nepatiesas informācijas sniegšanu ir paredzēta administratīvā atbildība un pat kriminālatbildība.
Atbilstoši Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.3 pantam
Par normatīvajos aktos noteikto ziņu vai dokumentu neiesniegšanu UR normatīvajos aktos noteiktajā termiņā izsaka brīdinājumu vai uzliek 70–430 eiro naudas sodu.
Ja pārkāpums atkārtojas gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, tad naudas sods būs 210–700 eiro.
Atbilstoši Krimināllikuma 195.1 pantam
Par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu fiziskai vai juridiskai personai, kas nav valsts institūcija un kas ar likumu pilnvarota pieprasīt informāciju par darījumu un tajā iesaistīto finanšu līdzekļu vai citas mantas patieso īpašnieku vai PLG, kā arī par likumā noteikto PLG ziņu nesniegšanu vai apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu juridiskai personai, kas nav valsts institūcija, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu vai naudas sodu.
Ja ar šādām darbībām ir radīts būtisks kaitējums valstij vai uzņēmējdarbībai vai ar likumu aizsargātām citas personas interesēm, tad soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu vai naudas sodu.