Irēna Arbidāne
Direktore nodokļu konsultāciju nodaļā, personāla un organizāciju pārveides pakalpojumu vadītāja Baltijā, PwC Latvija
Gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas sezona jau ir klāt. Šajā rakstā – par deklarācijas aizpildīšanas pienākumu, tās iesniegšanas un nodokļa samaksas termiņiem.
Deklarācijas iesniegšanas pienākums
Zemāk uzskaitīti biežāk sastopamie gadījumi, kuros Latvijas nodokļu rezidentam ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju likumā noteiktajos termiņos:
- Personas pērn nav strādājušas pilnu gadu vai nav iepriekš guvušas ienākumus (piemēram, vecāki, kas atgriežas darbā, un personas, kas nesen uzsākušas darba gaitas);
- Personas guvušas ieņēmumus no nekustamā īpašuma izīrēšanas, kam piemēro speciālo 10% IIN režīmu, ja nodokļa maksātājs paziņojis VID par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu.
- Personas guvušas neapliekamus ienākumus, kuru apmērs 2020. gadā pārsniedza 10 000 eiro (piemēram, pārdota kustama manta vai saņemts dāvinājums no laulātā vai radinieka līdz trešajai pakāpei).
- Personas guvušas apliekamus ienākumus, bet nodoklis no tiem nav ieturēts izmaksas brīdī (piemēram, dāvinājums no citas fiziskas personas, kas gada ietvaros pārsniedz 1425 eiro un tādēļ apliekams ar IIN).
- Personas guvušas ienākumus ārvalstīs, piemēram, dividendes, procentus, algota darba ienākumu. Deklarācijas iesniegšanas pienākums nerodas, ja persona guvusi algota darba ienākumu citā dalībvalstī, kurā tam jau piemērots IIN vai līdzīgs nodoklis. Tomēr, ja persona iesniedz deklarāciju citu iemeslu dēļ un vienlaikus guvusi arī algota darba ienākumu citā dalībvalstī, mēs ieteiktu deklarācijā tomēr šo ienākumu norādīt, lai VID būtu pilns ieskats gūtajos ienākumos un, piemēram, pareizi tiktu aplēsts diferencētais neapliekamais minimums.
- Radies pienākums piemaksāt IIN saistībā ar progresīvās likmes piemērošanu, saņemot ienākumus no dažādiem avotiem.
- Radies pienākums piemaksāt IIN saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu.
Covid-19 ietekme
Lai gan pandēmija atsevišķos gadījumos ir ietekmējusi nodokļu piemērošanu, Latvija nav izdevusi vadlīnijas, lai noteiktu īpašu IIN piemērošanas režīmu darbiniekiem, kas bijuši spiesti vai personīgo apsvērumu dēļ nolēmuši strādāt attālināti no ārvalsts Covid-19 ieviesto ierobežojumu dēļ. Piemēram, ārvalsts uzņēmumā nodarbināts Latvijas nodokļu rezidents 2020. gadā uz noteiktu laiku atgriezās Latvijā un veica savus darba pienākumus attālināti šeit. Katra šāda situācija būtu jāvērtē atsevišķi, analizējot pienākumu daļai no Latvijas rezidentam izmaksātā atalgojuma par Latvijā veikto darbu piemērot gan IIN, gan VSAOI Latvijā.
Deklarācijas iesniegšanas termiņi
Ja personas kopējie ienākumi 2020. gadā bija līdz 62 800 eiro, tad deklarācija jāiesniedz laikposmā no šā gada 1. martam līdz 1. jūlijam.
Ja ienākumi 2020. gadā pārsniedza 62 800 eiro, tad deklarācija jāiesniedz laikposmā no šā gada 1. aprīlim līdz 1. jūlijam.
Nodokļa samaksas termiņi
Ja maksājamais IIN ir līdz 640 eiro, tas jāiemaksā valsts budžetā līdz šā gada 23. jūlijam.
Ja aprēķinātais piemaksājamais IIN pārsniedz 640 eiro, persona var to samaksāt trīs daļās: līdz šā gada 23. jūlijam, 23. augustam un 23. septembrim.
Atgādinām, ka ar šā gada 1. janvāri IIN jāmaksā vienotajā nodokļu kontā:
Nosaukums: Vienotais nodokļu konts
Saņēmējs: Valsts budžets (VID), reģistrācijas Nr. 90000010008
Saņēmēja iestāde: Valsts kase, BIC kods TRELLV22
Konta numurs: LV33TREL1060000300000
Gada ienākumu deklarāciju ar tai pievienotajiem dokumentiem, kas apliecina attaisnotos izdevumus, var iesniegt, izmantojot VID EDS, vai arī elektroniski, sūtot uz vid@vid.gov.lv, ja personai ir elektroniskais paraksts, vai pa pastu.
Lai atvieglotu nodokļu maksātāju attaisnoto izdevumu iesniegšanu (čeki, kvītis u.c.), VID ir izstrādājis mobilo lietotni “Attaisnotie izdevumi”, kas var būtiski atvieglot deklarācijas sagatavošanas procesu.
Deklarācijas iesniegšana - kopsavilkums