Šā gada 29. martā Eiropas Komisija ir publicējusi 28. februāra darba dokumentu Nr. 923 par transfertcenu (TC) iespējamām PVN sekām. Dokumenta mērķis ir veicināt sākotnējo viedokļu apmaiņu par to, vai TC normām varētu būt PVN sekas. Nemazinot citu aplūkojamo jautājumu nozīmi, šķiet, ka galvenais jautājums ir, vai TC korekcijas varētu uzskatīt par atlīdzību, kas nodota apmaiņā pret piegādi.
PVN sekas
Komisijas dienesti vēlas apspriest ar PVN komiteju tiešo nodokļu vajadzībām piemērojamo TC normu iespējamās PVN sekas. Šo normu mērķis ir nodrošināt daudznacionālu uzņēmumu (DNU) grupas ietvaros veiktu darījumu, tostarp cenu, atbilstību salīdzināmiem tirgus apstākļiem un peļņas taisnīgu sadalījumu starp DNU darbības valstīm.
Lai nodrošinātu tiesisko drošību un paļāvību gan uzņēmumiem, gan nodokļu administrācijām, ir vērts analizēt, vai ES dalībvalstīm varētu rasties PVN sekas no TC normu piemērošanas.
ESAO un G20 dalībvalstis īsteno Nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas novirzīšanas (BEPS) projektu, kas daļēji risina dažus TC jautājumus. Taču šā darba dokumenta mērķis nav BEPS projekta īstenošanas radīto PVN seku analīze.
Minētais darba dokuments vispārīgi apraksta TC pamatprincipus. Taču Komisija ir paudusi viedokli, ka pastāv spriedze starp TC normām tiešo nodokļu vajadzībām, kuru pamatā ir tirgus cenu princips, un PVN normām, kuru pamatā ir piegāde par atlīdzību, kas saprotama kā subjektīva vērtība.
Aplūkojot mijiedarbību starp TC un PVN, palielinoša vai samazinoša TC korekcija varētu radīt PVN sekas, piemēram, ja šo korekciju ir iespējams uzskatīt vairāk vai mazāk par atlīdzību, kas nodota apmaiņā pret jau veiktu apliekamu piegādi. Ja tiek secināts, ka korekcija veido vairāk vai mazāk atlīdzību par darījumu (piegādi), tās rezultātā varētu palielināties vai samazināties darījuma apliekamā vērtība, aprēķinot maksājamo PVN summu saskaņā ar PVN direktīvas 73. pantu.
Lai rastos PVN sekas, ir jābūt ne tikai preču piegādei vai pakalpojumu sniegšanai par atlīdzību saskaņā ar PVN direktīvas 2. panta pirmo daļu, bet šai atlīdzībai ir arī jābūt tieši saistītai ar minēto darījumu. Tas ir jāizvērtē katrā gadījumā atsevišķi. Lai izvērtētu, vai minētās prasības ir izpildītas, jāņem vērā vairāki aspekti:
-
Mijiedarbība starp tiešajiem un netiešajiem nodokļiem. Lai gan Eiropas Savienības Tiesa (EST) nekad nav tieši izvērtējusi šo jautājumu, tā ir iepriekš ierobežojusi potenciālo korelāciju starp tiešo nodokļu normu un PVN direktīvas normām.
-
Tirgus cenu princips PVN direktīvā. Lai gan PVN direktīva pieļauj iespēju, ka noteiktos apstākļos ir jāizmanto tirgus cena, lai noteiktu darījuma apliekamo vērtību atbilstoši tās tirgus vērtībai, PVN direktīvas 73. pantā iekļautā vispārīgā norma nosaka, ka apliekamā vērtība ir viss, kas veido atlīdzību, ar ko saprotama faktiski saņemta subjektīva vērtība.
-
Atlīdzība. Lai TC korekciju varētu vairāk vai mazāk uzskatīt par atlīdzību, kas nodota apmaiņā pret piegādi, šai korekcijai būtu jābūt veiktai ne tikai nodokļu vajadzībām, bet arī atspoguļotai darījuma pušu grāmatvedībā. Proti, ir jābūt kādam elementam, kuru iespējams identificēt kā papildu atlīdzību par jau veiktu piegādi.
-
Piegāde. Atlīdzību naudā vai mantā varētu uzskatīt par atlīdzību tikai tad, ja tā tiek nodota apmaiņā pret apliekamu piegādi, tādēļ ir jābūt iespējai sasaistīt šo maksājumu ar konkrēto darījumu. Ja TC korekciju pamatā ir apvienotas summas, tad, lai rastos PVN sekas, ir jābūt iespējai attiecināt tās uz atsevišķiem darījumiem.
-
Tieša saikne starp piegādi un atlīdzību. Lai maksājumam būtu piemērojams PVN, tam ir jābūt tieši saistītam ar saņemtajām precēm vai pakalpojumiem. Saskaņā ar EST pausto šāda tieša saikne izriet no tiesiskajām attiecībām starp pakalpojuma sniedzēju un pakalpojuma saņēmēju, kur notiek savstarpēja līguma pienākumu izpilde un pakalpojuma sniedzēja saņemtā maksa veido faktisko atlīdzību, kas nodota apmaiņā pret par pakalpojuma saņēmējam sniegto pakalpojumu. Taču no EST judikatūras attiecībā uz tiešas saiknes esību neizriet, ka TC korekcijas vienmēr izpildīs šo prasību.
Delegācijas ir aicinātas izteikt savu viedokli par darba dokumentā aplūkotajiem jautājumiem. Cerams, ka delegāciju viedoklis galu galā atrisinās neskaidrības par TC radītajām PVN sekām un samazinās interpretācijas iespējas.