Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Ceļojumu aģentūrām PVN jāmaksā avansa saņemšanas brīdī (2/5/19)

2018. gada 19. decembrī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pasludināja spriedumu lietā C-422/17 par brīdi, kad jāaprēķina PVN, ja ceļojumu aģentūra, uz kuru attiecas īpašais režīms ceļojumu aģentūrām (ĪRCA), saņem avansu par ceļojuma pakalpojumu, ko tā sniedz ceļotājam. Šajā rakstā – par EST atziņām un to piemērošanu praksē.

Pamatlieta un prejudiciālie jautājumi
 
Polijas tūrisma uzņēmums, uz kuru attiecas ĪRCA, iesniedza ministram lūgumu izsniegt skaidrojumu par brīdi, kad jāaprēķina PVN gadījumos, kuros ceļojumu aģentūra saņem avansu par ceļojuma pakalpojumu. Uzņēmums uzskatīja, ka Polijas PVN likums skaidri nenosaka brīdi, kad jāaprēķina PVN par ceļojumu aģentūras saņemtajiem avansa maksājumiem, tādēļ PVN par tās sniegtajiem pakalpojumiem būtu jāaprēķina tikai brīdī, kad tā spēj noteikt savu galīgo peļņu.
 
Tomēr ministrs savā atbildē paskaidroja, ka PVN jāaprēķina avansa maksājuma veikšanas brīdī. Lai noteiktu savu peļņu, kas veido ar PVN apliekamo summu, ceļojumu aģentūra drīkst atskaitīt no savas bruto peļņas to aplēsto izmaksu summu, kuras tai radīsies saistībā ar sniegto pakalpojumu, un veikt nepieciešamās korekcijas, tiklīdz tā spēs aprēķināt izmaksu kopsummu.
 
Polijas Augstākā administratīvā tiesa vērstās EST ar lūgumu sniegt skaidrojumu uz šādiem prejudiciāliem jautājumiem:
  • Vai PVN direktīvas normas ir interpretējamas tā, ka PVN jāaprēķina brīdī, kad ceļojuma pakalpojumu sniedzējs, uz kuru attiecas ĪRCA, saņem avansa maksājumu?
  • Ja atbilde uz pirmo jautājumu ir apstiprinoša, tad Polijas Augstākā administratīvā tiesa vēlas saņemt skaidrojumu par veidu, kādā jāaprēķina PVN par ceļojumu aģentūras saņemto avansa maksājumu.
EST atziņas
 
Attiecībā uz ceļojumu aģentūru darījumiem, kas veikti saskaņā ar ĪRCA, ES likumdevējs PVN direktīvas 307.–310. pantā ir iekļāvis speciālas normas par PVN uzlikšanas vietu, apliekamās summas aprēķināšanu un tiesībām atskaitīt priekšnodokli.
 
Tā kā ĪRCA nav neatkarīgs un izsmeļošs nodokļu režīms, bet ietver tikai atkāpes normas attiecībā uz atsevišķām vispārējām PVN normām, šīs sistēmas pārējās normas attiecas uz ceļojumu aģentūru darījumiem, kam piemērojams PVN. Darījumiem, uz kuriem attiecas ĪRCA, var būt piemērojamas visas vispārējās PVN normas, izņemot tās, kas nosaka PVN uzlikšanas vietu, apliekamās summas aprēķināšanu un tiesības atskaitīt priekšnodokli.
 
Tādējādi darījumiem, uz kuriem attiecas ĪRCA, joprojām ir piemērojamas normas par PVN aprēķināšanu preču piegādēm un pakalpojumu sniegšanai. No tā izriet, ka ceļojumu aģentūrai, uz kuru attiecas ĪRCA, saņemot avansu par ceļojuma pakalpojumu, ko tā sniegs ceļotājam, PVN jāaprēķina, tiklīdz avanss ir saņemts, ja tobrīd ceļojuma pakalpojums ir precīzi norādīts.
 
Par veidu, kādā ceļojumu aģentūrām jāaprēķina ar PVN apliekamā summa, EST sniedz šādu skaidrojumu. Ja avansa summa atbilst ceļojuma pakalpojuma kopējai cenai (vai būtiskai tās daļai) un ja aģentūrai vēl nav radušās izmaksas vai ir radusies tikai ierobežota kopējo individuālo izmaksu daļa, vai arī ja ceļojuma atsevišķās izmaksas, kas aģentūrai radušās, nav iespējams aprēķināt avansa veikšanas brīdī, tad peļņu var aprēķināt, pamatojoties uz kopējo izmaksu, kādas tai beigās radīsies, aplēsēm. Veicot šādas aplēses, aģentūrai jāņem vērā izmaksas, kas tai jau faktiski radušās avansa saņemšanas brīdī.
 
Aprēķinot peļņu, no kopējās ceļojuma cenas atskaita aplēstās kopējās izmaksas un avansa saņemšanas brīdī maksājamo PVN. Savukārt ar PVN apliekamo summu aprēķina, reizinot avansa summu ar procentuālo daļu, kādai atbilst paredzamā peļņa, kas šādi noteikta kopējā ceļojuma cenā.
 
Latvijas PVN tiesiskais regulējums
 
Latvijas PVN likums nosaka, ka ceļojumu aģentūrām PVN jāaprēķina, kad pakalpojums sniegts ceļotājam un ir saņemti rēķini no citām personām par sniegto pakalpojumu faktisko vērtību, taču ne vēlāk kā nākamajā taksācijas periodā pēc pakalpojuma sniegšanas ceļotājam. Tādējādi likumdevējs ir skaidri noteicis PVN maksāšanas brīdi ceļojumu aģentūrām, uz kurām attiecas ĪRCA. Tagad ceļojumu operatoriem un aģentūrām jāgaida, kāda būs Finanšu ministrijas (kā PVN likuma un turpmāko grozījumu projektu sagatavotājas) un VID (kā PVN administrētāja) atbildes reakcija uz šo EST spriedumu. Lai mazinātu PVN uzrēķina risku, iespējams, jāvēršas FM un/vai VID ar iesniegumu sniegt attiecīgu skaidrojumu.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu