Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Būtiski grozījumi transfertcenu tiesiskajā regulējumā Latvijā (2/47/17)

Šā gada 26. oktobrī Valsts sekretāru sanāksmē ir pieteikts izskatīšanai likuma “Par nodokļiem un nodevām” grozījumu projekts, kurā ir ietverti vairāki jauni un būtiski nosacījumi attiecībā uz transfertcenu (TC) tiesisko regulējumu Latvijā. Šajā rakstā – par svarīgākajām izmaiņām, kas ietekmēs tos UIN maksātājus, uz kuriem turpmāk attieksies obligātās TC dokumentācijas sagatavošanas prasības, kā arī par TC dokumentācijas formu un tajā ietveramo informāciju, obligāto iesniegšanu un soda sankcijām.

 

Likumprojekta mērķis
 
Likumprojekts ir sagatavots, lai saskaņotu TC prasības Latvijā ar –
  • Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) izstrādātajām vadlīnijām TC dokumentācijas sagatavošanai un
  • Latvijas nodokļu reformas ietvaros pieņemto jauno UIN likumu.
Iepriekš esam informējuši, ka ESAO vadlīnijās 2015. gada septembrī tika iestrādātas jaunas TC dokumentācijas prasības, kas paredz nodokļu administrācijām pieeju trīs līmeņu TC dokumentācijai. Atbilstoši jaunajam standartam TC dokumentācija sastāv no šādiem līmeņiem:
  1. starptautiskās uzņēmumu grupas pārskats par katru valsti (country-by-country report);
  2. globālā dokumentācija (master file);
  3. vietējā dokumentācija (local file).
Starptautiskās uzņēmumu grupas pārskata par katru valsti prasības Latvijā tika ieviestas šā gada jūlijā, kad tās tika iestrādātas likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta devītajā daļā un MK noteikumos Nr. 397 par starptautiskās uzņēmumu grupas pārskatu par katru valsti.
 
Ar likumprojektu ir paredzēts ieviest globālo dokumentāciju un vietējo dokumentāciju.
 
Svarīgākās izmaiņas
 
Šo mērķu īstenošanas rezultātā tiks ieviestas vairākas izmaiņas TC prasībās, no kurām trīs svarīgākās ir šādas:
  1. mainās to nodokļa maksātāju loks, uz kuriem attiecas obligātās TC dokumentācijas sagatavošanas prasības;
  2. būtiski paplašināts iesniedzamās informācijas apjoms;
  3. pienākums iesniegt ikgadēju TC dokumentāciju VID, ja izpildīti noteikti kritēriji.
Obligātās TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības
 
Kā zināms, šobrīd nodokļa maksātājam ir pienākums sagatavot TC dokumentāciju, ja tā neto apgrozījums pārskata gadā pārsniedz 1 430 000 eiro un ja darījuma summa ar saistīto personu pārsniedz 14 300 eiro.
 
Likumprojektā vairs nav ietverts gada apgrozījuma kritērijs, bet tā vietā ir noteikts, ka TC dokumentācija nodokļa maksātājam (rezidentam vai pastāvīgajai pārstāvniecībai) ir jāsagatavo, ja kontrolētā darījuma summa pārsniedz 250 000 eiro gadā, turklāt ir noteikts, ka, izpildoties noteiktiem kritērijiem, nodokļa maksātājam TC dokumentācija ir jāiesniedz VID vienlaikus ar UIN deklarāciju, negaidot VID pieprasījumu.
 
Šeit gan ir svarīgi piebilst, ka likumprojekts vēl ir tikai izstrādes stadijā un attiecīgie noteikumi varētu mainīties, tostarp attiecībā uz iesniegšanas termiņu. VID neoficiālās sarunās ir norādījis, ka ar iesniegšanas termiņu bija domāta gada pārskata iesniegšanas diena. Taču tā kā esošajā likumprojekta redakcijā par iesniegšanas termiņu ir noteikts UIN deklarācijas iesniegšanas datums, pagaidām pieturamies pie likumprojekta teksta.
 
Tātad turpmāk TC dokumentācija (ieskaitot globālo un vietējo dokumentāciju) par darījumiem, kas veikti pārskata periodā, kurš sākas 2018. gada 1. janvārī un turpmākajos periodos, ir jāsagatavo un jāiesniedz VID, ja Latvijas nodokļa maksātājs (rezidents vai pastāvīgā pārstāvniecība) izpilda šādus kritērijus:
 

Darījuma partneris

Darījuma summa

Iesniegšanas termiņš

1)   saistīts ārvalsts uzņēmums;

2)   uzņēmums, kam piešķirta UIN atlaide vai atbrīvojums;

3)   saistīta fiziska persona;

4)   uzņēmums, kas reģistrēts zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās;

5)   saistīta persona – Latvijas rezidents – un darījums ir ekonomiski saistīts ar darījumiem ar saistītu ārvalsts uzņēmumu vai uzņēmumu, kas reģistrēts zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās

virs 1 000 000 eiro

ik gadu vienlaikus ar UIN deklarāciju

500 000 – 1 000 000 eiro un darījuma partnerim ir jāsagatavo globālā dokumentācija saskaņā ar tā rezidences valsts normatīvajiem aktiem

ik gadu vienlaikus ar UIN deklarāciju

500 000 – 1 000 000 eiro un darījuma partnerim nav jāsagatavo globālā dokumentācija saskaņā ar tā rezidences valsts normatīvajiem aktiem

mēneša laikā pēc VID pieprasījuma saņemšanas

250 000 – 500 000 eiro

mēneša laikā pēc VID pieprasījuma saņemšanas

 
Likumprojektā ir ietverta interesanta atkāpe par darījumiem ar saistītu Latvijas rezidentu (ja darījums ir ekonomiski saistīts ar darījumiem ar saistītu ārvalsts uzņēmumu vai uzņēmumu, kas reģistrēts zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās), kura nosaka, ka gadījumā, ja VID pieprasa sagatavot TC dokumentāciju par darījumiem ar šādu saistīto personu, nodokļa maksātājs sagatavo tikai vietējo dokumentāciju. No šobrīd pieejamās likumprojekta redakcijas izriet, ka tas attiecas tikai uz gadījumu, kad darījuma summa ir 250 000 – 500 000 eiro. Taču tā kā likumprojekts skaidri nenosaka, uz kādiem gadījumiem minētā atkāpe attiecas, šī izpratne var mainīties.
 
Lai motivētu nodokļa maksātājus ievērot TC dokumentācijas sagatavošanas un iesniegšanas prasības, likumprojektā noteiktā soda nauda par TC dokumentācijas savlaicīgu neiesniegšanu ir līdz 2% apmērā no kontrolētā darījuma summas.
 
Visiem pārējiem Latvijas nodokļa maksātājiem, kas veic darījumus ar saistītām personām, ir jāievēro tirgus cenu princips, taču TC dokumentācija tiem nav jāsagatavo obligāti.
 
Sīkāk par šīm un citām izmaiņām TC dokumentācijas regulējumā informēsim turpmāk.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu