Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Apgrozāmais kapitāls un tā aprites cikls (1) (2/20/19)

Ikvienam uzņēmumam jāspēj nodrošināt ikdienas naudas plūsmu. Tā rīcībā jābūt pietiekamiem finanšu resursiem, lai segtu personāla izmaksas, nodokļus un parādsaistības pret piegādātājiem noteiktajos maksāšanas termiņos. Apgrozāmais kapitāls (“AK”) jāsaglabā optimālā līmenī gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Šajā rakstā – par AK un ar to saistītajiem jautājumiem.

 

AK ir uzņēmuma kapitāla daļa, ko tas izmanto savā pamatdarbībā. Šo daļu aprēķina kā apgrozāmo līdzekļu un īstermiņa saistību starpību. AK parāda uzņēmuma spēju segt saistības, kas radušās saimnieciskās darbības laikā. Efektīva AK izmantošana tieši ietekmē gan uzņēmuma peļņu, gan naudas plūsmu.
 
Īstermiņa saistības atspoguļo nākamajos 12 mēnešos sedzamo saistību kopapjomu. Īstermiņa AK atspoguļo naudas līdzekļus un citus aktīvus, kas pieejami īstermiņa saistību segšanai.
 
AK aprites cikls
 
Kā zināms, bilanci var uzskatīt par AK momentuzņēmumu bilances datumā. Uzņēmuma vadība ikdienā pastāvīgi rūpējas par parādsaistību izpildi, iegādājas krājumus, gūst ieņēmumus un uzrauga debitoru parādus, t.i., nodrošina uzņēmuma saimnieciskās darbības nepārtrauktību, veidojot AK aprites ciklu (“AKAC”) jeb laikposmu dienās no krājumu pasūtīšanas brīža līdz naudas līdzekļu saņemšanai par realizāciju. AKAC veido –
  • krājumu aprites periods, t.i., vidējais dienu skaits no krājumu iegādes līdz gatavās produkcijas realizācijai;
  • debitoru parādu aprites periods, t.i., vidējais dienu skaits no gatavās produkcijas realizācijas līdz naudas līdzekļu saņemšanai;
  • maksājumu aprites periods, t.i., vidējais dienu skaits no krājumu un pakalpojumu saņemšanas līdz apmaksas veikšanai piegādātājiem.
Ekonomikas teorijā piedāvātais AKAC pārsvarā attiecas uz klasisko uzņēmējdarbību (preču ražošanu), taču tas piemērojams arī citiem uzņēmumiem, kuru piedāvātā produkcija ir materiāla, piemēram, restorānu bizness, tirdzniecība, sadzīves pakalpojumi.
 
Uzņēmumos, kas piedāvā nemateriālu produkciju, piemēram, mācību kursus, konsultācijas, vadības pakalpojumus, AKAC veidojas šādi:
  • Krājumu aprites periods ir vidējais dienu skaits no pasūtījuma pieņemšanas līdz tā izpildei. Pašizmaksai raksturīgs mazs krājumu īpatsvars, taču būtiskas darba izmaksas;
  • Debitoru parādu aprites periods ir vidējais dienu skaits no pakalpojuma realizācijas līdz naudas līdzekļu saņemšanai;
  • Maksājumu aprites periods ir vidējais dienu skaits no pakalpojumu un aktīvu iegādes līdz apmaksas veikšanai piegādātājiem.
Lai efektīvi nodrošinātu AKAC, uzņēmumam pilnībā jākontrolē četri bilances posteņi:
  1. naudas līdzekļi,
  2. debitoru parādi,
  3. kreditoru parādi,
  4. krājumi.
Nākamajās Īsziņās aplūkosim piemēru, kas ļaus labāk izprast AKAC jēdzienu.
 

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu