Citas iespējas
Lejupielādēt Drukāt

Algu grāmatvežu mājasdarbs, gatavojoties 2018. gada izmaiņām (1. no 3) (3/47/17)

Šā gada 8. augustā ir izsludināti grozījumi IIN likumā un uz otro lasījumu Saeimā 22. novembrī tiek virzīti papildu grozījumi, kas ievieš izmaiņas IIN piemērošanā 2018. gada reformas ietvaros. Tāpat šā gada 14. novembrī Ministru kabinets ir atbalstījis grozījumus IIN likuma skaidrojošajos MK noteikumos Nr. 899. Šajā rakstā – par svarīgākajiem aspektiem, kas jāņem vērā darba devējiem un algu grāmatvežiem, lai sagatavotos izmaiņām algu aprēķināšanas kārtībā.

 

Apmācību organizēšana
 
Jau pieņemtie IIN likuma grozījumi kopā ar tiem, kas vēl tiks skatīti Saeimā otrajā lasījumā, un izmaiņām MK noteikumos veido apjomīgu izmaiņu kopumu algu aprēķināšanas kārtībā, ietekmējot algu grāmatveža darbu, kā arī fizisko personu pienākumus. Tas nozīmē, ka būs jāievieš un jātestē algu aprēķinu sistēmas izmaiņas un, iespējams, programmatūra būs jāpielāgo uzņēmuma grāmatvedības politikai. Tāpat varētu būt nepieciešams skaidrot darbiniekiem, kā tiek aprēķināts viņu atalgojums un kādos gadījumos var rasties pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, pat ja gada ietvaros ir gūts tikai algotā darba ienākums Latvijā.
 
Tā kā līdz ar normatīvo aktu izmaiņām daudz jautājumu var rasties gan uzņēmuma finanšu departamentam, gan pašiem darbiniekiem, praksē esam novērojuši, ka tiek rīkotas kopīgas apmācības visam uzņēmuma kolektīvam. Lai visu minēto paveiktu, algu grāmatvedim ir brīvi jāorientējas izmaiņās un jāzina, kur var atrast nepieciešamo informāciju, tādēļ apmācības algu grāmatvežiem būtu obligāts pienākums.
 
Svarīgas nianses
 
IIN likmes un to piemērošana
 
IIN likuma grozījumi paredz progresīvās IIN likmes, proti, 20%, 23% un 31,4%. Tomēr izmaksājot darba algu, darba devējs IIN likmes piemēro atkarībā no bruto algas apmēra un no tā, vai ir iesniegta algas nodokļu grāmatiņa.
 
Vispārīgā gadījumā darba devējs piemēro tikai 20% un 23% likmes, bet 31,4% likmi pie algas izmaksas darba devējam varētu būt jāpiemēro tikai tādai personai, par kuru sociālās apdrošināšanas iemaksas netiek veiktas Latvijā, piemēram, ārzemniekam, kam ir citas ES dalībvalsts kompetento iestāžu izsniegts A1 sertifikāts.
 
IIN likmju piemērošanas apkopojums:
 

Likme

Ir iesniegta algas nodokļu grāmatiņa

Nav iesniegta algas nodokļu grāmatiņa

Ārzemnieks, kas nav sociāli apdrošināts Latvijā

20%

Piemēro darba devējs ienākumam līdz 1 667 eiro mēnesī

Darba devējs nepiemēro

Darba devējs nepiemēro (ja vien persona nav saņēmusi algas nodokļu grāmatiņu Latvijā un iesniegusi darba devējam)

23%

Piemēro darba devējs ienākumam virs 1 667 eiro mēnesī

Piemēro darba devējs visam ienākumam

Piemēro darba devējs ienākumam līdz 4 583 eiro mēnesī

31,4%

Darba devējs nepiemēro

Darba devējs nepiemēro

Piemēro darba devējs ienākumam virs 4 583 eiro mēnesī

 
(turpmāk vēl)

Dalīties ar rakstu

Ja Jums ir kāds komentārs par šo rakstu, lūdzu, iesūtiet to šeit lv_mindlink@pwc.com

Uzdot jautājumu